Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Żywność regionalna i rękodzieło królować będą na jarmarkach wielkanocnych w Tczewie i Gniewie

W Tczewie w weekend 25-26 marca oraz w Gniewie w niedzielę, 26 marca odbędą się jarmarki wielkanocne. Będzie okazja do zrobienia zakupów. Tylko w Tczewie swoje kramy wystawi około 60 producentów. W ich ofercie pojawią się regionalna żywność, a także rękodzieło artystyczne.
Jarmawk Wielkanocny w Gniewie

Autor: CKiBP Gniew

Jarmark Wielkanocny w Tczewie już w weekend 25-26 marca

Tuż przed Wielkanocą tczewska starówka tradycyjnie nabierze świątecznego charakteru. Mieszkańcy już teraz mogą obserwować przygotowania do zbliżającego się Jarmarku Wielkanocnego. Na ulicach Mickiewicza czy Krótkiej pojawiły się stragany.

– Dwa tygodnie przed Świętami Wielkanocnymi, a więc 25 i 26 marca, na starówce Fabryka Sztuk organizuje Jarmark Wielkanocny – mówi Alicja Galewska, dyrektorka Fabryki Sztuk. – Będzie okazja, żeby zrobić zakupy, udekorować mieszkania, kupić prezenty dla najbliższych. Z 85 zgłoszeń wybraliśmy 60 wystawców, z czego 13 jest nowych. W ich ofercie pojawią się przede wszystkim żywność regionalna oraz rękodzieło artystyczne. Będą, m.in.: sery i serki na zimno, naleśniki na słodko i wytrawne, potrawy wielkanocne, swojskie kiełbasy, chleby na naturalnym zakwasie, miody, chałwy, owoce, przetwory, ale też: odzież, torebki, biżuteria, akcesoria do domu, jajka, pisanki... Naprawdę, oferta jest bardzo różnorodna. Wystawcy są z: Kociewia, Kaszub, Powiśla, Mazowsza, Podlasia, Śląska i Litwy – dodaje Alicja Galewska.

Stragany znajdować się będą na ulicach:

  • Jarosława Dąbrowskiego, Łaziennej (część), Mickiewicza, Krótkiej, pl. Hallera i Stefana Kardynała Wyszyńskiego.


Na jarmarku będzie można nie tylko dobrze zjeść czy zrobić świąteczne zakupy, ale i wziąć udział w atrakcjach ze świata kultury.

– Od 12.00 do 17.00 do wspólnej zabawy będą zachęcać multikuglarze – mówi dyrektorka Fabryki Sztuk. – Na starówce można będzie spotkać szczudlarzy. Między kramami natomiast będzie się przechadzał wielkanocny zajączek. Taki „chudzina”, bo to przecież jeszcze przednówek. Zaprosi on do swojej zagrody, a tam dzieci wykonają świąteczne kartki, będą uczestniczyły w warsztatach wielkanocnych. Będziemy też zdobić dwie wielkie pisanki, będą konkursy, zabawy, muzyka, zarówno ta mechaniczna, jak i na żywo. W niedzielę o godz. 13.30 wystąpią solistki i soliści z Centrum Kultury i Sztuki pod okiem Agaty Sowy oraz Chór Passionatka pod dyrekcją Weroniki Łopaty. Jarmark to okazja do spotkań. Zachęcamy bardzo, aby spotkać się na pl. Hallera w strefie gastro, strefie art i miło spędzić czas – dodaje.

Jarmark Wielkanocny w Tczewie. Godziny otwarcia

  • Handel odbywać się będzie od godz. 11.00 do 18.00. Strefa animacyjna dla najmłodszych – od godz. 12.00 do 17.00.

Będzie to czwarty Jarmark Wielkanocny w Tczewie. Pierwszy odbył się w 2018 roku. W organizacji tego wydarzenia w 2020 i 2021 roku przeszkodziła pandemia. 

Jarmark Wielkanocny w Tczewie. Zmiana organizacji ruchu

Na czas trwania jarmarku wprowadzona zostanie zmieniona organizacja ruchu:

  • całkowite wyłączenie dwóch jezdni na pl. Hallera (vis à vis kamienic nr 1-6 oraz 20-24).

Organizatorzy proszą także o nieparkowanie pojazdów w miejscu odbywania się jarmarku.

Jarmark Wielkanocny w Gniewie już w niedzielę, 26 marca

Gniewski rynek w niedzielę, 26 marca od godz. 11:00 będzie głośny i kolorowy, a to wszystko za sprawą kramów wypełnionych różnorodnym rękodziełem, domowymi wypiekami czy też upominkami dla najmłodszych.

Atrakcją jarmarku będą także prace wykonane w ramach konkursu „Najpiękniejsza Ozdoba Wielkanocna”. W tym roku w rywalizacji wezmą udział przedszkola, szkoły podstawowe, organizacje oraz stowarzyszenia z terenu gminy Gniew. Konkurs polega na wykonaniu zająca wielkanocnego dowolną techniką. Głosowanie na najlepszą pracę odbędzie się za pomocą Facebooka oraz stacjonarnie na gniewskim rynku, podczas jarmarku.


Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych. W Sali Kameralnej dzieci będą mogły uczestniczyć w warsztatach, podczas których samodzielnie wykonają wielkanocne ozdoby. W tym roku po raz pierwszy odbędzie się także Wielkanocny Turniej Szachowy. Przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych. Najlepsi szachiści otrzymają atrakcyjne nagrody. 

Dodatkową atrakcją dnia będzie przechadzający się między straganami zajączek, który będzie miał słodkie upominki dla wszystkich dzieci. Natomiast muzyczną atrakcją niedzieli będą występy zespołów: „Błękitna Wstęga” oraz „Nicpońskie Śpsiewaki”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama