Cel przyświecający Orkiestrze, jak zwykle, jest szczytny. W tym roku przebiega pod hasłem „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich – małych i dużych!”.
Przypomnijmy, sepsa to zespół objawów wywołanych przez niekontrolowaną, gwałtowną reakcję organizmu na zakażenie. W jej przebiegu w ciągu kilku godzin może dojść do niewydolności narządowej , wstrząsu i śmierci. Jak wynika z najnowszych badań, w skali globalnej sepsa jest przyczyną 20 proc. wszystkich zgonów. Według Światowej Organizacji Zdrowia, w 2017 roku sepsa wystąpiła u 49 milionów ludzi na świecie, 11 milionów zmarło z jej powodu. Prawie połowa zachorowań dotyczyła dzieci.
W Starogardzie Gdańskim sztab WOŚP działa przy Ośrodku Sportu i Rekreacji. W orkiestrowe działania zaangażowanych jest około 10 tys. mieszkańców. Samych wolontariuszy kwestujących od poranka jest 310. Będzie też okazja do dobrej zabawy, sportowych atrakcji a także dobrej muzyki. Orkiestrowe działania można śledzić na starogardzkim rynku, w Galerii Neptun i wielu innych miejscach.
W owsiakowe granie licznie włączyli się mieszkańcy gminy Smętowo Graniczne, gminy wiejskiej Starogard, czy Skarszewy. W żadnym z tych miejsc nie brakuje osób otwartych na potrzeby innych ludzi, zwłaszcza w kwestii zdrowia.
W Tczewie działają trzy sztaby, w tym dwa tylko na terenie grodu Sambora. Na ulicach kwestuje około 200 wolontariuszy. Tradycyjnie już działa sztab Grzegorza Oszmany, zrzeszający kilkudziesięciu harcerzy oraz sztab Sławomira Kussowskiego - którzy zapraszają na imprezę w sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki. Jak co roku, ciekawie zapowiada się owsiakowe granie zorganizowane w ramach sztabu Macieja Szulce, który zaprasza do „ekonomika”. Atrakcji w żadnych z miejsc nie zabraknie. Na deskach CKiS około 19.00 można będzie posłuchać zespołu Czarne Kwiaty oraz Prototyp. Z kolei w Zespole Szkół Ekonomicznych wystąpi, m.in. Groomy oraz Marta Gałuszewska.
Także w Pelplinie Orkiestra gra na 102. W domu kultury, jak co roku, można wziąć udział w licytacjach przedmiotów przekazanych na aukcję. Poprowadzi ją Wiesław Świtała. Warto zauważyć, że pan Wiesław uczestniczy w dorocznym graniu od samego początku. Trudno sobie wyobrazić, aby ktoś inny poprowadził licytacje.
- W działaniach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy uczestniczę od samego początku – mówi pan Wiesław. - To już 30 mój finał. Tylko w 2016 roku ze względów zdrowotnych nie mogłem aktywnie włączyć się w owsiakowe granie. Podczas pierwszych kilku finałów licytacje nie były jeszcze tak znane. Dopiero piąta edycja zaowocowała kilkom przedmiotami na licytacje. W ciągu tych 30 finałów, w których uczestniczyłem, pamiętam, że największą kwotę wylicytował ówczesny przewodniczący Rady Miejskiej w Pelplinie Rufin Wysocki, który stał się posiadaczem zestawu mebli do gabinetu firmy Marinox za 990 zł. Zawsze dużym zainteresowaniem cieszą się gadżety wykonane przez mieszkańców pelplińskiego domu pomocy społecznej - dodaje pan Wiesław.
Gniewski sztab działa nie tylko w mieście, ale i w okolicznych miejscowościach, jak: Polskie Gronowo, Wielkie Walichnowy, Piaseczno, Pieniążkowo, Opalenie, Tymawa i Kursztyn. Kwestujących wolontariuszy można spotkać w pobliżu kościołów, czy też w innych chętnie uczęszczanych przez mieszkańców miejscach.
Napisz komentarz
Komentarze