Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

V Gdańskie Targi Książki. Gdańsk czyta i rozmawia o książkach

Spotkanie z Sergiejem Lebiediewem, Mariuszem Szczygłem, Mikołajem Grynbergiem, a także dyskusja wokół książki „Społeczeństwo populistów” Przemysława Sadury i Sławomira Sierakowskiego to główne wydarzenia V Gdańskich Targów Książki, które rozpoczęły się w piątek, 15 września w Europejskim Centrum Solidarności.
V Gdańskie Targi Książki

Autor: Grzegorz Mehring | Archiwum ECS

V Gdańskie Targi Książki. Co warto zobaczyć?

Budynek ECS w ubiegłym roku po raz pierwszy gościł książkowych wystawców, i ta lokalizacja została bardzo dobrze przyjęta, ze względu na położenie w centrum oraz dobre skomunikowanie z resztą aglomeracji. Ponieważ jednak na parterze budynku było nieco ciasno, a tegoroczna obsada jest jeszcze liczniejsza (83 wystawców w stosunku do 75 przed rokiem), bezpośrednio do ECS od strony przystanku tramwajowego dostawiono pawilon, w którym także są usytuowane stoiska targowe. Dzięki temu nie ma ścisku, co poprawiło komfort zarówno wystawców, jak i gości.

GTK zyskały też nową przestrzeń – salę wielofunkcyjną po byłej restauracji „Amberside”. Odbywają się tam nie tylko wydarzenia literackie i spotkania autorskie, ale też przez całą sobotę, 16 września w godz. 10:00-18:00 będzie tam można zdobyć autografy autorek z tzw. kategorii young adults, publikujących w wydawnictwie BeYa.

PRZECZYTAJ TEŻ: Spotkania nie tylko z kryminałem. Bochus, Witkiewicz i Rogala na Gdańskich Targach Książki

Trzy dni wrześniowego weekendu z książkami to ponad 70 wydarzeń literackich, głównie spotkań autorskich, ale też warsztatów, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

>>> V Gdańskie Targi Książki. Program <<<

– Myślę, że odzwierciedleniem tego, o czym chcielibyśmy dyskutować, jest bardziej program wydarzeń literackich niż lista wystawców – mówi koordynator programowy i rzecznik Gdańskich Targów Książki Przemysław Czaja. – Staramy się zaprezentować wydawnictwa i książki, które komentują aktualną sytuację polityczno-społeczną w Polsce, ale też i na świecie. W debacie na temat przyszłości Rosji w Europie weźmie udział Siergiej Lebiediew, jeden z najważniejszych pisarzy rosyjskich, który – nie tylko ze względu na wojnę w Ukrainie – nie mieszka w Rosji, tylko w Europie. Mamy zagraniczną gościnię Rebeccę Makkai, która przyjechała do Polski specjalnie na te targi, żeby promować swoją najnowszą książkę „Mam do pana kilka pytań”, traktującą m.in. o sytuacji kobiet, o ruchu #MeToo.

PRZECZYTAJ TEŻ: Haftowana książka Olgi Stelmach wpisana do Księgi Rekordów Polski

Spotkanie autorskie z profesorem Jarosławem Hrycakiem, ukraińskim historykiem, który opublikował właśnie kolejną książkę – „Ukraina. Wyrwać się z przeszłości” – odbędzie się również w sobotę.

– To są wszystko bardzo aktualne tematy – podkreśla Przemysław Czaja.

PRZECZYTAJ TEŻ: Nie kalkuluję, co powinno się znaleźć w książce, którą piszę

Nie zabraknie też wątku kryminalnego. W sobotę Krzysztof Bochus opowie o swojej najnowszej książce „Dolina gniewu”, w której radca Abell i Kukulka wracają do Gdańska pod koniec marca 1945 roku, w momencie kiedy sowieci stoją u bram. A Abell podejmuje się jeszcze jednej misji.

Także w sobotę będzie można porozmawiać z Małgorzatą Rogalą o książce „Krzyk za oknem”, w której autorka ponownie zabiera nas do świata nastolatków i ich zawiłych relacji nie tylko z rówieśnikami, ale też z dorosłymi.

I wreszcie tego samego dnia zaplanowane jest spotkanie z Mieczysławem Gorzką, który swoją literacką „Burzą” rozpętał prawdziwą nawałnicę w Internecie.

PRZECZYTAJ TEŻ: Dwie nowe pozycje w kaszubskiej prozie

Jak co roku, licznie reprezentowane będą wydawnictwa promujące czytelnictwo wśród najmłodszych. Piątek, 15 września był dniem pełnym wydarzeń przeznaczonych dla szkół i nauczycieli. Natomiast w niedzielę, 17 września Teatr Miniatura organizuje głośne czytanie bajek dla całych rodzin oraz warsztaty rodzinne.

Podobnie jak w roku ubiegłym, wstęp na targi jest bezpłatny.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama