Tegoroczna rekrutacja na studia na pomorskich uczelniach prowadzona jest z wykorzystaniem systemu IRK (Internetowej Rekrutacji Kandydatów) lub e-rekrutacji (na PG). Może się do niej zarejestrować każdy, kto chce podjąć studia, bez względu na to, kiedy zdawali maturę. Jednak uwaga – już do zapisania się na studia trzeba podać wyniki egzaminów maturalnych z wymaganych na danym kierunku przedmiotów. To wyniki, a nie kolejność zapisania się w IRK, mają znaczenie przy przyjęciu na studia. Tegoroczni maturzyści mogą się więc zapisywać na wybrane kierunki dopiero po otrzymaniu świadectw maturalnych.
Cztery nowe kierunki studiów na UG
Podobnie jak w poprzednich latach na UG przygotowano niemal 9 tysięcy miejsc na studiach stacjonarnych i 2,6 tysiąca miejsc na studiach niestacjonarnych. Kandydaci mają do wyboru 93 kierunki studiów.
Od nowego roku akademickiego pojawi się kilka nowych kierunków. Na studiach stacjonarnych I stopnia są to:
- japonistyka (na Wydziale Filologicznym)
- sztuka kreatywnego pisania,
- ochrona dóbr kultury i muzealnictwo,
- zarządzanie w sporcie (studia menedżerskie).
Nowym kierunkiem na studiach II stopnia będzie Oceanografia fizyczną stosowaną z programem stworzonym na podstawie rekomendacji firm z branży offshore wind i instytucji naukowych związanych ze środowiskiem morskim.
UG wzbogacił też ofertę studiów w języku angielskim. W kierunki przekształcono specjalności prowadzone w języku angielskim na Wydziale Ekonomicznym (International Business oraz Logistics and Mobility). Zorganizowano też nowe kierunki:
- Tourism and Hospitality (na Wydziale Nauk Społecznych)
- Marine Biotechnology (na Wydziale Oceanografii i Geografii).
Uwaga! Za kształcenie na nowych kierunkach w języku angielskim uczelnia nie będzie pobierała opłat.
Politechnika Gdańska otwiera trzy nowe kierunki
Na PG rekrutacja na studia stacjonarne I stopnia na rok akademicki 2023/2024 dla obywateli polskich rozpoczęła się 17 maja i potrwa do 10 lipca 2023 r.
Listy rankingowe na studia stacjonarne I stopnia zostaną opublikowane 17 lipca 2023 r., a ostateczneh listy przyjętych na studia - 27 lipca 2023 r.
Na nowy rok akademicki oferta dydaktyczna Politechniki Gdańskiej powiększyła się o 3 nowe kierunki studiów. Na kandydatów czekają:
- budowa maszyn i okrętów,
- inżynieria odzysku surowców i energii
- okręty i konstrukcje morskie.
Badania kliniczne nowym kierunkie na GUMed
Kandydaci mają do wyboru 18 kierunków studiów na czterech wydziałach (w ramach studiów stacjonarnych i niestacjonarnych). Rekrutacja w formie online rozpoczęła się 15 maja i potrwa do 19 lipca 2023 r.
Gdański Uniwersytet Medyczny otwiera nowy kierunek – badania kliniczne. Będą to studia stacjonarne II stopnia, o profilu ogólnoakademickim, prowadzone na Wydziale Nauk o Zdrowiu.
Warto pamiętac, że w kończącym się roku akademickim najbardziej oblegane były kierunki:
- lekarsko-dentystyczny (23,82 kandydatów na jedno miejsce),
- fizjoterapia (11,5),
- lekarski (11,19),
- psychologia zdrowia (8,82)
Akademia Muzyczna zaprasza na kameralistykę
Kandydaci na studia w Akademii Muzycznej musza podać nie tylko wyniki z egzaminów maturalnych. Czekają na nich także egzaminy. Te na studia stacjonarne I stopnia na nowy rok akademicki odbędą się w dniach od 26 czerwca do 4 lipca.
Oferta dydaktyczna Akademii Muzycznej w Gdańsku powiększyła się o jeden nowy kierunek studiów. Na kandydatów czeka: kameralistyka na 2-letnich studiach II stopnia, kończących się tytułem magistra.
Uniwersytet Morski w Gdyni: Dwa nowe kierunki studiów
System elektronicznej rekrutacji na Uniwersytecie Morskim w Gdyni działa od 4 maja do 19 lipca 2023 r. Wyniki rekrutacji I tury na studia stacjonarne I stopnia na UMG zostaną ogłoszone 20 lipca. Oferta dydaktyczna powiększyła się o dwa nowe kierunki studiów. Na kandydatów czekają:
- eksploatacja i diagnostyka systemów technicznych (na Wydziale Mechanicznym),
- systemy teleinformatyczne (na Wydziale Elektrycznym).
Napisz komentarz
Komentarze