Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Gdańsk: Medale św. Wojciecha oraz Księcia Mściwoja II przyznane. Kto otrzymał wyróżnienie?

Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Gdańska w czwartek, 21 września przyznano medale św. Wojciecha oraz Księcia Mściwoja II. To najważniejsze, obok tytułu Honorowego Obywatela Miasta Gdańska, odznaczenia przyznawane przez gdańskich radnych. Wśród tegorocznych laureatów znaleźli się dr hab. Aleksander Hall, dr hab. n. med. Janusz Limon oraz dr hab. n. med. Jacek Jassem.
Medale św. Wojciecha oraz Księcia Mściwoja II 2023, Gdańsk

Autor: P. Wittman | www.gdansk.pl

Medale św. Wojciecha oraz Księcia Mściwoja II 2023. W Dworze Artusa uhonorowano zasłużonych dla Gdańska

Medale św. Wojciecha oraz Księcia Mściwoja II, autorstwa rzeźbiarza Wawrzyńca Sampa, przyznawane są od 1996 r. wybitnym osobom i organizacjom działającym na rzecz Gdańska. Otrzymać je mogą zarówno osoby z Polski, jak i z zagranicy, przyczyniające się do promowania tego miasta w różnych dziedzinach na całym świecie. 9-osobowa kapituła, pod przewodnictwem Agnieszki Owczarczak, przewodniczącej Rady Miasta Gdańska, zdecydowała o przyznaniu w 2023 r. czterech Medali św. Wojciecha, które otrzymali:

  • dr hab. n. med. Jacek Jassem,
  • Leszek Możdżer,
  • dr hab. Aleksander Hall,
  • Gerd-Dietrich Ewert,
PRZECZYTAJ TEŻ: Medale im. Bernarda Chrzanowskiego dla historyków z Niemiec i Czech

oraz czterech Medali Księcia Mściwoja II, które trafiły do:

  • dr hab. n. med. Janusza Limona,
  • Krystyny Zachwatowicz-Wajdy,
  • Tadeusza Zdunka
  • oraz Stowarzyszenia Czerwonej Róży.

– Już za chwilę będziecie państwo należeć do grona wielu znakomitości Gdańska, które wiele uczyniły dla jego rozwoju – mówił Mistrz Kapituły medali prof. dr. hab. inż. Edmund Wittbrodt. – Kapituła była pod ogromnym wrażeniem państwa dokonań. Nie było żadnych wątpliwości, aby zgłoszone kandydatury jednomyślnie zaopiniować i przyznać medale.

W uroczystości w Dworze Artusa udział wzięli m.in. honorowi obywatele miasta Gdańska: Danuta Wałęsa i Jerzy Kiszkis, oraz senatorowie: marszałek Bogdan Borusewicz i Ryszard Świlski. Medale wręczyli laureatom prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz oraz prof. Edmund Wittbrodt.

Medale św. Wojciecha oraz Księcia Mściwoja II 2023. Co wiemy o laureatach?

Medalem św. Wojciecha uhonorowano m.in. Gerda-Dietricha Ewerta, urodzonego w Warnemünde obywatela Niemiec, który dorastał w Gdańsku do 1945 r. Na emeryturze Gerd-Dietrich Ewert poświęcił się działalności charytatywnej. Zabiegał m.in. o propagowanie kultury i dziedzictwa Gdańska oraz gdańszczan poza granicami Polski. Osobiście nadzorował szereg prac rekonstrukcyjnych w Dworze Artusa. W 2021 r. zabezpieczył zbiory prof. Manfreda Lotscha i pośredniczył w przekazaniu kolekcji 580 przedwojennych gdańskich pocztówek jako daru dla Muzeum Gdańska.

– Mniej więcej 20 lat temu zacząłem wspierać Gdańsk. Wówczas przygotowaliśmy w Hamburgu wystawę o budowaniu miast nad wodą – mówił laureat. – W Gdańsku jest jeszcze sporo do zrobienia. Na pewno dalej będę wspierać i pomagać, m.in. Ewie Szymańskiej z Domu Uphagena. Wciąż nierozwiązany jest problem z dzwonami gdańskimi, które wywieziono z miasta, przeczekały na tzw. cmentarzu dzwonów w Hamburgu i nie zostały przetopione. To kolejna rzecz, którą trzeba się zająć.

PRZECZYTAJ TEŻ: Medale św. Wojciecha i Księcia Mściwoja II przyznane. Oto laureaci

Medal św. Wojciecha odebrał również dr hab. Aleksander Hall. Historyka oraz działacza opozycyjnego w czasach PRL uhonorowano za wspieranie strajkujących robotników oraz przyczynienie się do powstania wolnej Polski.

– Będę starał się nadal, póki starczy sił, iść tą drogą, która nie zawsze jest łatwa dla kogoś, kto jest już poza aktywną polityką. Mimo to, wciąż chcę zabierać głos w sprawach publicznych – mówił gdańszczanin.

PRZECZYTAJ TEŻ: Medale Wolności Słowa 2023 przyznane w Gdańsku. Kto otrzymał wyróżnienie?

Jedyną organizacją wyróżnioną podczas czwartkowej uroczystości było Stowarzyszenie Czerwonej Róży. Medal za promowanie zdobywania wiedzy oraz osiągania jak najlepszych wyników w nauce wśród studiującej młodzieży odebrał członek zarządu stowarzyszenia dr Filip Ignatowicz. Organizację powołano w 1997 r., kontynuując niemal sześćdziesięcioletnią tradycję konkursów o laur Czerwonej Róży.

– Dzisiaj jestem wzruszony w dwójnasób. Dokładnie 10 lat temu odbierałem moją nagrodę Czerwonej Róży i jest to symptomatyczne, że z tego miejsca mogę dziś do państwa przemówić. Chciałbym zadeklarować, w imieniu stowarzyszenia oraz laureatów, którzy je współtworzą, że będziemy działać dalej i pielęgnować najpiękniejsze tradycje akademickie, pochodzące z trójmiejskich uczelni. Pamiętam, jak moje życie zmieniło się po zdobyciu tej nagrody, dlatego nadal chcemy dawać szanse innym wybitnym jednostkom, by ich życie zmieniało się na lepsze. Bo to oni, one mają ogromy wpływ na naszą lokalność i cały kraj – mówił dr Filip Ignatowicz.

PRZECZYTAJ TEŻ: Pomorska Nagroda Artystyczna za rok 2022. Znamy nominacje!

Dotychczas Medalem św. Wojciecha nagrodzonych zostało 87 laureatów, natomiast Medalem Księcia Mściwoja II – 142. Wśród nagrodzonych są Brunon Zwarra, Stefan Chwin, Marek Kamiński czy Paweł Huelle.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama