Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Ósmoklasistom w tym roku poszło lepiej niż ich starszym kolegom

Uczniowie VIII klas szkół podstawowych mogą od dziś (od poniedziałku 3 lipca) sprawdzić wyniki egzaminu ósmoklasisty. Centralna Komisja Egzaminacyjna podała, jak wypadli zdający. Najlepiej poszły im język polski i angielski - o ponad 10 proc. lepiej niż matematyka.
Ósmoklasistom w tym roku poszło lepiej niż ich starszym kolegom
Egzamin klas 8 w SP nr 8 w Chojnicach

Autor: fot. Olek Knitter | Zawsze Pomorze

Do egzaminu ósmoklasisty przystąpiło w tym roku ponad 510 tys. uczniów ósmych klas szkoły podstawowej, w tym na Pomorzu - ponad 34 tysiące. Wśród zdających było też ok. 13 800 uczniów - obywateli Ukrainy.

Przypomnijmy, że ósmoklasiści w maju podeszli do egzaminu z języka polskiego, matematyki oraz wybranego języka obcego nowożytnego – najczęściej wybierany był j. angielski, zdawało go 98 proc. uczniów.

Egzamin ósmoklasisty. Jak poszło zdającym?

Jak informuje CKE najwyższe wyniki, czyli od 90 do 100 proc., uzyskało: z j. polskiego 4,6 proc. uczniów, z matematyki - 15,7 proc., z j. angielskiego - 29,8 proc., a z niemieckiego - 12,8 proc. Najwyższe wyniki ze wszystkich egzaminów uzyskało 10,8 tys. ósmoklasistów.

W przypadku egzaminu z języka polskiego średni wynik to 66 proc., na egzaminie z matematyki średnia była niższa 53 proc. - podała Centralna Komisja Egzaminacyjna. - Średni wynik egzaminu z języka angielskiego, który wybrało 98 proc. zdających, to - podobnie jak w przypadku języka polskiego - 66 proc. To wyniki uczniów będących obywatelami Polski, którzy rozwiązywali zadania w arkuszach standardowych.

Drugim pod względem popularności językiem obcym okazał się język niemiecki (średni wyniki na poziomie 53 proc.), za nim język rosyjski (68 proc.), hiszpański (69 proc.), francuski (82 proc.) i włoski (69 proc.).

Dziewczęta najlepiej poradziły sobie z językiem polskim (średni wynik 70 proc.), chłopcy najwięcej poprawnych odpowiedzi udzielili na egzaminie z języka angielskiego (67 proc.).

Według CKE uczniowie najlepiej poradzili sobie z:

  • na j. polskim z odczytywaniem tekstów ikonicznych oraz znajomością lektury obowiązkowej  (Balladyny”)
  • na matematyce z obliczaniem wartości pierwiastków kwadratowych z liczb, które są kwadratami liczb wymiernych, oraz wykonywaniem prostych rachunków pamięciowych 
  • na j. angielskim ze znajdowaniem określonych informacji w oparciu o tekst słuchany 

Co sprawiło najwięcej trudności na egzaminie?

  • na j. polskim - umiejętności z zakresu kształcenia językowego: poprawne stopniowanie przysłówków i zapis partykuły "nie" z przysłówkami w stopniu najwyższym
  • na matematyce - operowanie obiektami matematycznymi, przekształcanie równania z jedną niewiadomą, aby obliczyć wysokość trójkąta
  • na j. angielskim znajomość środków językowych.

Ogólnie, w porównaniu z ubiegłym rokiem język polski wypadł lepiej - w 2022 średni wynik to 60 proc. Gorzej wypadła w tym roku matematyka - w 2022 roku średni wynik to 57 proc. Angielski uczniowie zdali na bardzo podobnym poziomie, w 2022 roku było to 67 proc.

Egzamin ósmoklasisty. Gdzie zdano lepiej?

Uczniowie podchodzący do egzaminu na wsi najlepiej zdali j. polski (65 proc.), podobnie jak uczniowie z miast do 20 tys. mieszkańców (63 proc.). Osoby z miast od 20 tys. do 100 tys. mieszkańców i powyżej 100 tys. mieszkańców najlepiej wypadły na egzaminie z języka angielskiego (kolejno: 67 proc. i 74 proc.).

Do egzaminu ósmoklasisty przystąpiło w tym roku również ok. 13,8 tys. obywateli Ukrainy. Ich średni wynik z egzaminu z języka polskiego to 45 proc.), z matematyki - 37 proc., z języka angielskiego  - 46 proc., a z języka rosyjskiego - 90 proc.

Rekrutacja do szkoły średniej 2023 

Absolwenci klas VIII szkół podstawowych mogą poznać swoje indywidualne wyniki za pośrednictwem aplikacji ZIU na stronie www.wyniki. edu.pl. Loginy i hasła do systemu udostępnili uczniom ich wychowawcy.
Po zaświadczenie trzeba jednak pójść do swojej szkoły. Placówki otrzymają je 6 lipca, po czym tego samego dnia muszą zostać odebrane przez uczniów.

Cały czas trwa rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Po otrzymaniu wyników egzaminów kolejnym krokiem jest uzupełnienie aplikacji w wybranych szkołach.

Do 12 lipca 2023 do godz. 15 uczniowie muszą wprowadzić do systemu oceny ze świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i informacje o innych osiągnięciach (tych, które są odnotowane na świadectwie). Uwaga! W Gdyni osiągnięcia uczniów publicznych szkół wprowadzają ich macierzyste szkoły.  

Listy kandydatów zakwalifikowanych i  niezakwalifikowanych szkoły podadzą 19 lipca 2023 r. do godz. 15. Lista kandydatów przyjętych i nieprzyjętych w szkołach ponadpodstawowych ukaże się 27 lipca do godz. 14.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama