Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Arka Przymierza stanie w gdańskim Muzeum Bursztynu

Wzbudza wiele emocje i kryje jeszcze więcej tajemnic. Pisano o niej, a nawet nakręcono film. Arka Przymierza pojawi się w gdańskim Muzeum Bursztynu.
Arka Przymierza stanie w gdańskim Muzeum Bursztynu
Światowa prapremiera bursztynowej Arki Przymierza odbędzie się w najbliższy piątek, 28 kwietnia 2023 roku, o godzinie 14.00 w Muzeum Bursztynu 

Autor: Fot. gdansk.pl

O Arce Przymierza słyszeli chyba wszyscy. Jeśli nie z Biblii, to na pewno rozsławił ją film Stevena Spielberga z Harrisonem Fordem jako Indianą Jones, pt. „Poszukiwacze zaginionej Arki”. Budzi ona wiele emocji i kryje jeszcze więcej tajemnic. Co prawda nie odnalazła się, ale Gdańsk będzie mieć swoją. Taką jak w oryginale, z bursztynu, złota, srebra i drzewa akacjowego. 28 kwietnia, w gdańskim Muzeum Bursztynu odbędzie się światowa prapremiera bursztynowej Arki Przymierza.

W Biblii opisana jest jako skrzynia z drewna akacjowego, o wymiarach ok. 140×80×80 cm obita obustronnie złotą blachą. Zamknięcie Arki Przymierza stanowiła płyta ze złota (hebr. kaporet). Zgodnie z tradycją żydowską, w arce przechowywano laskę Aarona, dzban z manną i dwie kamienne tablice z tekstem Dekalogu.

Według Biblii Arka Przymierza była obiektem do komunikowania się z Bogiem.

Pracę nad tym wyjątkowym dziełem, które zobaczymy już 28 kwietnia,  podjęło w 2022 roku troje artystów. Po kilku miesiącach mozolnej pracy, na podstawie przekazu z Księgi Wyjścia, powstała Arka Przymierza. Do przygotowania użyto drewna akacjowego, złota, srebra i… pomorskiego bursztynu.

Arka to przede wszystkim dzieło Tomasza Ołdziejewskiego – bursztynnika, dwukrotnego zdobywcy Rekordu Guinnessa za repliki Titanica (2020) oraz latarni morskiej na Helu (2021), odznaczonego medalem Starosty Powiatu Nowodworskiego (2023). Ołdziejewski to jeden z bohaterów programu Złoto Bałtyku, emitowanego na kanale History Channel. Pierwsze kroki w obróbce bursztynu zaczął stawiać już jako jedenastolatek. To twórca szkatuł, statków, latarni i zegarów wykonanych z bursztynu bałtyckiego. Skonstruował specjalistyczną latarkę UV, która zrewolucjonizowała proces poszukiwania bursztynu.

W tym dziele tworzenia Arki pomagali mu także: Artur Szyngwelski i Emilia Łuźniak.

Artur Szyngwelski to gdański projektant biżuterii. Jego wielką pasją jest kreowanie przedmiotów, zawierających bursztyn, w tym luksusowych noży, które znajdują się w wielu światowych kolekcjach prywatnych. Wykonał noże m.in. dla Angeliny Jolie.

Emilia Łuźniak – to także projektantka biżuterii oraz jubilerka. Projektuje w technologii 3d oraz tworzy biżuterię metodą tradycyjną. Wykonała elementy ze srebra do Rolls Royce'a Phantom II Tomasza Ołdziejewskiego. Autorka blach ze srebra wykonanych metodą repusowania użytych do wykonania kopii Arki Przymierza.

Arka Przymierza, która pojawi się w Muzeum Bursztynu jest odwzorowana niezwykle dokładnie, zgodnie z opisem biblijnym, w skali 1 do 1.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama