24. rocznica wstąpienia polski do NATO
Po wielu latach starań dyplomatycznych oraz wielu reformach w sferze obronności 12 marca 1999 roku Polska wstąpiła do NATO (North Atlantic Treaty Organization), czyli międzynarodowego układu wojskowego, który powstał po II wojnie światowej. W 1949 roku w Waszyngtonie Traktat Północnoatlantycki podpisali przedstawiciele 12 państw.
Obecnie w skład NATO wchodzi 29 państw, w tym właśnie Polska. Traktat jest szczególnie ważny w obecnym czasie wojennych działań Rosji, gdyż gwarantuje równe bezpieczeństwo wszystkim członkom sojuszu. Mówi o tym zapisana w art. 5 traktatu klauzula wzajemnej obrony, zgodnie z którą atak chociażby na jednego sojusznika NATO oznacza atak na wszystkich członków NATO.
24. rocznica wstąpienia polski do NATO. Uroczystości w Gdyni
O rocznicy tego wydarzenia co roku pamiętają w Gdyni. Tradycyjnie uroczystości, w których wzięli udział, m.in., samorządowcy, przedstawiciele Marynarki Wojennej oraz mieszkańcy, odbyły się przy pomniku Polski Morskiej na skwerze Kościuszki. Po odegraniu hymnów Polski i NATO na maszt wciągnięto flagi Polski i Sojuszu Północnoatlantyckiego. Nie zabrakło również okolicznościowych przemówień, a także defilady. Całe wydarzenie uświetniła wojskowa asysta honorowa.
– Obchodzimy dzisiaj 24. rocznicę przystąpienia Polski do NATO. Ten, z pozoru zwyczajny jubileusz, już drugi rok z rzędu w obliczu wojny w Ukrainie nabiera szczególnego znaczenia. Wcześniej wiedzieliśmy dość ogólnie, że pakt północnoatlantycki jest dla nas gwarancją bezpieczeństwa, ale dziś już dokładnie znamy treść artykułu 5. i wiemy, że atak na jednego z członków NATO jest równoznaczny z atakiem na wszystkich członków i prawem do wspólnej samoobrony – powiedziała przy pomniku Polski Morskiej Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.
– Cieszy także perspektywa powiększenia NATO o kolejne kraje członkowskie. Nasi północni sąsiedzi: Szwecja i Finlandia, które przez dziesięciolecia pozostawały neutralne, po rosyjskiej napaści na Ukrainę zdecydowały się ubiegać o członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim. Polska jako jeden z pierwszych krajów wyraziła zgodę na rozszerzenie organizacji, i to właśnie w Gdyni na pokładzie ORP Kościuszko prezydent podpisał ustawy w sprawie ratyfikacji akcesji Szwecji i Finlandii do NATO. NATO, które od 24 lat jest dla Polski fundamentem bezpieczeństwa – dodała Joanna Zielińska.
Napisz komentarz
Komentarze