Bezpartyjni Samorządowcy zarejestrowali listy wyborcze
Sześć a nie pięć ugrupowań wystawi swoich kandydatów do parlamentu we wszystkich okręgach. Poza PiS, Koalicją Obywatelską, Trzecią Drogą, Lewicą i Konfederacja będą to Bezpartyjni Samorządowcy.
– Zebraliśmy ponad 350 tys. podpisów, i to tylko na listach do Sejmu RP. To Polacy chcą, byśmy byli obecni w polityce. Dziękuję tym tysiącom wolontariuszy, którzy zbierali podpisy – powiedział Robert Raczyński, prezydent Lubina, jeden z liderów Bezpartyjnych Samorządowców.
CZYTAJ TEŻ: TAK! Dla Polski powstrzymało „kradzież” swojej nazwy. Stowarzyszenie wygrało w sądzie
Bezpartyjni Samorządowcy to ugrupowanie, które powstało przed wyborami samorządowymi w 2014. Początkowo w województwie dolnośląskim, a następnie objęło swoim zasięgiem cały kraj. Wywodzi się z niego Paweł Kukiz, który był radnym sejmiku dolnośląskiego, nim wystartował w wyborach prezydenckich 2015.
Znane nazwiska, nieznane twarze
Kim są kandydaci BS? Koordynator medialny ugrupowania, Krzysztof Maj w rozmowie z zawszepomorze.pl zapowiada, że ich prezentacja w poszczególnych okręgach odbędzie się w przyszłym tygodniu. Na razie odsyła do strony internetowej Państwowej Komisji Wyborczej. Tam jednak nie ma jeszcze kompletu list. Jeśli chodzi o Pomorze znamy kandydatów z okręgu 25, ale już nie 26. Na gdańskiej liście trudno szukać znanych twarzy, choć są znane nazwiska: Plotzke (Kazimierz Julian), Drelich (Izabela), Kaczyński (Mateusz). Jedynką jest Natalia Kruczek, absolwentka XX LO w Gdańsku, ale zamieszkała w Warszawie, ekonomistka pracująca w Biurze Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Jest też desant z Dolnego Śląska, ale trzeba przyznać nieduży w porównaniu z innymi okręgami. I tak na przykład w Łodzi na 19 kandydatów aż 12 to mieszkańcy dolnośląskiego, a w okręgu 24, obejmującym województwo podlaskie, ponad połowa kandydatów to wrocławianie. A jest na niej też kilku wałbrzyszan.
Dariusz Męczykowski: Proszę mnie nie łączyć z Bezpartyjnymi Samorządowcami
Z sześciu pomorskich okręgów senackich strony PKW ujawniają tylko jednego kandydata – z okręgu 67 (Żuławy i Powiśle) startować będzie Paweł Szajda, lekarz zamieszkały w Tczewie.
Z Bezpartyjnymi Samorządowcami kojarzony jest też pomorski radny Dariusz Męczykowski, wybrany do sejmiku z listy PSL, a wcześniej członek PO. Jego zdjęcie figuruje na stronach BS w zakładce „Nasza drużyna”. W rozmowie z zawszepomorze.pl potwierdza on, że będzie startować do Senatu w okręgu 63 (Kartuzy, Kościerzyna, Bytów, Chojnice), ale z własnego komitetu.
- Wczoraj dostałem papier z PKW, że jestem zweryfikowany pozytywnie i jestem już oficjalnym kandydatem. Natomiast proszę mnie nie łączyć z Bezpartyjnymi Samorządowcami. Popieram ich idee tylko dlatego, że chcę zobaczyć co oni zrobią po wyborach. Mają być tymi, którzy będą dbać o sprawy samorządowe i nie mają być ani PiS, ani Platformą. Byłem na ich spotkaniach i wstawili mnie na swoją stronę, ale ja im na to zgody nie dałem i nie jestem ich członkiem. Startuję z własnego komitetu – mówi Dariusz Męczykowski, który o miejsce w izbie wyższej będzie rywalizował z wojewodą pomorskim Dariuszem Drelichem i Anną Górską z partii Razem wystawioną w ramach paktu senackiego.
Proszę mnie nie łączyć z Bezpartyjnymi Samorządowcami. Popieram ich idee tylko dlatego, że chcę zobaczyć co oni zrobią po wyborach. Mają być tymi, którzy będą dbać o sprawy samorządowe i nie mają być ani PiS, ani Platformą (...) Startuję z własnego komitetu
Dariusz Męczykowski
ZOBACZ TEŻ: Beata Maciejewska nie wystartuje jednak do Senatu. Powód? „Brunatny Roman”
W wyborach samorządowych 2018 roku Bezpartyjni Samorządowcy zdobyli w skali kraju ponad milion głosów. Jak obliczają powtórzenie tego wyniku w wyborach parlamentarnych pozwoliłoby im na pokonanie pięcioprocentowego progu i wprowadzenie swoich posłów do Sejmu. W programie BS jest m.in. bezpłatna komunikacja miejskia i regionalna, PIT zero dla wszystkich, bezpłatne obiady dla dzieci w szkołach, utworzenie żłobków i przedszkoli przy miejscach pracy, zwiększenie nakładów na psychiatrię dzieci i młodzieży.
Zdaniem komentatorów start Bezpartyjnych Samorządowców, jako komitetu ogólnopolskiego, może osłabić demokratyczną opozycję, a zwłaszcza Trzecią Drogę.
Lista kandydatów do Sejmu Bezpartyjnych Samorządowców, okręg 25 (Gdańsk i południowo-wschodnia część województwa pomorskiego)
- Natalia Kruczek, ekonomistka, zam. Warszawa
- Grzegorz Gołofit, ekonomista, Gdańsk
- Janina Dąbek-Sobierska, nauczycielka, Koszwały
- Kazimierz Julian Plotzke, ekonomista, Reda
- Jarosław Sobolewski, specjalista ds. komunikacji, Gdańsk
- Marlena Kisielewska-Gojke, nauczycielka, Gniew
- Remigiusz Kwieciński, przedsiębiorca, Straszyn
- Katarzyna Demska, fizjoterapeutka, Nowa Wieś Malborska
- Jarosław Guss, informatyk, Gdańsk
- Marcin Stiburski, nauczyciel, Gdańsk
- Katarzyna Strzelecka, technik żywienia, Nowy Dwór Gdański
- Daniel Mielewski, monter instalacji klimatyczno-wentylacyjnej, Cis
- Mateusz Kaczyński, rolnik, Młynarska Wola
- Łukasz Gojke, inżynier rolnictwa, Gniew
- Beata Glinkowska, pracowniczka administracyjna, Sopot
- Tomasz Góralski, maszynista, Gdańsk
- Natalia Kara, specjalistka ds. turystyki, Gdańsk
- Izabela Drelich, politolożka, Lubin
- Wiktoria Haliniak, pracowniczka biurowa, Krzeczyn Wielki
- Norbert Matijczak, pracownik biurowy, Lubin
- Agata Polak-Salomon, pracowniczka biurowa, Lubin
- Daniel Lubaś, teleinformatyk, Lubin
- Aleksandra Kankowska, przedsiębiorczyni, Reda
- Jerzy Luty, rolnik, Sołtyski
Napisz komentarz
Komentarze