Port Północny w Gdańsku sprzedany. Kupił go Węglokoks
Umowę, na mocy której Węglokoks z siedzibą w Katowicach nabył od belgijskiej grupy Sea-Invest 80,43 proc. udziałów, stając się właścicielem Portu Północnego w Gdańsku, podpisano w środę, 4 października. Pozostałe niespełna 20 proc. udziałów pozostanie w rękach ArcerolMittal.
PRZECZYTAJ TEŻ: Port Północny w Gdańsku z nowym układem drogowym. Znamy wykonawcę
Nie jest znana cena transakcji. W czwartek, 5 października prezes Węglokoksu mówił w Gdańsku o poufności umowy oraz obostrzeniach ze strony kontrahenta. W ciągu najbliższych tygodni transakcję powinien potwierdzić wpis do KRS.
– Główną wartością Portu Północnego jest dostęp do nabrzeża głębokowodnego. To jedyne takie nabrzeże dające bezpieczeństwo strategiczne z perspektywy sprowadzania takich surowców, jak węgiel energetyczny, węgiel metalurgiczny czy rudy żelaza, ale także takie, które można rozwijać, co zamierzamy czynić. Dotychczasowy właściciel nie był zainteresowany rozwojem jednego z dwóch obecnych tu pirsów. My chcemy zwiększyć pojemność tego portu z 10 mln ton w skali roku do 15-16 mln ton obrotu ładunkowego – mówił prezes Węglokoksu Tomasz Heryszek. – Obsługa północnego pasa Europy Środkowo-Wschodniej to gigantyczna wartość, która będzie przeliczana na miliony złotych, które będą trafiać do polskiego podatnika, a nie wypływać poza nasze granice.
Minister Sasin w Gdańsku o sprzedaży Portu Północnego i opozycji
Goszczący na Wybrzeżu minister Jacek Sasin mówił o jednym z najszczęśliwszych dni w swojej politycznej karierze.
– Myślę, że większość państwa zastanawia się, co tu, w Gdańsku, robi Węglokoks. Otóż jako spółka Skarbu Państwa dokonała rzeczy wielkiej, czyli repolonizacji, odzyskania z rąk zagranicznego kapitału spółki Port Północny. To niezwykle ważne wydarzenie, z punktu widzenia gospodarki, ale i bezpieczeństwa państwa – mówił szef resortu aktywów państwowych. – Ten port jest największym i najważniejszym polskim portem surowcowym wraz z Naftoportem, który stanowi część tego portu. Ważne jest to, że Polska posiada w swoich rękach strategiczne firmy, które dbają o bezpieczeństwo Polaków.
PRZECZYTAJ TEŻ: Z Polskiego Ładu chcą zainwestować w Port Północny
Większą część ze swojego 24-minutowego wystąpienia Jacek Sasin poświęcił jednak opozycji oraz krytyce Donalda Tuska. Poprzednie rządy przyrównał do alkoholika, który przepija majątek.
– Tak dużej transakcji i tak wielkiego przedsięwzięcia jeszcze w Gdańsku nie było – dodawał Karol Rabenda, wiceminister aktywów państwowych oraz gdański radny PiS. – Bez silnych i sprawnych spółek Skarbu Państwa zeszłej zimy w Polsce zabrakłoby węgla do gospodarstw domowych. To, że tak się nie stało, to wielka zasługa Węglokoksu oraz PGE Paliwa, ale także polskich portów, które uczestniczyły w tym procesie. Dobrze funkcjonujący Port Północny to kwestia bezpieczeństwa ekonomicznego i energetycznego Polski.
PRZECZYTAJ TEŻ: Rekordowy Port Gdańsk. Jest drugi na Bałtyku
Port Północny w Gdańsku specjalizuje się w przeładunku towarów masowych, szczególnie węgla oraz rudy żelaza. W składzie belgijskiej grupy Sea-Invest znajdował się od 2008 r.
Napisz komentarz
Komentarze