Pięćdziesiąte trzecie już posiedzenie jury nagród honorowych „Rejs Roku” i „Srebrny Sekstant” podobnie jak w roku poprzednim odbyło się w siedzibie Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni w trybie mieszanym – z udziałem części jurorów za pośrednictwem łączeń online. Po dwóch pandemicznych sezonach w minionym roku odnotowano pewne ożywienie w realizacji żeglarskich projektów. Jury rozpatrywało w sumie 17 kandydatur, w tym 10 dotyczyło konkretnych rejsów i przedsięwzięć żeglarskich minionego sezonu, pozostałe były zgłoszeniami o charakterze okolicznościowym bądź wskazującym na konsekwentną realizację żeglarskich programów w cyklu wieloletnim.
Rozpatrując kandydatury jury uwzględniło walory poszczególnych przedsięwzięć zgodne z założeniem nagrody premiującej obok śmiałych, pionierskich wypraw i rejsów, szersze przesłanie kultywowania idei wychowania morskiego czy związanego z morzem i żaglami sposobu na życie.
PRZECZYTAJ TEŻ: Polska nauka na otwartych wodach
Jury zdecydowało o przyznaniu, po dwuletniej przerwie, nagrody głównej „Rejsu Roku - Srebrnego Sekstantu” oraz o przyznaniu dwóch nagród oraz trzech wyróżnień honorowych Rejs Roku 2022. W ramach projektu Rejs Roku przyznano tradycyjne nagrody specjalne: Bursztynowa Róża Wiatrów Prezydenta Gdańska, Grotmaszta Bractwa Kaphornowców oraz nagroda specjalna Rejsu Roku Polskiego Związku Żeglarskiego.
Nagroda honorowa „Rejs Roku 2022” i „Srebrny Sekstant” trafiła do kpt. Michała Palczyńskiego oraz Aleksandry Rapp - za to, że w ciągu prawie 3,5 miesiąca zrealizowali dwuosobową wyprawę na jachcie Crystal po rzadko odwiedzanych akwenach Pacyfiku z przesłaniem „Tam gdzie rodzą się sztormy – wyprawa jachtem wzdłuż łańcucha Aleutów”.
Drugą nagrodę honorową „Rejs Roku 2022” przyznano kpt. Maciejowi Sodkiewiczowi za kolejną arktyczną wyprawę na wody Zatoki Hudsona z dotarciem na północne krańce Basenu Foxa.
Trzecią nagrodę honorową „Rejs Roku 2022” przyznano załogom regatowym ścigającym się na jachcie I Love Poland w szeregu wyścigów na trasach po obu stronach Atlantyku. Jacht I Love Poland w wyścigach, treningach i rejsach sezonu 2022 przepłynął ok. 16 000 mil morskich.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ludzie z morza i marzeń o nim
Honorową nagrodę specjalną stulecia 1922-2022 jury przyznało Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni za wkład uczelni w historię polskich żagli. Honorowym wyróżnieniem jury postanowiło uhonorować wkład w historię polskich żagli trzy zasłużone żaglowce, obchodzące w 2022 roku „okrągłe” rocznice służby pod biało-czerwoną banderą: 40-letnią fregatę Dar Młodzieży, 40-letnia barkentynę ORP Iskra oraz 30-letni bryg Fryderyk Chopin.
Nagrodą specjalną prezydenta miasta Gdańska o nazwie „Bursztynowa Róża Wiatrów” uhonorowano pomorskiego żeglarza Juranda Goszczyńskiego, zwycięzcę ostatniej edycji regat „Setką przez Atlantyk”.
Nagrodę Grotmaszta Bractwa Kaphornowców otrzymał Sławomir Skalmierski za poprowadzenie arktycznej wyprawy jachtem Hi Ocean One”- Spitsbergen – Grenlandia – Islandia.
Specjalna nagroda honorowa Polskiego Związku Żeglarskiego przypadła Stowarzyszeniu Wspólnota Polska jako wyraz uznania dla konsekwentnej, wieloletniej aktywności stowarzyszenia na rzecz popularyzacji i wspierania żeglarstwa morskiego w środowiskach polonijnych.
Jury obradowało w składzie: kontradm. Czesław Dyrcz (przewodniczący jury), Bogusław Witkowski, Leszek Paszkowski, Aleksander Gosk, Marek Padjas, Tomasz Falba, Jerzy Jaszczuk, Roman Paszke, Jerzy Rakowicz oraz Jerzy Wąsowicz.
Napisz komentarz
Komentarze