Fuzja Orlenu i Lotosu. Logo PKN Orlen na gdańskiej siedzibie
Formalna likwidacja przedsiębiorstwa nastąpiła 1 sierpnia 2022 r., po 50 latach i pięciu miesiącach funkcjonowania pod szyldem Grupy Lotos, a wcześniej jako Rafineria Nafty „Gdańsk” w Budowie, Gdańskie Zakłady Rafineryjne oraz Rafineria Gdańska. Do likwidacji doszło na skutek przejęcia firmy przez PKN Orlen, a następnie podziału jej majątku pomiędzy zagranicznych partnerów uczestniczących w procesie tzw. fuzji. Jej skutkiem było, m.in., zbycie za 1,15 mld zł 30 proc. udziałów rafinerii potentatowi branży paliwowo-chemicznej Saudi Aramco.
Zdaniem wielu ekspertów, wartość zakładu była niedoszacowana, a do transakcji, z uwagi, m.in., na trwająca wojną oraz pochodzenie kapitału, w ogóle nie powinno dojść.
Symbolicznym przejawem likwidacji Grupy Lotos jest znikanie jej kolejnych logotypów, np. ze stacji paliw, które w znacznej większości trafiły do węgierskiego MOL-a, czy, jak ostatnio, z budynku przy ul. Elbląskiej 135, w którym mieściła się siedziba spółki.
10-kondygnacyjny obiekt powstał w 2006 r. i był wizytówką firmy, charakterystycznym punktem witającym podróżnych jadących do Gdańska starą „7”. Kilka dni temu na jego fasadzie pojawiło się logo płockiego koncernu. Prezes Daniel Obajtek zapewnia, że wchłonięcie Lotosu oraz PGNiG przez Orlen jest gwarantem bezpieczeństwa, większych możliwości inwestycyjnych oraz zwiększenia roli koncernu w transformacji energetycznej.
Napisz komentarz
Komentarze