GeoGdańsk już działa! Co to za portal?
Portal zapewni mieszkańcom i odwiedzającym Gdańsk dostęp do bardziej zaawansowanych, wszechstronnych map oraz informacji o mieście, a także pozwoli na odkrywanie miasta w zupełnie nowy sposób. GeoGdańsk umożliwi:
- szybkie przeglądanie map,
- lokalizowanie ważnych punktów,
- dostęp do informacji o trasach komunikacji publicznej, parkingach, atrakcjach turystycznych, i wielu innych przydatnych danych.
– Informacja jest tym bardziej cenna, im bardziej aktualna, i myślę, że serwis będzie służył nie tylko miłośnikom Gdańska, którzy szukają ciekawostek o naszym mieście, ale także tym, którzy potrzebują tych informacji do swojej pracy. To nowoczesny i intuicyjny portal, który w skali kraju jest unikalny – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Jedną z jego wartości jest dostosowanie do osób z różnymi potrzebami, zgodne z wymogami ustawy o dostępności, w tym także dostępności cyfrowej. W odróżnieniu od istniejących obecnie serwisów mapowych, GeoGdańsk jest przystosowany do urządzeń mobilnych.
PRZECZYTAJ TEŻ: Samolot latający nad Gdańskiem wykona cyfrowy obraz miasta
W dotychczasowym Interaktywnym Planie Gdańska dane nie były wprowadzane i aktualizowane na bieżąco, dodatkowo technologia tego systemu „zestarzała się” i podatna była na ataki hakerskie. Co ważniejsze, poprzedniego systemu nie można było dostosować do wymogów ustawy o dostępności cyfrowej, a na telefonach po prostu nie działał.
– Przez ostatnie 4 lata połączyliśmy wszystkie zasoby w jedną bazę i jeden serwis mapowy, po to żeby także w samym urzędzie korzystać z jednych, wspólnych danych, i nie tworzyć ich wielokrotnie – mówił Piotr Borawski, zastępca prezydent gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. – Projekt ten będziemy dalej rozwijać. Po konsultacjach społecznych Strategii Programów Rozwoju wiemy, że takie elementy, jak zasoby komunalne, cała polityka energetyczna czy wszystkie kwestie związane z mobilnością, to warstwy, nad którymi będziemy pracować. Docelowo chcemy, by był on łatwą i dostępną dla wszystkich platformą dzielenia się wiedzą o mieście.
GeoGdańsk. Co oferuje serwis?
- W menu na stronie znajduje się 13 różnych tematów, które można wybrać według własnego zapotrzebowania i podzielić przestrzeń na taką, która nas interesuje.
- Odtworzonych zostało 900 planów zagospodarowania przestrzennego z ostatnich 20 lat.
- Znajdziemy tam również informacje o niemal 91 tys. działek w Gdańsku.
PRZECZYTAJ TEŻ: Mapa wycinek w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Mieszkańcy mają obawy, trwają konsultacje
Najważniejsze elementy, które można sprawdzić w systemie, to mapa i rodzaj własności czy miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Dodatkowo system daje możliwość sprawdzenia regulacji prawnych dotyczących uchwały krajobrazowej. Znajdziemy tam także:
- mapę rowerową,
- szkoły publiczne,
- jednostki miejskie,
- oficjalne punkty adresowe, zgodne z oficjalnym rejestrem,
- działki oraz budynki z ewidencji gruntów i budynków.
Można skorzystać także z informacji o przystankach komunikacji miejskiej, trasach i liniach autobusowych i tramwajowych, granicach dzielnic, strefach parkingowych czy miejskich obiektach sportowych i rekreacyjnych, w tym placach zabaw. Wszystko to z informacją, kto danym terenem czy obiektem zarządza.
PRZECZYTAJ TEŻ: Powstała Interaktywna mapa Pomorskich Tras Rowerowych
Powstanie serwisu to część większego wieloletniego kontraktu na modernizację danych przestrzennych i dostawę technologii. Wartość jego utworzenia to 1 685 100 zł. Wykonawcą jest konsorcjum ESRI Polska i GIAP.
Serwis mapowy jest dostępny pod adresem www.geogdansk.pl.
Napisz komentarz
Komentarze