Rel Młodzieżowym Słowem Roku
Skąd pochodzi słowo rel? Od angielskiego wyrazu relatable - inaczej możliwy do powiązania z czymś, od pewnego już czasu rel stanowi zamiennik rozmaitych zwrotów w rodzaju: zgadzam się z tobą, racja, potwierdzam, czuję tak samo.
- Rel jest wyrażeniem aprobaty dla tego, co mówił przedmówca. Dobrze oddaje charakter komunikacji młodzieży – skomentowała Anna Wileczek, przewodnicząca jury konkursu. - Młodzieżowe słowo roku 2023 roku jest wyrazem zgody. Dosłownie i metaforycznie. Z jednej strony oznacza aprobatę tego, co mówił przedmówca, z drugiej – obrazuje zgodną współpracę uczestników dialogu. Rel ma też (prawie) wszystkie cechy językowego hitu. Jest światowe, pochodzi od angielskiego relatable ‘możliwy do powiązania z czymś’, jest krótkie, funkcjonuje jako samodzielny skrót umożliwiający szybką i puentującą reakcję komunikacyjną, jest przyjazne, gdyż tworzy atmosferę pozytywności przez oddawanie takich znaczeń jak: „zgadzam się z tobą”, „czuję tak samo”, „potwierdzam”, „racja”, i w końcu – jest bardzo popularne wśród młodzieży.
Sigma i oporowo
Drugie pod względem popularności u internautów słowo sigma kojarzy nam się z jedną z liter alfabetu greckiego, lecz w tym przypadku oznacza silną osobowość - może to być zarówno mężczyzna jak i kobieta - posiadającą autentyczny i realny wpływ na otaczającą rzeczywistość, za to nie szukającą taniego uznania czy poklasku.
Na symbolicznym trzecim miejscu podium znalazł się wyraz oporowo, czyli zamiennik słów w rodzaju dużo, mocno, bardzo intensywnie.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: „Essa” to Młodzieżowe Słowo Roku 2022! Na plebiscytowym podium także „odklejka”
Jurorzy konkursu przyznali nagrodę specjalną dla słowa oddaje. To synonim określeń w rodzaju "coś się opłaca" lecz także oznaczenie pozytywnej oceny czyjegoś zachowania, postępowania, wypowiedzi.
Młodzieżowe Słowo Roku
Konkurs na Młodzieżowe Słowo Roku to internetowy plebiscyt organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. Tegoroczne głosowanie cieszyło się wyjątkowym zainteresowaniem - udział w nim wzięło ponad 140 tysięcy internautów, spośród nich ponad 19 tysięcy zagłosowało na rel. Organizatorzy podkreślają, że Młodzieżowe Słowo Roku wcale nie musi być nowe, slangowe ani najczęściej używane w danym roku. Za to koniecznie popularne wśród młodych ludzi.
Napisz komentarz
Komentarze