Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Gdańsk: „Pomorskie przystanki literackie” na Mariackiej

„Pomorskie przystanki literackie” to drugi tom czułych, serdecznych opowieści o ludziach związanych z Pomorzem. Spotkanie z autorką w Filii Gdańskiej na Mariackiej w czwartek, 14 września.
Renata Gröger-Kania

Autor: Materiały prasowe

„Pomorskie przystanki literackie”. Książka z dedykacją na dobry początek spotkania z drugim człowiekiem

Pretekstem do literackiego spotkania zawsze jest otrzymana przez autorkę Renatę Gröger-Kanię książka. Mamy tu powieści, tomiki poezji, książki naukowe i literaturę faktu. Wszystkie posiadają dedykacje od prezentowanych osób, które albo pochodzą z Pomorza lub są z nim mniej lub bardziej związane. Wśród nich choćby: Magdalena Adamowicz, Miłosława Borzyszkowska, Basil Kerski, Justyna Limon, Zbigniew Majchrowski, Edmund Szczesiak, Władysław Zawistowski i wielu innych.

PRZECZYTAJ TEŻ: Czytaj dzieweczko Mickiewicza

Jedni – dobrze znani autorce od wielu, wielu lat, dobrzy przyjaciele, inni – podziwiani za literacką twórczość, albo po prostu ci, których poznała przypadkiem lub poznać chciała, bratnie dusze. Książka jest ku temu świetnym pretekstem.

Myślę, że ograniczenie mojej literackiej podróży do Pomorza, a szczególnie Gdańska – mojego ulubionego miasta – ma swoje uzasadnienie. Jest bowiem formą spłacenia honorowego długu, który zaciągnęłam wobec ludzi i miasta, w którym spędziłam najciekawsze, najtrudniejsze, a jednocześnie najwartościowsze lata mojego życia.

Renata Gröger-Kania / we wtępie do książki „Pomorskie przystanki literackie”

Książkę wydał Instytut Kaszubski w Gdańsku.

Spotkanie z autorką i promocja książki w Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej w Gdańsku w czwartek, 14 września o godz. 17.30. Wstęp wolny.

Renata Gröger-Kania. Co wiemy o autorce?

Renata Gröger-Kania – polonistka, bibliotekarka, tłumaczka, aktywistka społeczna, dziennikarka, propagatorka Polski i jej kultury w Niemczech. Urodziła się w Elblągu. Po maturze zamieszkała w Gdańsku, gdzie w 1977 roku ukończyła filologię polską na UG. Przez wiele lat pracowała w Dziale Oświatowym Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, przygotowując i koordynując organizację różnych imprez literackich, jak Dekada Pisarzy Wybrzeża, majowe Dni Oświaty, Książki i Prasy, spotkania autorskie, wystawy książek.

PRZECZYTAJ TEŻ: Jeśli nie dokona się w nas zmiana myślenia, to ten szpagat będzie nie do ustania. Wyłożymy się

Od 1989 roku mieszka w Brunszwiku, gdzie przez ponad 20 lat, zatrudniona w specjalistycznej bibliotece Instytutu Georga Eckerta – Instytutu Leibniza ds. Międzynarodowych Badań Podręcznikowych w Brunszwiku, gromadziła, opracowywała i popularyzowała przede wszystkim podręczniki polskie, ale także światowe. Wiele lat jako członkini polonijnych i międzynarodowych organizacji w Brunszwiku inicjowała oraz organizowała różnorodne formy imprez kulturalnych i literackich propagujących Polskę (m.in.: Polskie Dni Kultury, spotkania autorskie, wystawy, wieczory literackie, czytanie klasyki dla dzieci i dorosłych).


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama