Wierzyczanki są przyznawane w Starogardzie Gdańskim od 25 lat
Pierwsze Wierzyczanki przyznano 25 lat temu.
– Wierzyczanka to sposób uhonorowania talentu, przedsiębiorczości, zaangażowania w sprawy lokalne oraz aktywności na rzecz mieszkańców Starogardu Gdańskiego – mówił w poniedziałek 29 stycznia, prowadząc galę, Sławomir Siezieniewski. – Wybór, jak co roku, jest bardzo trudny, ale zwycięzca zostanie tylko jeden.
PRZECZYTAJ TEŻ: Józef Olszynka, Środowiskowy Dom Samopomocy i GBG Gołębiewski. Oto laureaci Wierzyczanek 2022
Nad przyznaniem nagrody Wierzyczanka 2023 pracowały trzy zespoły nominujące, po jednym w kategoriach: kultura, gospodarka oraz inicjatywy społeczne. Każdy z zespołów składał się z osób reprezentujących różne środowiska związane z daną kategorią. Głosowanie było tajne, a ostateczną decyzję podął prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak. Wręczając nagrody, nawiązał do 104. rocznicy powrotu miasta do Macierzy.
To 104 lata temu pod dowództwem generała Józefa Hallera polska armia wkroczyła do naszego miasta przynosząc nam wolność. Tę wolność wykorzystaliśmy w pełni. Tę wolność możemy dalej kultywować dzięki współczesnym bohaterom. Do takich zaliczam wszystkie osoby, które pojawią się na tej scenie. To oni są awangardą rozwoju naszego miasta w dziedzinie gospodarki, kultury czy inicjatyw społecznych. Bez takich ludzi trudno sobie wyobrazić rozwój jakiegokolwiek miejsca w naszym kraju. My mamy to szczęście, że mamy takich ludzi bardzo dużo.
Janusz Stankowiak / prezydent Starogardu Gdańskiego
Prezydent zauważył, że gdyby zaproszeni zostali wszyscy aktywni starogardzianie, to na scenie nie wystarczyłoby miejsca.
PRZECZYTAJ TEŻ: Nagrody Prezydenta Starogardu rozdane. Wręczono też medale za zasługi dla miasta
Wierzyczanki 2023 rozdane. Lista laureatów
Kultura
Jako pierwsi przedstawieni zostali nominowani w kategorii kultura. To:
- Teatr Medium,
- Tomasz Wiczyński,
- Michał Majewski,
- Orkiestra Dęta Starogardzkiego Centrum Kultury
- oraz Joanna Błąk.
Statuetka Wierzyczanki za 2023 rok trafiła do Teatru Medium. Aktorzy nie kryli wzruszenia. Teatr był nominowany do nagrody już po raz trzeci, tym razem „skutecznie”.
PRZECZYTAJ TEŻ: Grupa MoCarta gwiazdą gali wręczenia Wierzyczanek w Starogardzie Gdańskim
Teatr Medium powstał w 2013 roku z inicjatywy Ewy Czuby – ówczesnego pracownika Starogardzkiego Centrum Kultury. Prowadzi go Marzena Nieczuja-Urbańska, aktorka Teatru Wybrzeże w Gdańsku, pieśniarka FADO, reżyserka i pedagog. To, co wyróżnia Teatr Medium, to jego skład. Tworzą go ludzie, którzy na co dzień zawodowo zajmują się różnymi profesjami. Są wśród nich: pedagodzy, urzędnicy, policjant, księgowa, restauratorka, terapeutki, logopedki i emerytki. Aktorami-amatorami są z pasji.
Na 2023 rok przypadły dwie znakomite premiery francuskich komedii w wykonaniu Teatru Medium, w reżyserii Marzeny Nieczuji-Urbańskiej. To „Klan Wdów” oraz „Amazonki”. Oba przedstawienia dały widzom wiele radości i wzruszeń, a każde z nich kończyło się salwą braw na stojąco.
PRZECZYTAJ TEŻ: Starogard nagrodzony za działania na rzecz mieszkańców
Inicjatywy społeczne
W kategorii inicjatyw społecznych nominowanych było czterech. To:
- Ewa Raszeja, pielęgniarka hospicyjna,
- Stanisław Osowski,
- Centrum Zdrowia Psychicznego i Leczenia Uzależnień
- oraz Stowarzyszenie Kultury Fizycznej i Sportu „KaEmKa”.
Szczęśliwą posiadaczką Wierzyczanki 2023 została Ewa Raszeja. Laureatka jest pielęgniarką hospicyjną, która w zawodzie pracuje 55 lat. Mimo to, nadal ma energię, by dawać ludziom nadzieję. Poświęceniem, troską o drugiego człowieka nie raz pokazała wszystkim, że warto pomagać, bo dobro powraca.
PRZECZYTAJ TEŻ: Starogardzka Gala Wolontariatu oraz Anioł Dobroczynności z Iglotexu. Oni działają sercem
Bezinteresownie angażuje się w pomoc materialną, organizację zbiórek i wsparcie emocjonalne dla podopiecznych hospicjum i ich rodzin. Ciężar pracy, jaki na niej spoczywa podczas domowej opieki paliatywno-hospicyjnej, jest ogromny, gdyż przebywanie z osobami chorującymi na nowotwór wymaga szczególnego opanowania i empatii. Mimo dużej odpowiedzialności za życie i zdrowie drugiego człowieka, jest osobą pogodną i zawsze uśmiechniętą.
Nagrodę w imieniu laureatki odebrała jej synowa Joanna.
Gospodarka
Także w kategorii gospodarka nominowany były cztery firmy:
- Premium Distillers,
- Jutrzenka Boiska,
- Krystyna i Tomasz Konowalscy Eden
- oraz Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Iga.
Nagrodę otrzymała starogardzka destylarnia. W roku 2022 jej nowy właściciel przedstawił władzom miasta koncepcję modernizacji zakładu, stwierdzając, że ma być nie tylko jedną z prężnie działających wytwórni alkoholi w Polsce, ale także wizytówką miasta i powodem do dumy dla zatrudnionych w niej pracowników. Prace modernizacyjne rozpoczęły się w 2022 roku, a w ich realizację zaangażowanych było ponad 100 pracowników firm podwykonawczych. Wszystko bez przerywania produkcji. Po zaledwie roku od rozpoczęcia rewitalizacji, destylarnia przeszła gruntowną metamorfozę. Tym samym Starogard Gdański został nowym centrum logistycznym Grupy United Beverages.
PRZECZYTAJ TEŻ: Starogardzkie Anioły Dobroczynności uhonorowane
Na zakończenie na scenie zagościł wirtuoz akordeonu Marcin Wyrostek w programie Music & Dance Show Symfonicznie.
Wierzyczanki. Co roku problem z wyborem najlepszych
Janusz Stankowiak, zapytany o główne przesłanie płynące z nagrody, wyjaśnił:
– Bądźcie aktywni, wyzwalajcie z siebie tę energię, którą każdy z nas z pewnością ma w sobie, ten talent, który drzemie – jestem przekonany – w każdym mieszkańcu Starogardu Gdańskiego – mówił prezydent. – Problem z wyborem najlepszych mamy praktycznie co roku, bo trudno jest zmierzyć. To jest subiektywna ocena każdego z członków kapituły, a później moja, bo ja muszę podjąć ostateczną decyzję. Nie jest łatwo, ale zawsze jest satysfakcja, że ci, którzy wychodzą na tę scenę, myślę, że są szczęśliwi.
Napisz komentarz
Komentarze