We wtorek, 21 marca obchodzimy 20. Światowy Dzień Lalkarstwa - święto teatralnej lalki i dającego jej życie aktora, święto teatrów lalkowych i wszystkich twórców tym scenom oddanych. Na Pomorzu: gdańskiego Teatru Miniatura, słupskiego Teatru Tęcza, Sceny Lalkowej imienia Jana Wilkowskiego w Kwidzynie, Teatru Klapa, czyli Koperka i Kminka, objazdowego Teatru Władca Lalek ze Słupska.
Dzień Lalkarstwa, uroczyście obchodzony od 2003 roku, uchwalono podczas 18 Kongresu UNIMA w 2000 roku w Magdeburgu, a jego pomysłodawcą był Djavad Zolfagori występujący w imieniu Narodowego Centrum UNIMA z Iranu. W czerwcu 2002 roku, podczas spotkania Rady UNIMA w Atlancie, wiceprezydent UNIMA i prezydent Komisji Azja-Pacyfik Dadi Pudumjee zaproponował, by świętować tę uroczystość 21 marca.
Od 20 lat, tego dnia na scenach teatrów lalkowych wygłaszane jest orędzie.
„Nawet w najciemniejszych czasach istniały światy, które pomagały ludziom przetrwać, a wiemy z wielu źródeł historycznych, że teatr lalek i jego odwieczna magiczna moc były ich częścią” – napisała w orędziu na tegoroczny, 20. Światowy Dzień Lalkarstwa czeska dramaturg i historyk teatru Nina Maliková.
My postanowiliśmy zainicjować pomorską tradycję orędzia na Światowy Dzień Lalkarstwa. O przesłanie na ten dzień do lalkarzy Pomorza poprosiliśmy Magdalenę Bednarek, młodą aktorkę Teatru Miniatura, nominowaną w tym roku do Pomorskiej Nagrody Artystycznej.
Oto treść krótkiego orędzia gdańskiej aktorki:
Mówi się, że lalki dają możliwość powoływania innych światów. Kreowania zdarzeń i postaci fantastycznych, daleko odbiegających od rzeczywistości, która jest nam znajoma. Są narzędziem niemalże absolutnym, bo oferują nieskończone możliwości twórcze.
Z okazji Światowego Dnia Lalkarstwa, chciałabym życzyć wszystkim Lalkarzom, aby pamiętali, że to nie lalki, ale właśnie oni, Lalkarze, mają w sobie moc stwarzania magicznych światów i budowania charakterów. To Wy dajecie lalkom życie i tworzycie dla nich wszechświaty.
Napisz komentarz
Komentarze