Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Wystawa „Wartownia nr 5”otwarta na Westerplatte

Obchody 100-lecia uzyskania przez Polskę praw do półwyspu Westerplatte, gdzie powstała Wojskowa Składnica Tranzytowa, zainaugurowano otwarciem wystawy "Wartownia nr 5". Ekspozycję przygotowano staraniem Muzeum II Wojny Światowej. Wartownia nr 5 to miejsce szczególne - w trakcie walk we wrześniu 1939 roku została bezpośrednio trafiona dwiema bombami lotniczymi. Budynek został całkowicie zniszczony z dużymi stratami w ludziach. Z obsady ocalało tylko dwóch rannych żołnierzy. Obchody jubileuszu trwać będą również w piątek i sobotę.
Wystawa „Wartownia nr 5”otwarta na Westerplatte

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

100- lecie uzyskania przez Polskę praw do Westerplatte

Otwarcie wystawy "Wartownia nr 5" odbyło się na terenie Westerplatte, gdzie w okresie międzywojennym znajdowała się Wojskowa Składnica Tranzytowa, miejsce bohaterskiej obrony polskiej załogi przed atakującymi siłami hitlerowców, wspieranymi przez okręty wojenne i lotnictwo. Mimo przytłaczającej przewagi nieprzyjaciela polscy żołnierze skutecznie się bronili. Decyzja o kapitulacji podjęta została w chwili, kiedy załoga Westerplatte miała jeszcze amunicję do posiadanej broni, natomiast wielu było rannych. Wydarzenia te do dziś pozostają przedmiotem analiz historyków oraz kontrowersyjnych opinii.

Zbombardowana 2 września

Wartownia nr 5 była elementem systemu obrony Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Zbombardowano ją 2 września 1939 roku, kiedy niemieckie samoloty zrzuciły też bomby na budynek koszar na Westerplatte. Wybuch dwóch bomb, które bezpośrednio trafiły w wartownię, zniszczył ten budynek całkowicie. Poległ m.in. dowódca wartowni plutonowy Adolf Petzelt. Po zakończeniu walk ruiny wartowni rozebrano. Pozostałości obiektu odnaleziono w ostatnich latach.

Otwarcie wystawy "Wartownia nr 5" inauguruje obchody 100-lecia Wojskowej Składnicy Tranzytowej i polskiej władzy nad Westerplatte. O historii tego miejsca mówili m.in.  dyrektor Muzeum II Wojny Światowej dr hab. Grzegorz Berendt (odwołany 14 marca ze stanowiska), Wojciech Samól i Adam Dziewanowski. W trakcie uroczystości złożono kwiaty na Cmentarzu Obrońców Westerplatte, odbył się także pokaz musztry i działań taktycznych w wykonaniu młodzieży LO Mundurowego Spartakus im. Mieczysława Jałowieckiego. To właśnie Jałowiecki kupił tereny Westerplatte dla Polski. 

PRZECZYTAJ TEŻ: Profesor Rafał Wnuk p.o. dyrektora Muzeum II Wojny Światowej

Jubileusz na Westerplatte

Na Westerplatte warto wybrać się również w piątek i sobotę 15 i 16 marca. W piątek o godz. 10, 11.15 i 12.15 odbywać się będą zajęcia edukacyjne. Zadaniem uczestników będzie odnalezienie stanowisk zaznaczonych na mapce, zapoznanie się z prezentacją rekonstruktorów i udzielenie odpowiedzi na zawarte w karcie pytania. Po odwiedzeniu wszystkich stanowisk rekonstrukcyjnych w ramach wyzwania i poprawnej odpowiedzi na pytania – uczestnicy otrzymają upominek. Ponadto rekonstruktorzy historyczni wcielą się w rolę wartowników Westerplatte z września 1939 roku. Prezentowany będzie szpital polowy oraz mobilna wystawa "Wybrzeże1939.pl". 

W sobotę można będzie przyjechać na Westerplatte zabytkowym autobusem firmy Krupp, który odjeżdżać będzie spod siedziby Muzeum II Wojny Światowej, od ul. Stara Stocznia o godzinach 10, 11, 12. Przejazdy są bezpłatne. Od godz. 10 do 14 trwać będzie gra terenowa z grupą rekonstrukcyjną, na miejscu będą archeologowie Muzeum II Wojny Światowej. Przy masztach flagowych w okolicy pomnika wystawiona zostanie zabytkowa armata polowa. O godz. 14 Młodzieżowa Rada Muzeum oraz wolontariusze zapraszają do wspólnego zasiania łąki kwietnej.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama