Mapa, pokazująca planowane w tym roku cięcia „odnowieniowe” i „pielęgnacyjne” ukazała się na stronach Nadleśnictwa Gdańsk 12 stycznia tego roku. Leśnicy wzywają obywateli do wzięcia udziału w konsultacjach (ich zakończenie przewidziane jest na piątek, 4 lutego) i zgłaszania uwag na adres [email protected].
Uważna analiza mapy pokazuje, że cięcia mają obejmować głównie część Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Są to m.in. okolice ul. Gniewowskiej w Rumi, Miodowej w Zbychowie, lasy przy ul. Morskiej w Gdyni, obszar między estakadą Kwiatkowskiego a obwodnicą Trójmiasta, przy ul. Olkuskiej w Gdyni, przy ul. Chwaszczyńskiej za obwodnicą, wzdłuż torów kolejowych Gdynia-Kościerzyna, fragmenty lasu na granicy Gdyni i Sopotu, między ulicami Spacerową a Smolną w Oliwie i w okolicach ul. Bytowskiej w Gdańsku.
- Do tej pory otrzymaliśmy kilkadziesiąt opinii od osób prywatnych w sprawie planowanych zabiegów - mówi Łukasz Plonus, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Gdańsk. - Nie zgłosiły się żadne stowarzyszenia i organizacje.
Przedstawiciele organizacji, pytani przez nas o to, czy zamierzają wziąć udział w konsultacjach, są w większości zdziwieni, że takie przedsięwzięcie się odbywa. Członkowie Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków zamierzają się przyjrzeć mapie, z kolei w Zielonej Fali Trójmiasto przypominają, że plany te to część obowiązującego od 2015 r. tzw. Planu Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Gdańsk na lata 2015-24.
Do uczestnictwa w konsultacjach zachęca natomiast gdańska fundacja Fidelis siluas [z łac. Wierni lasom – red.].
- Warto poświęcić czas, by w sposób kulturalny napisać czy wyrażamy zgodę na wycinkę drzew w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym czy nie - piszą członkowie fundacji na profilu w mediach społecznościowych, nazwanym „Trójmiejskie Lasy. Społeczny Sprzeciw Przeciw Złej Gospodarce”. - Głos sprzeciwu wobec prowadzonej od kilku lat zwiększonej wycinki drzew w naszym cennym lesie jest coraz bardziej widoczny. Warto w tym miejscu dodać, że Trójmiasto jest na szarym końcu w Polsce pod względem ilości parków „śródmiejskich”. To właśnie nasz Trójmiejski Park Krajobrazowy w istotny sposób rekompensuje nam te braki. Odgrywa ogromną rolę dla tworzenia klimatu dla miast, chroni przed podtopieniami, chroni wodę, oczyszcza nasze powietrze i jest terenem rekreacji dla społeczeństwa. Warto dodać, że jest ostoją cennej przyrody, w tym także gatunków pod ścisłą ochroną.
Czy udział w konsultacjach będzie miał wpływ na późniejsze decyzje leśników?
- Wcześniejsze konsultacje z 2021 r. pokazują, że tak też może być – mówi Łukasz Plonus. - W ubiegłym roku przychyliliśmy się do wniosku Rady Dzielnicy Oliwa w sprawie ochrony grubych drzew. W ten sposób możemy współpracować.
Jak czytać mapę?
Miejsca na mapie zaznaczone są kolorami brązowym i niebieskim. Te pierwsze wskazują na tzw. cięcia odnowieniowe, te drugie - na cięcia pielęgnacyjne.
- W przypadku cięć odnowieniowych zrezygnowaliśmy ze zrębów zupełnych - wyjaśnia rzecznik Nadleśnictwa Gdańsk. -. Cały ten oddział zostanie objęty zabiegiem, ale jedynie co któreś drzewo zostanie wycięte. Najczęściej jest to odsłanianie bądź inicjowanie odnowienia naturalnego czyli młodego pokolenia lasu. Chodzi o to, by zrobić trochę więcej miejsca, albo dać trochę więcej światła. Na niebiesko zaznaczono trzebieże, czyli cięcie pielęgnacyjne. W tym przypadku usuwane są pojedyncze drzewa, by pozostałe, stojące obok, mogły wzrastać normalnie. Na pewno nie będziemy robić zrębów zupełnych i drzew w tym lesie nie zabraknie.
Obawy jednak są. Mieszkaniec Oliwy, Dariusz Reluga, zadzwonił do redakcji z informacją, że w lesie na końcu ulicy Wiejskiej na prawie wszystkich starych i młodych drzewach pojawiły się znaki, pomalowane czerwoną farbą.
- Jesteśmy poważnie zaniepokojeni, że las przy naszych domach zupełnie zniknie. Na wzgórzach już przeprowadzono wycinki, teraz przyszła pora na resztę lasu.
Łukasz Plonus uspokaja, że malowanie drzew nie oznacza automatycznie wycinki.
- To są dopiero szacunki, wstępna inwentaryzacja tego, co się w lesie dzieje – mówi. Jedynie wstępny wskaźnik, że to drzewo może zostać wycięte, ale jeśli leśniczy zadecyduje inaczej, drzewa pozostaną.
Gdzie niebawem będą konsultacje?
Informacje o cięciach odnowieniowych i pielęgnacyjnych to nie wszystko. Każde nadleśnictwo tworzy Plan Urządzenia Lasu, obowiązujący przez 10 lat. Co do zasady – pracom nad nim towarzyszą społeczne konsultacje.
- Odzew jest niewielki, ludzie żyją swoimi sprawami - mówi Jerzy Krefft, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku. - Na etapie planów można jeszcze nanosić zmiany, później, gdy plan zostanie podpisany przez ministra środowiska - już nie. Sami ubolewamy, że tak niewiele osób tym się interesuje.
Po tym, jak PUL zostanie przyjęty, nie zmienia się jego założeń, warto więc wiedzieć, w którym nadleśnictwie na terenie pomorskiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych takie plany się już kończą:
- Nadleśnictwo Cewice – Plan Urządzenia Lasu obowiązuje do 31 grudnia 2022 r.
- Nadleśnictwo Lębork – do 31 grudnia 2022 r.
- Nadleśnictwo Choczewo – do 31 grudnia 2023 r.
W pozostałych nadleśnictwa aktualne plany obowiązywać będą jeszcze co najmniej przez kilka lat. Plany dla nadleśnictw Gdańsk i Wejherowo kończą się 31 grudnia 2024 roku, Kolbudy i Kwidzyn – w 2025 r., Elbląg - w 2026 r., Kartuzy - w 2027 r., Kościerzyna – w 2028 r., Starogard Gd. - w 2029 r., Lipusz będzie miał plan do 2030 r., a Strzebieliono i Lubichowo – do 2031 r.
Interpelacja poselska
Do minister klimatu i środowiska, Anny Moskwy wpłynęła 2 lutego br. interpelacja posłanki Agnieszki Pomaskiej z prośbą o wyjaśnienie działań Nadleśnictwa Gdańsk na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Pytania dotyczą m.in. wycinania w trakcie prac gospodarczych Nadleśnictwa Gdańsk tzw. drzew biocenotycznych,np. w dolinie Samborowo, w dolinie Czystej Wody i kilku innych miejscach oraz organizacji polowań na terenie TPK.
Poniżej treść interpelacji
"Udokumentowane przez przyrodników przypadki wycinania w trakcie prac gospodarczych Nadleśnictwa Gdańsk tzw. drzew biocenotycznych, np. w dolinie Samborowo, w dolinie Czystej Wody i kilku innych miejscach nie koreluje z zobowiązaniem administratora do niepodejmowania takich czynności na mocy zapisów Programu ochrony dla Nadleśnictwa Gdańsk stanowiącym jeden z aneksów do PUL na lata 2015-2024
Zatem z dbałości o krajobraz, klimat i środowisko Rzeczpospolitej Polskiej oraz o dobrostan ludzi zamieszkujących najbliższe sąsiedztwo obszarów TPK, zwracamy się z prośbą o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania:
1. Z jakiego powodu dopuszczono do udokumentowanego przez przyrodników wycinania w trakcie prac gospodarczych Nadleśnictwa Gdańsk tzw. drzew biocenotycznych, np. w dolinie Samborowo, w dolinie Czystej Wody i kilku innych miejscach?
2. Jaka była w 2010r., 2015r. i 2020r. sumaryczna, tj. bez wykazywania struktury sortymentacyjnej, wielkość [w m³] pozyskania przez Nadleśnictwo Gdańsk buka zwyczajnego Fagus sylvatica, głównego gatunku lasotwórczego w Trójmiejskim PK, w podziale na użytki przedrębne i rębne, bez podziału na obręby (Oliwa, Chylonia, Gniewowo)?
3. Jaka była w 2010r., 2015r. i 2020r. sumaryczna, tj. bez wykazywania struktury sortymentacyjnej, wielkość [w m³] pozyskania przez Nadleśnictwo Gdańsk dębów Quercus spp. – szypułkowego O. robur i bezszypułkowego Q. petraea, w podziale na użytki przedrębne i rębne, bez podziału na obręby (Oliwa, Chylonia, Gniewowo)?
4. Jaka była wysokość dotacji z Funduszu Leśnego dla Nadleśnictwa Gdańsk w poszczególnych latach: 2010/2015/2016/2017/2018/2019/202"
Napisz komentarz
Komentarze