Jeśli lubicie dreszczyk emocji, to tych na pewno nie zabraknie! Do Gniewu zjechało już ponad 200 rekonstruktorów historycznych z kraju i zagranicy. Głównym wydarzeniem Festiwalu Historycznego Vivat Vasa! będzie widowisko historyczno - batalistyczne „Bitwa pod Gniewem 1626”, które rozegra się 12 sierpnia na łąkach nadwiślańskich. Na polu bitwy stanie piechota szwedzka i polska oraz chorągwie husarskie i szwedzka rajtaria. Huk armat, kłęby dymu, okrzyki bitewne i stukot kopyt zapewnią niezapomniany klimat bitewny i wielkie widowisko dla całych rodzin.
Strategicznym punktem obserwacyjnym stanie się Wzgórze Zamkowe. Z tego miejsca będzie rozciągał się widok na wszystkich biorących udział w bitwie husarzy i rajtarów. Zwieńczeniem sobotnich atrakcji będzie parada z pochodniami z nadwiślańskich błoni po gniewskich uliczkach w towarzystwie husarzy na koniach. Na dobranoc biesiada historyczna w rynku z zespołem Mitra.
Podczas wydarzenia można będzie obejrzeć popis Chorągwi, Rot i Regimentów, Turniej Szabli Polskiej, spektakl – „Husaria Chluba Oręża Polskiego” oraz Gniewski Turniej Husarski. Grupy rekonstruktorskie zaprezentują też swoje autorskie pokazy łucznictwa konnego.
Dodatkową atrakcją będzie dwudniowy XVII-wieczny targ pełen historycznych perełek. Jak przed ponad 300 laty, na rynku swoje kramy wystawią rzemieślnicy i rękodzielnicy. Będzie okazja posmakować regionalnych produktów, domowego jadła, przysmaków oraz staropolskich trunków. Wystawcy będą czekali na rynku w Gniewie w sobotę i niedzielę 12 i 13 sierpnia od godz. 12.
Na młodszych uczestników czeka wiele atrakcji, w tym różnorodne warsztaty i animacje: żywe lekcje historii na rynku oraz stanowiska dawnych rzemieślników.
Podczas Jarmarku odbędzie się także V Pokaz Sztuki Kowalskiej i Płatnerskiej pamięci Marcina „Gasa” Manikowskiego. Kociewie zawsze słynęło ze świetnych kowali. Jednym z nich był związany z Gniewem Marcin „Gas” Manikowski. Marcin odszedł tragicznie 28 grudnia 2018 r. Był jednym z najlepszych współczesnych specjalistów od broni białej. Podczas pokazu można będzie podglądać kowali przy pracy, gdy z rozgrzanego paleniska z bezkształtnej masy tworzą dzieła sztuki.
Napisz komentarz
Komentarze