- Jadłodzielnia ma za zadanie zmniejszyć ilość marnowanego jedzenia, a także wesprzeć osoby w trudnej sytuacji finansowej bądź po prostu osoby, które chcą coś zjeść i jednocześnie uratować jedzenie, które by się zmarnowało - mówi Paulina Kremer, członek zarządu Fundacji To i Co. - Jadłodzielnia składa się z szafki na suche produkty oraz lodówki na produkty wymagające warunków chłodniczych.
Oficjalne otwarcie zaplanowano na godz. 14.00 - 29 marca. Podczas tego wydarzenia będzie można i skorzystać i włączyć się w przygotowanie drobnego poczęstunku z pierwszych uratowanych od zmarnowania produktów!
Poznajmy zasady funkcjonowania Jadłodzielni:
Co można przynosić do Jadłodzielni:
- produkty zapakowane lub w pojemnikach
- wyroby własne np. ciasto lub zupa starannie i szczelnie zapakowane, najlepiej z naklejonym opisem potrawy i datą przygotowania
- sery, jogurty, twarogi
- owoce i warzywa
- produkty, które przekroczyły datę minimalnej trwałości („najlepiej spożyć przed’’), ale nie przekroczyły terminu przydatności do spożycia („należy spożyć do”)
Czego NIE można przynosić do Jadłodzielni:
- alkoholu,
- surowego mięsa,
- produktów, które mają oznaki popsucia, nietypowy kolor, są nadgniłe lub mają wydęte wieczka,
- potraw, które mają w sobie surowe jaja
- produktów napoczętych, które mogą się szybciej przeterminować (np. otwartych puszek)
Jeżeli ktoś chce się zaangażować i zostać wolontariuszką/wolontariuszem Jadłodzielni – powinien napisać do organizatorów i zarazem opiekunów jadłodzielni na adres [email protected].
To nie pierwsza tego typu inicjatywa w Tczewie. W marcu 2021 roku, dzięki uprzejmości właścicieli lokali YOU. Restauracja/Pizzeria oraz po maluchu na Starym Mieście stanęła pierwsza Jadłodzielnia. Specjalna lodówka zlokalizowana była u zbiegu Pl. Hallera z ul. Krótką. O powstanie tamtej jadłodzielni zabiegała grupa młodych ludzi skupionych w grupie wolontarystycznej Young Heroes. Inicjatywa stworzenia specjalnej lodówki była reakcją na marnowanie w coraz większym stopniu żywności.
Z Jadłodzielni mógł korzystać każdy, nie tylko osoby potrzebujące pomocy. Chodziło o to, aby zamiast wyrzucać jedzenie na śmietnik, podzielić się nim z innymi. Taka jest idea lodówki społecznej: dzielimy się tym, co nam zbywa, bierzemy to, co potrzebujemy. W taki sposób zmniejszamy ilość marnowanego jedzenia. Ważną zasadą Jadłodzielni jest to, aby przynosić jedzenie tylko takie, które sami moglibyśmy zjeść, czyli nieprzeterminowane i zdatne do spożycia. Można jedynie mieć nadzieję, że obecna inicjatywa zagości w Tczewie na znacznie dłużej.
Napisz komentarz
Komentarze