Rektor UMŁ, prof. Radzisław Kordek w laudacji podkreślił ogromny wkład Profesora Jassema w rozwój onkologii, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Swoje wystąpienie zakończył osobistymi wspomnieniami o profesorze, podkreślając jego rolę w tworzeniu struktur onkologicznych w Polsce i wpływ na standardy nauczania onkologii na studiach medycznych.
– Prawdziwy, szczery, zdeterminowany, wierny własnym przekonaniom, gotów oddać wiele w imię walki o człowieka – jego zdrowie i prawa. W jednym z wywiadów powiedziałeś: „nauka jest ciągle moim pożądaniem” – i chyba to oddaje ciebie najgłębiej – na szczęście dla nas, pacjentów i przyszłych lekarzy – niech tak zostanie – podsumował prof. Kordek.
Laureat wygłosił wykład pt. „Moja wizja onkologii” – o badaniach, spostrzeżeniach, ale i historii onkologii.
Kim jest prof. Jacek Jassem?
Prof. Jassem jest uznanym specjalistą w dziedzinie radioterapii i onkologii klinicznej. Jego główne zainteresowania naukowe to onkologia kliniczna, skojarzone leczenie nowotworów i onkologia molekularna. Przez lata kierował Katedrą i Kliniką Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Jest autorem lub współautorem blisko 800 pełnotekstowych publikacji, a także 11 patentów i wniosków patentowych. W zestawieniu Uniwersytetu Stanforda, który uwzględnia indeks h, liczbę niezależnych cytowań oraz pozycję i rolę danego badacza na liście autorów publikacji, profesor Jassem w latach 2020–23 znalazł się w prestiżowym gronie 2 proc. czołowych naukowców na świecie.
Prof. Jassem prowadzi także szeroką działalność w zakresie zdrowia publicznego, m. in. opracował projekt ustawy zakazującej palenia tytoniu w miejscach publicznych (wprowadzonej w 2010) oraz koordynował opracowanie „Strategii Walki z Rakiem w Polsce 2015–2024”. Jest założycielem i prezesem Fundacji Polska Liga Walki z Rakiem oraz Stowarzyszenia Gdańskiej Onkologii, działającego na rzecz chorych na nowotwory w województwie pomorskim. Popularyzuje w społeczeństwie wiedzę o nowotworach. ,Jest autorem książki „Zatrzymane w biegu”, w której opisał swoje doświadczenia jako pacjenta onkologicznego.
Napisz komentarz
Komentarze