Jako pierwsze pojawiły się nowe tablice informacyjne z planem miasta Tczewa. W pobliżu dworca kolejowego, przy ul. Pomorskiej stanęła dwustronna tablica przedstawiająca nie tylko plan miasta. Turyści oraz mieszkańcy Tczewa mogą również przeczytać fragment legendy autorstwa Romana Landowskiego pt. ,,Jasna i Dersław”. Na planszy znajduje się także QR kod, dzięki któremu zainteresowani mogą przeczytać cały tekst kociewskiej opowieści. Nie mogło także zabraknąć wizerunku legendarnych postaci - Jasnej i Dersława. Tablicę zdobi zdjęcie muralu, który znajduje się na ścianie bloku przy Alei Zwycięstwa 2, a autorem tego projektu jest Maxim Steinke. Z drugiej strony planszy informacyjnej umieszczono krótkie opisy 9 najważniejszych zabytków oraz atrakcji turystycznych Tczewa wraz ze zdjęciami oraz ich oznaczeniem na mapie.
Nowe tablice wabikiem na turystów
- Umieszczenie tej tablicy pomiędzy dworcem PKP a Galerią Kociewską, gdzie codziennie przemieszcza się bardzo dużo osób: mieszkańców oraz przejezdnych, co może zainteresować polecanymi obiektami – mówi Małgorzata Mykowska z Urzędu Miejskiego w Tczewie. - Chociażby turyści przybywający pociągiem do Tczewa dowiadują się o konkretnych, wartych odwiedzenia miejscach.
Tablica informacyjna jest również swego rodzaju drogowskazem i zaproszeniem do zwiedzania Tczewa. Co ważne, w mieście pojawiły się kolejne plansze z mapą Tczewa. Tablice z aktualnym planem miejskim zostały wymienione na osiedlach: Czyżykowo, Nowe Miasto, Witosa, Suchostrzygi, a także przy budynku Urzędu Miasta. Są one usytuowane w widocznych miejscach, bardzo często przy budynkach użyteczności publicznej, przystankach, bądź sklepach, co znacznie ułatwia zdobywanie potrzebnych informacji o interesujących miejscach w Tczewie.
QR kody drogowskazem dla zwiedzających
- Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE ponownie czynnie włączyła się w przygotowania plansz z mapą Tczewa – podkreśla Piotr Kończewski, dyrektor biura Lokalnej Organizacji Turystycznej KOCIEWIE. - Z kolei umieszczenie miejskiej legendy na planszy informacyjnej znajdującej się przy dworcu kolejowym nawiązuje do ciekawej historii miasta.
Plany grodu Sambora są zaktualizowane. Co więcej - niektóre elementy miejskiej infrastruktury zaznaczone już przyszłościowo, jak choćby kilka odcinków dróg rowerowych.
W najbliższym czasie powstanie również mapa powiatu tczewskiego. W dokładnej części kartograficznej zostaną naniesione szlaki: piesze, rowerowe, kajakowe. Ponadto zaznaczone będą także atrakcje turystyczne, kapliczki, pomniki przyrody, punkty widokowe itp. Na jej drugiej stronie znajdą się teksty turystyczne wraz z niezbędnymi informacjami dotyczącymi bazy noclegowej, gastronomicznej i okołoturystycznej. Będzie to pierwsze tak szczegółowe wydawnictwo, skierowane do mieszkańców powiatu tczewskiego i turystów.
A może jakaś planszówka związana z Kociewiem
To nie wszystkie niespodzianki przygotowywane przez LOT Kociewie. Jedna z nowych propozycji skierowana jest do młodszych mieszkańców Kociewia, a także starszych amatorów gier planszowych. Jedno z wydawnictw swoim scenariuszem będzie nawiązywać do popularnego ,,chińczyka”. Na Kociewiu ta gra planszowa jest również znana pod nazwą ,,Człowieku, nie irytuj się”. W tym jednak przypadku gra swoją stylistyką będzie nawiązywać do najbardziej charakterystycznych atrakcji regionu oraz jego mieszkańców.
Druga z przygotowywanych gier planszowych będzie nawiązywać do równie znanego ,,wyścigu”. „WANDRY Kociewskie”, bo tak będzie się nazywać – już z samej nazwy wskazują na to, że przedmiotem zabawy będzie turystyka. Uczestnicy będą odbywać swoistą wędrówkę przez cały region.
- Plansza będąca mapą Kociewia pozwoli graczom jeszcze lepiej poznać umiejscowienie poszczególnych atrakcji w terenie – wyjaśniają pomysłodawcy wydawnictwa. - Z kolei specjalne przystanki sprawią, że uczestnicy poznają wiele ciekawostek oraz historii związanych z naszym regionem.
Wydawnictwa, nad którymi prace dobiegają już końca, powstaną w ramach dwóch projektów grantowych realizowanych przez LOT KOCIEWIE z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich poprzez Lokalną Grupę Działania „Wstęga Kociewia”.
- Nowe kociewskie wydawnictwa wpisują się w przyszłoroczny, jubileuszowy Światowy Dzień Kociewia obchodzony 10 lutego – mówi Piotr Kończewski, dyrektor Biura Lokalnej Organizacji Turystycznej KOCIEWIE. – Już teraz zachęcamy mieszkańców regionu do aktywnego uczestnictwa w przyszłorocznych wydarzeniach oraz obserwowania naszych działań w mediach społecznościowych – dodaje.
Operacje współfinansowane są ze środków EFRROW otrzymanych w ramach projektu grantowego pt. "Pokochaj Kociewie - promocja" realizowanego w ramach poddziałania "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, przyznawanego za pośrednictwem Lokalna Grupa Działania „Wstęga Kociewia”.
Napisz komentarz
Komentarze