Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Kanadyjskie systemy na polskich okrętach będą serwisowane w Stoczni Wojennej

PGZ Stocznia Wojenna będzie instalować i serwisować taktyczne systemy nawigacyjne na polskich okrętach wojennych, produkowane przez kanadyjską firmę OSI Maritime Systems. Takie systemy znajdują się m.in. na nowoczesnych niszczycielach min projektu 258: ORP Kormoran, ORP Albatros i ORP Mewa. Zamiarem stoczni jest utworzenie centrum serwisowo-logistycznego dla okrętów NATO operujących na Morzu Bałtyckim.
Kanadyjskie systemy na polskich okrętach będą serwisowane w Stoczni Wojennej
ORP Albatros, jeden z nowoczesnych niszczycieli min projektu 258. Na tych okrętach zainstalowane są systemy nawigacyjne kanadyjskiego producenta

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

OSI Maritime Systems należy do czołowych producentów systemów nawigacyjnych oraz zintegrowanych mostków nawigacyjnych dla okrętów wojennych, także okrętów podwodnych. Urządzenia dostarczone przez firmę znajdują się na ponad 700 jednostkach, należących do marynarek wojennych na całym świecie - także na okrętach Marynarki Wojennej RP.

Współpraca obu stron datuje się od roku 2020. Wtedy polskie Siły Zbrojne zawarły umowę o zaprojektowanie i dostarczenie systemów nawigacji taktycznej oraz zintegrowanego mostka nawigacyjnego dla niszczycieli min typu Kormoran II. W tym samym roku PGZ Stocznia Wojenna zawarła porozumienie o partnerstwie z OSI Maritime Systems. Dotyczyło ono m.in. przekazania niezbędnej dokumentacji oraz praktycznych informacji dla serwisowania i ewentualnej naprawy systemów nawigacyjnych niszczycieli min na miejscu w Polsce, siłami PGZ Stoczni Wojennej.

Urządzenia i systemy dostarczone przez stronę kanadyjską znalazły się na pokładach trzech zbudowanych już niszczycieli min projektu 258: ORP Kormoran, ORP Albatros i ORP Mewa. W ubiegłym roku podpisano umowę o zamówieniu trzech kolejnych systemów dla następnych niszczycieli min, które podejmą służbę w 12 Wolińskim Dywizjonie Trałowców w Świnoujściu. W budowie znajduje się już okręt ORP Jaskółka, w kolejności zbudowane zostaną ORP Rybitwa i ORP Czajka. Nazwy nowych okrętów bezpośrednio nawiązują do historycznych tradycji Marynarki Wojennej, zwłaszcza trałowców (nazywanych wówczas minowcami) zbudowanych w Polsce w okresie międzywojennym.

Przedstawiciele PGZ Stoczni Wojennej oraz OSI Maritime Systems podpisali umowę o współpracy, na mocy której polska stocznia będzie mogła instalować oraz serwisować na okrętach wojennych - tak polskich jak i zagranicznych - mostki nawigacyjne oparte na kanadyjskim systemie OSI ECPINS. Oznacza to przekazanie przez stronę kanadyjską wielu nowych umiejętności oraz informacji, niezbędnych dla prawidłowego naprawiania ewentualnych usterek.

Jak podaje specjalistyczny portal Polska Zbrojna, to również element działań podejmowanych przez stocznię dla utworzenia w niej centrum serwisowo-logistycznego dla okrętów NATO. Na Morzu Bałtyckim operuje wiele okrętów tworzących zespoły pod egidą paktu, zapewnienie im szybkiego i łatwo dostępnego zaplecza ma wielkie znaczenie dla utrzymania gotowości bojowej okrętów.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama