Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

„Nie śpij, bo cię przegłosują”. Samorządowcy zachęcali do głosowania

"Nie śpij, bo cię przegłosują" - profrekwencjna akcja pod takim hasłem zainaugurowała Strefę Społeczną w Europejskim Centrum Solidarności w ramach Święta Wolności i Praw Obywatelskich. W wydarzeniu udział wzięli pomorscy samorządowcy, ale także były prezydent Lech Wałęsa, legendarny przywódca "Solidarności" oraz prof. Adam Strzemosz, były Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego.
„Nie śpij, bo cię przegłosują”. Samorządowcy zachęcali do głosowania

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Gdańsk świętuje 34. rocznicę pierwszych, częściowo wolnych wyborów. 3 i 4 czerwca, na Drodze do Wolności oraz placu Porozumienia Gdańskiego realizowany jest bogaty program wydarzeń przygotowany przez organizacje pozarządowe. Swoje stoiska przygotowało ok. 150 organizacji, ruchów obywatelskich i grup nieformalnych z całej Polski, w tym m.in. tygodnik "Zawsze Pomorze". W planie 3-dniowego Święta Wolności i Praw Obywatelskich są ponadto debaty, seminaria oraz koncerty.

Sobotnie świętowanie rozpoczęła akcja profrekwencyjna „Nie śpij, bo Cię przegłosują”. Jej ideą jest zachęcenie przybyłych do wzięcia udziału w jesiennych wyborach parlamentarnych. Głos zabrali m.in. legenda „Solidarności” Lech Wałęsa, prof. Adam Strzembosz oraz były premier Jan Krzysztof Bielecki. Nestorom przemian demokratycznych w Polsce towarzyszyli samorządowcy z prezydent Aleksandrą Dulkiewicz oraz marszałkiem Mieczysławem Strukiem.

- „Nie śpij, bo Cię przegłosują” – to hasło, które w czerwcu 1989 r. dało demokratom zwycięstwo nad komunistami. Dlatego apelujemy  - idźcie tłumnie do urn wyborczych, w imię troski o demokrację – mówiła prezydent Aleksandra Dulkiewicz. - Dziś inaugurujemy kampanię profrekwencyjną. Bez was, młodych i starszych, przedsiębiorców i organizacji pozarządowych, naukowców i wszystkich innych, nie damy rady. Niech każdy z was obudzi jednego, który nigdy nie głosował. Bo demokracja zależy tylko od nas.

Dziś inaugurujemy kampanię profrekwencyjną. Bez was, młodych i starszych, przedsiębiorców i organizacji pozarządowych, naukowców i wszystkich innych, nie damy rady. Niech każdy z was obudzi jednego, który nigdy nie głosował. Bo demokracja zależy tylko od nas.

Aleksandra Dulkiewicz / prezydent Gdańska

Święto Wolności i Praw Obywatelskich obchodzone jest w rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 roku – pierwszych po II wojnie światowej częściowo wolnych wyborów do Sejmu i całkowicie wolnych do Senatu. W konsekwencji ówczesnego głosowania komuniści musieli podzielić się władzą, a demokratyzacja państwa stała się faktem.

- Naszemu pokoleniu los wciąż daje szanse. Udało nam się doprowadzić do zwycięstwa, ale pamiętajmy, nie byliśmy w ogóle przygotowani do tego. Nie mieliśmy kadr, nie mieliśmy programów. Ale były w tym pierwszym rzucie naprawdę idealiści. Dawaliśmy wszystko uczciwie, reformując w tych warunkach kraj - mówił Lech Wałęsa, były prezydent Polski. - Dziś apeluję do Was, musimy zrobić wreszcie porządek, bo przyszłe pokolenia nam nie wybaczą, jeśli tego nie zrobimy. Bierzmy się do roboty, bo ojczyzna nas wzywa.

- Dzisiaj w obliczu tych wszystkich rzeczy, które obserwujemy w Polsce, gdzie w istocie odchodzimy od wartości zachodnich, niszcząc choćby Trybunał Konstytucyjny, czy praworządność w Polsce zabierając im kompetencje i środki finansowe, to jest dobra okazja, żeby wnieść świeżą energię i oczekiwać takiej energii od Polaków. Wybory 4 czerwca uwolniły wielką energię społeczną Polaków, która dziś jest ponownie potrzebna nam wszystkim.

W obliczu tych wszystkich rzeczy, które obserwujemy w Polsce, gdzie w istocie odchodzimy od wartości zachodnich, niszcząc choćby Trybunał Konstytucyjny, czy praworządność w Polsce zabierając im kompetencje i środki finansowe, to jest dobra okazja, żeby wnieść świeżą energię i oczekiwać takiej energii od Polaków. Wybory 4 czerwca uwolniły wielką energię społeczną Polaków, która dziś jest ponownie potrzebna nam wszystkim.

Lech Wałęsa / były prezydent

Święto Wolności i Praw Obywatelskich zorganizowane zostało w Gdańsku po raz czwarty. Pierwszy raz mieszkańcy i mieszkanki Gdańska zostali zaproszeni na teren Europejskiego Centrum Solidarności w 30 rocznicę wyborów z '89 roku. Rok rocznie celem obchodów jest przypomnienie, jak ważna w Polsce jest demokracja i współpraca z organizacjami pozarządowymi.

- To tamte wybory dały impuls i możliwość do tego niewiarygodnego rozwoju sektora społecznych organizacji pozarządowych, wyzwoliły niebywałą energię społeczną Polaków. Niezależnie od tego, kto w Polsce rządził po 4 czerwca. To społecznicy, wolontariuszy, ludzie, którzy oddawali swoje serce i czas ważnym sprawom społecznym, kreowali to, co w Polsce najpiękniejsze - mówił prowadzący wydarzenie Jacek Bendykowski, prezes Fundacji Gdańskiej.

Strefa Społeczna w sobotę, 3 czerwca będzie otwarta do godz. 22, a w niedzielę, 4 czerwca w godz. 11-18.30. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama