Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Spacerownik Artystyczny edycja pomorska – styczeń. Polecają Fundacja Artystyczna Podróż Hestii i Grupa ERGO Hestia

Przed nami nowy rok. Za każdym razem, gdy w kalendarzach pojawia się styczeń, w nas pojawia się zupełnie nowa energia do poznawania świata i czerpania z niego inspiracji. Pierwsze tygodnie w roku zawsze pełne są nowych postanowień i marzeń. Zachęcamy, by kolejne miesiące spędzić na poszukiwaniu inspiracji w sztuce. Gdzie jej szukać? Serdecznie zapraszamy na zestawienie wydarzeń artystycznych na terenie Pomorza, na które warto zwrócić uwagę w najbliższych tygodniach.
Ellen Harvey – Missing you, wystawa, plakat

Autor: Materiały prasowe

Brodwino. Najpiękniejsza dzielnica Sopotu – Muzeum Sopotu, 4.11.2022 r.-29.01.2023 r.  

Na mapie każdego miasta znajdują się miejsca, które, choć zasługujące na uwagę, często nie zyskują należnego im zainteresowania. Zdarza się też, że piękno konkretnych dzielnic ukrywa się przed naszymi oczami za codziennością i w efekcie bardziej skupiamy się na przyziemnych obowiązkach niż na przyjrzeniu się okolicy i dostrzeżeniu jej piękna. Brodwino to sopockie osiedle wypełniające całą zachodnią część doliny Kamiennego Potoku. W skład osiedla wchodzi obecnie 17 dziesięciopiętrowych wieżowców i jest to jedyne osiedle w Sopocie posiadające wyłączenie zabudowę blokową. Co ciekawe, nazwa Brodwino pozostała po wczesnośredniowiecznej wsi, przekazanej w 1283 przez Mściwoja II cystersom w Oliwie i włączonej przed 1550 rokiem do Sopotu. Inwestorem współczesnej budowy była powstała jesienią 1957 r. Nauczycielska Spółdzielnia Mieszkaniowa, a przyczyną jej powstania były szybko rosnące potrzeby mieszkaniowe, głównie młodych rodzin.

W latach 60. XX w. Brodwinem zainteresowały się lokalne władze planując przestrzenny rozwój miasta. Wówczas pomysł budowy osiedla mieszkającym na tym terenie nielicznym sopocianom wydawał się czymś niewyobrażalnym. Kiedy w połowie lat 70. XX wieku powstały pierwsze bloki, funkcjonujące jeszcze ogrodnictwa, m.in. to należące do Marii Januszewskiej, stały się dla mieszkańców osiedla źródłem zaopatrzenia w owoce i warzywa. Z czasem rozbudowano infrastrukturę handlowo-usługową, co ułatwiło życie mieszkańcom. W latach 80. po wprowadzeniu przez władze PRL stanu wojennego sopockie osiedle stało się areną działalności opozycyjnej. Wystawa opiera się o materiały archiwalne i wycinki z gazet, ale przede wszystkim o zdjęcia i wspomnienia byłych i obecnych mieszkańców osiedla. Jak podkreślają twórcy ekspozycji, proces zbierania materiałów na wystawę trwał wiele miesięcy i skupiał się na osobistych wspomnieniach wieloletnich mieszkańców.

Ellen Harvey – Missing you – Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 2, 20.01.2023 r.-26.03.2023 r.

Przyzwyczailiśmy się do klasycznego podziału twórców wedle wykorzystywanych przez nich technik. Gdy rozmawiamy o artystach, mówimy o malarzach, rzeźbiarkach czy fotografikach. Jednak są twórcy, którzy nie mieszczą się w tych sztywnych ramach teorii. Doskonałym przykładem jest Ellen Harvey, brytyjsko-amerykańska artystka konceptualna, która w swojej twórczości wykorzystuje szeroki zakres mediów. Harvey tworzy nie tylko obrazy olejne, rysunki, mapy czy instalacje, ale zajmuje się też interwencjami w przestrzeni publicznej. Artystka często sięga po klasyczne techniki, by przy ich pomocy przyjrzeć się współczesnemu społeczeństwu, przeanalizować nasz stosunek do natury, turystyki czy sztuki.

Ellen Harvey, The Disappointed Tourist, Wielka Synagoga

Na wystawie w CSW ŁAŹNIA 2 zaprezentowanych zostanie kilka malarskich projektów artystki, z których większość przesyconych jest uczuciem nostalgii i odwołuje się do doświadczeń związanych z utratą miejsc i zachwytem naturą. Jej autorski cykl zatytułowany „The Disappointed Tourist” zainspirowany został chęcią naprawy tego, co zostało zniszczone. Co ciekawe, miejsca uwiecznione w obrazach pochodzą od odbiorców, którzy nadesłali je w odpowiedzi na pytanie: „Czy jest takie miejsce, które chciałabyś odwiedzić lub zobaczyć ponownie, a którego już nie ma?”. W efekcie w liczącym ponad dwieście prac cyklu znaleźć można nie tylko dzieła odwołujące się do katastrof klimatycznych, ale też do gnającego rozwoju technologicznego i zmieniających się kierunków podróży.

Ellen Harvey, The Disappointed Tourist, Mural na Kinie Neptun

12. Baltic Mini Textile Gdynia – Muzeum Miasta Gdyni, 10.12.2022 r.-4.06.2023 r.

Dlaczego chodzimy na wystawy w muzeach i galeriach? Patrząc z dystansu, możemy mówić o poszukiwaniu inspiracji i chęci wewnętrznego rozwoju. Jednak warto przyjrzeć się także bardziej przyziemnym powodom: dlaczego idziemy na konkretną wystawę? Czasami kieruje nami przywiązanie do artysty. Innym razem decydujemy się na kupienie biletu ze względu na ciekawy dla nas temat. Są jednak także takie wystawy, na które chodzimy z czystej ciekawości i bez oczekiwań. Zachęcamy, by takim wydarzeniem było organizowane w Muzeum Miasta Gdyni 12. Blatic Mini Textile Gdynia. W ciągu niemal 30 lat istnienia konkursu prezentującego najwybitniejsze miniatury tkackie z całego świata, swoje prace zaprezentowali w Gdyni artyści z Europy, Azji, Ameryki Północnej i Południowej oraz Australii. Podobny przekrój narodowości uczestników zobaczyć będzie można również podczas tegorocznej edycji przeglądu.

Na wystawie pojawi się 50 miniatur tkackich, wybranych przez jury spośród 338 prac zgłoszonych przez 186 artystów z 30 krajów. Tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu jest natura. Malutkie dzieła sztuki jak w soczewce skupiły pytania o tajemnice mikro i makrokosmosu. W tym roku artyści najczęściej zwracali uwagę na piękno i różnorodność natury, poddawali obserwacji jej prawa albo pytali o to, jak naturę zdefiniować, jak wyznaczyć delikatną granicę między tym, co naturalne i sztuczne. Pozwoliło to pogrupować organizatorom prace w następujące bloki tematyczne: Woda, Las, Prawa natury i Naturalne/nienaturalne. Dla bardziej dociekliwych widzów spacer po wystawie będzie nie tylko spotkaniem z naturą, ale i podróżą w głąb możliwości tkactwa jako medium. Obok techniki gobelinowej, haftu, filcowania czy żakardu, zobaczyć będzie można prace wykonane techniką autorską, w której tkanina łączy się z rysunkiem, drukiem cyfrowym, a nawet videoartem.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama