Dworzec w Gdańsku ma swojego sobowtóra w Japonii
Marzycie o wyjątkowym ślubie. A może chcecie wyprawić wesele... na dworcu? I to takim... gdańskim. Jest to możliwe. Musicie jednak najpierw pokonać ponad 8000 kilometrów i zamówić termin w Royal Chester Imari. Jak to możliwe?
Imari to niewielkie japońskie miasto, które leży na wyspie Kiusiu. Pod względem powierzchni i ludności jest ono kilkukrotnie mniejsze od Gdańska. Imari ma niewiele więcej mieszkańców niż np. Starogard Gdański. Miasto jednak jest znane głównie z portu, z którego do Europy eksportowana jest porcelana nazywana właśnie właśnie od nazwy miasta Imari, mimo iż produkowana jest ona w położnej o dziesięć kilometrów obok miejscowości Arita.
CZYTAJ TEŻ: Dworzec Gdańsk Główny ma już patrona. To Mieczysław Jałowiecki
Jeśli ktoś przypadkiem znalazłby się w tej japońskiej miejscowości mógłby przecierać oczy ze zdziwienia. I nie tylko ze względu na porcelanę. W 1984 roku, a więc dokładnie 40 lat temu właśnie w Imari otwarto kopię dworca kolejowego z Gdańska. Nie jest to idealna replika wykonana 1:1, ale podobieństwo jest wielkie. A nawet bardzo wielkie. A udział w otwarciu wzięli wówczas podobno: prezes Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Japońskiej, przedstawiciel japońskiego parlamentu czy ambasador PRL w Japonii.
Jak to się stało, że w Japonii zbudowano kopię gdańskiego dworca? Tę intrygującą zagadkę już 25 lat temu wyjaśniono w jednym z pierwszych numerów ukazującego się do dziś gdańskiego czasopisma „30 dni”. Jak opisano tę historię?
- W Imari, japońskim mieście na wyspie Kiusiu znajduje się replika gdańskiego dworca kolejowego. Wykonana została trochę „na oko”, w nieco innych proporcjach, ale widać wyraźnie: to nasz Dworzec Główny – pisano w czasopiśmie.
Gdański dworzec pałacem ślubów? Czemu nie!
A historia powstania kopii dworca w Japonii zaczęła się od podróży koleją jednego z dyrektorów firmy Memorido, któremu w czasie drogi wpadło przypadkowo w ręce jakieś kolejowe wydawnictwo. Shigemi Yoshida, bo tak się nazywał ten człowiek, miał zobaczyć w nim zdjęcie Dworca Głównego w Gdańsku. I zachwyciła go architektura budynku. Do tego stopnia, że uznał, iż to idealny wzór na... pałac ślubów, bo tym właśnie zajmował się on w swym kraju.
Jako że jego firma Memorido przymierzała się do budowy swojego czwartego pałacu ślubów, tak więc inspiracja mogła być tylko jedna. Do Gdańska specjalnie przyleciał jeden z japońskich artystów Kazuyuki Oyama, by obfotografować dworzec z każdej strony. To się wówczas nie udało, gdyż zobaczył on na budynku tabliczkę z zakazem fotografowania i się grzecznie dostosował. Udało mu się jednak wykonać szkice, kupić albumy ze zdjęciami dworca i tak powstał w Japonii projekt nowego pałacu ślubów. Japoński obiekt oddano do użytku w 1984 roku i otrzymał on nazwę Imari Stations Bell.
Dworzec w Gdańsku budowano w latach 1894 – 1900. Powstał on zgodnie z projektem Georga Cunyego, Alexandra Rüdella i Paula Thoemera. Jednak największy wkład w projekt dworca miał właśnie Georg Cuny. Okazuje się, że gdański dworzec nie jest jedyną „wizytówką” pracy urodzonego w 1857 w Gdańsku Georga Cunyego (zmarł w 1942 w Berlinie). Cuny, który uczęszczał do gimnazjum w Gdańsku i stąd wyjechał studiować architekturę i historię sztuki do Berlina, zaprojektował także m.in. kościół w Szymbarku czy budynek urzędu pocztowego w Kartuzach przy Parkowej. Gdańszczanin pracował także przy projektach innych dworców głównie w Niemczech.
Alexander Rüdell wraz z Paulem Thoemerem odpowiadali głównie za budynek recepcji gdańskiego dworca. W „CV” mają podobne budynki kolejowe (m.in. recepcji, administracyjne i wejściowe) dworców w Niemczech.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Gdański dworzec najpiękniejszy! Tak zdecydowali pasażerowie
A uroczyste otwarcie dworca w Gdańsku miało miejsce dokładnie 30 października 1900 roku. Dworzec, którego wieża zegarowa (a wcześniej ukryta wieża ciśnień) ma 50 metrów wysokości, mieści się przy ul. Podwale Grodzkie w Śródmieściu Gdańska i obsługuje połączenia międzymiastowe i międzynarodowe. Od grudnia 2023 nosi imię Mieczysława Jałowieckiego, który w latach 1919-1920 był najwyższej rangi przedstawiciel Rządu RP w Gdańsku i który doprowadził m.in. do przejęcia przez Polskę Westerplatte.
W ostatnich latach dworzec w Gdańsku przeszedł gruntowny remont. Pod koniec 2023 roku zmodernizowany już budynek dworca Gdańsk Główny znalazł uznanie w oczach pasażerów oraz miłośników kolejnictwa. W zeszłorocznej edycji konkursu Dworzec Roku, organizowanego przez Fundację ProKolej, przebudowany obiekt zdobył Nagrodę Publiczności, gromadząc największą liczbę głosów.
Inne "bliźniaki" gdańskiego dworca
Co ciekawe, obiekt z Imari, łudząco przypominający dworzec w Gdańsku, to nie jedyna taka budowla na świecie. Bardzo podobne dworce znajdują się jeszcze w kilku europejskich miastach. Według tego samego projektu zbudowano chociażby dworzec Gare de Colmar w miejscowości Colmar tuż przy granicy z Niemcami.
Napisz komentarz
Komentarze