Absolwenci liceów i techników zmierzyli się w 8 maja z egzaminem z matematyki na poziomie podstawowym – jednym z trzech obowiązkowych egzaminów maturalnych. Rzadziej niż w przypadku egzaminów z j. polskiego i obcego maturzyści wychodzili przed czasem, ale i tak pojawiło się wiele głosów, że matematyka była łatwiejsza niż się spodziewali.
Podobnie sądzi inna użytkowniczka Twittera: – Ale banał #matura2023. Gdyby nie przenoszenie na kartę odpowiedzi i myśli: kurde, głupio wyjść jako pierwsza, to bym po 1h wyszła – napisała.
– Myślałem, że będzie o wiele trudniejsza ta matura z matmy – pisze inny maturzysta. – Chyba poszło bardzo dobrze.
Inni maturzyści uważają jednak, że egzamin wcale nie był łatwy.
– Wydaje mi się, że poszło marnie – obawia się Monika Kraińska, maturzystka z Gdańska. – Polski był banalny, angielski jak dla ósmej klasy, ale matma mnie wykończyła.
– Wszyscy mówią, że łatwa była ta matura, a dla mnie była trudniejsza niż te z poprzednich lat – skomentował na TT jeden z maturzystów.
Przypomnijmy: w tym roku maturę w tzw. formule 2023 zdaje pierwszy rocznik absolwentów czteroletnich liceów, powstałych po likwidacji gimnazjów. Z kolei maturę w formule 2015 zdają absolwenci trzyletnich liceów ogólnokształcących i czteroletnich techników. Ta matura nie różni się od tych w poprzednich latach. Matura z matematyki w formule 2023 została wydłużona o 10 minut (w sumie trwała 180 minut), liczba zadań otwartych została zwiększona w porównaniu do „starej matury”. Arkusze egzaminacyjne w formule matury 2023 (w kolorze fioletowym, inne od tych, które dostali absolwenci techników) składają się z zadań otwartych i zamkniętych, za które można uzyskać łącznie 46 punktów. W formule 2023 zaplanowana więcej zadań zamkniętych, typu: wielokrotnego wyboru, na dobieranie i prawda-fałsz. Natomiast zadania otwarte to m.in. zadania krótkiej i rozszerzonej odpowiedzi, z luką, czy wymagające krótkiego obliczania.
CZYTAJ TEŻ: Matura z języka obcego. Większość wybrała język angielski
Matura 2023. CKE unieważni za przeciek
Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, zapytany o przebieg egzaminu z matematyki, przyznał, że w internecie znowu pojawiły się – niedługo po rozpoczęciu egzaminu – zdjęcia z zadaniami z arkusza maturalnego. – Oznacza to, że ktoś wniósł na salę egzaminacyjną telefon komórkowy, co jest absolutnie zabronione. Marcin Smolik w rozmowie z PAP powiedział, że komisja wie, gdzie doszło do przecieku. Prawdopodobnie egzamin zostanie unieważniony wszystkim maturzystom, którzy zdawali w tej sali.
W ubiegłym roku CKE unieważniła 48 egzaminów z powodu wniesienia albo korzystania z telefonu w trakcie rozwiązywania zadań. Osoby, którym udowodniono, że to zrobiły, nie mogą podejść do egzaminu w tym samym roku w sesji poprawkowej. Ze zdawaniem musza poczekać do przyszłego roku.
Matura 2023. Kiedy wyniki?
Matury ustne (z języka polskiego, języków obcych i języków mniejszości narodowych) rozpoczną się 10 maja i będą się odbywać przez kolejne 13 dni.
Dla osób, które z różnych, uzasadnionych przyczyn nie mogą w majowym terminie podejść do matury, przewidziano termin dodatkowy: od 1 do 19 czerwca 2023 r. Ogłoszenie wyników matury 2023 nastąpi 7 lipca.
Z kolei egzaminy poprawkowe będą przeprowadzane w dniach 21-22 sierpnia 2023 r. Wyniki tego egzaminu absolwenci poznają 8 września 2023 r.
Napisz komentarz
Komentarze