Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Darmowe testy [nl] w aptekach, krótsza kwarantanna. Nowe propozycje rządu [nl] w sprawie pandemii

Darmowe testy antygenowe w aptekach, skrócenie czasu kwarantanny do 7 dni, praca zdalna urzędów administracji publicznej oraz zbadanie przez lekarza pierwszego kontaktu w ciągu 48 godzin osób powyżej 60. roku życia, u których uzyskano pozytywny wynik testu na COVID-19 – to główne zmiany jakie zapowiedziano w czwartek, 21 stycznia podczas konferencji premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Andrzeja Niedzielskiego.
(Fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze | Zdjęcie ilustracyjne)

Najnowsze dane dotyczące pandemii koronawirusa w Polsce nie wyglądają optymistycznie. Rząd spodziewa się w najgorszym przypadku nawet 140 tys. zakażeń dziennie. Wersja optymistyczna przewiduje od 40-60 tys. zakażeń w ciągu doby.

– Musimy się zmierzyć z nową sytuacją, jakiej do tej pory nie było – mówił Mateusz Morawiecki. – Piąta fala epidemii różni się tym, że mamy do czynienia z Omikronem, który jest dużo bardziej zaraźliwy, dlatego odnotowujemy rekordy zakażeń.

Premier zaznaczył, że 80-90 proc. osób, które przegrały walkę z COVID-19 to osoby niezaszczepione. Jak zaznaczył Mateusz Morawiecki, szczepionki 10-krotnie zwiększają szansę na przeżycie zakażenia wariantem Omikron. Premier zauważył też , że, chociaż obecnie zmniejsza się liczba zajętych łóżek, to w ciągu tygodnia ta sytuacja może ulec odwróceniu.

Darmowe testy w aptekach, krótsza kwarantanna. Nowe propozycje rządu w sprawie pandemii

Nowością, jaka wprowadzona zostanie od czwartku, 27 stycznia, jest możliwość wykonania darmowego testu na koronawirusa w każdej aptece.

Drugą ważną informacją jest zapewnienie badania osób powyżej 60. roku życia przez lekarza pierwszego kontaktu najpóźniej w ciągu 48 godzin od uzyskania pozytywnego wyniku testu.

Zdaniem premiera, w związku z obecną sytuacją trzeba „postawić duży akcent w obszarze ograniczenia kontaktów, stąd zalecenie pracy zdalnej tam, gdzie tylko można w administracji publicznej”.

O trudnej sytuacji pandemicznej mówił Adam Niedzielski.

– Mamy za sobą tydzień eksplozji pandemii. Pokonaliśmy smutne rekordowe wyniki, jeżeli chodzi o liczbę zakażeń koronawirusem. Patrząc na dzisiejsze statystyki, jest ryzyko, że w kolejnych dniach przekroczone będzie 40 tys. Omikron stanowi obecnie około 30 proc. wszystkich zakażeń.

Zdaniem ministra zdrowia, najbliższe tygodnie pokażą, jak rosnąca liczba zakażeń przełoży się na skalę hospitalizacji. Odniósł się również do sytuacji w krajach, w których liczba osób zaszczepionych jest wysoka. Jest tam zdecydowanie mniej osób potrzebujących opieki szpitalnej.

Z uwagi na krótszy okres zakażenia Omikronem, czas przebywania na kwarantannie zostanie skrócony do tygodnia.

– Korzystamy z doświadczeń innych krajów – wyjaśniał Mateusz Morawiecki. – Podobne rozwiązanie wprowadziły Niemcy, Francja, Belgia, Włochy czy Grecja. To zgodne z zaleceniami europejskich agencji.

Resort zdrowia przewiduje kilka scenariuszy pandemii.

– Wszystkie zakładają, że będziemy mieli apogeum na poziomie 60-70 tysięcy, a w najgorszym scenariuszu na poziomie 140 tysięcy zakażeń dziennie – informował Adam Niedzielski. – Kulminacja zakażeń będzie albo w połowie, albo na koniec lutego i początek marca.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama