Aktywizowanie osób starszych, zwiększenie frekwencji seniorów w przestrzeni publicznej poprzez ich obecność w mediach, propagowanie prospołecznej postawy wśród osób 65+, a także informowanie Czytelników o inicjatywach podejmowanych przez seniorów było celem warsztatów dziennikarsko-fotograficznych w Gdańsku, Tczewie i Kartuzach (wcześniej w Malborku, Chojnicach i Sztumie)
Dziennikarze redakcji „Zawsze Pomorze” – Bogdana Wachowska, Mariusz Szmidka, Olek Knitter i Piotr Piesik - opowiadali o szczegółach pracy redakcyjnej, o przygotowywaniach i redagowaniu materiałów, wykonywaniu fotografii, wykorzystywaniu rozmaitych źródeł informacji w portalu i w gazecie.
Słuchaczami warsztatów były osoby aktywne, uczestniczące na co dzień m.in. w zajęciach Klubów Seniora. Interesowało ich wiele kwestii, dotyczących zwłaszcza poszukiwania informacji, co można publikować, a czego nie należy zamieszczać, jak weryfikować źródła wiadomości oraz potwierdzać ich prawdziwość.
Bogdana Wachowska wprowadzała seniorów w świat mediów, opowiadała też o historii powstania tygodnika i portalu „Zawsze Pomorze”.
Seniorów interesował m.in pomysł na... tytuł naszej gazety i jak nasze wydawnictwo się utrzymuje.
Piotr Piesik oczarował zebranych opowieściami o przeróżnych niuansach pracy dziennikarskiej oraz naszymi redakcyjnymi anegdotami. Mówił także o tworzeniu materiałów dziennikarskich czy też o „chwytliwych” tytułach. A Olek Knitter „zabrał” seniorów w świat fotografii, mówiąc nie tylko o jej historii – kiedy powstało pierwsze zdjęcie i jak długo trwało jego naświetlanie, a kiedy pojawił się na zdjęciu pierwszy człowiek - i różnych aspektach technicznych, ale też jak bawić się światłem, które jest istotą fotografii. Pokazał także, jak poprawnie fotografować np. smartfonami, co bardzo interesowało uczestników spotkania. Były też rozmowy o aspektach prawnych publikowania zdjęć w social mediach, np., facebooku. Padały pytania, czy można tam publikować zdjęcia ze spotkania poetyckiego, wizyty w teatrze, czy rodzinne zdjęcia – np. wnuczek i wnuków.
Ponad 20 osób wzięło udział w gdańskich warsztatach. Jak się okazało, była to grupa osób piszących eseje, wiersze, teksty piosenek, bardzo zaangażowana literacko.
- Warsztaty dziennikarskie, w których wzięłam udział to bardzo pozytywne przedsięwzięcie. Życzyłabym sobie więcej takich spotkań. Cieszę się, że mogłam poznać tygodnik „Zawsze Pomorze”, który otrzymaliśmy od dziennikarzy. Przeczytałam z zainteresowaniem, choć rzadko sięgam po gazety – przyznała Stefania Stankiewicz.
- Dziennikarze pisma opowiedzieli o swojej pracy, profilu gazety, finansowaniu, kolportażu. Duże zainteresowanie wzbudził pokaz slajdów i zdjęć robionych przez fotografa pracującego dla gazety pana Olka Knittera - dodała Elżbieta Jędraszko. - Z pasją opowiadał o pierwszych krokach na polu, jakim jest „rysowanie światłem”, czyli fotografowanie. Wielu seniorów lubi fotografować, ja również to robię. Trafiona inicjatywa!
Warsztaty dziennikarskie, w których wzięłam udział to bardzo pozytywne przedsięwzięcie. Życzyłabym sobie więcej takich spotkań. Cieszę się, że mogłam poznać tygodnik „Zawsze Pomorze”, który otrzymaliśmy od dziennikarzy. Przeczytałam z zainteresowaniem, choć rzadko sięgam po gazety
Stefania Stankiewicz
Krystyna Degutis pierwszy raz uczestniczyła w warsztatach dziennikarskich, w jej ocenie wrażenia były niesamowite.
- Prowadzący świetnie budowali relację ze słuchaczami – podkreśliła pani Krystyna. - Mnie zainteresował przede wszystkim temat o obecnym stanie polskiego dziennikarstwa i klarowny przekaz, co sobą reprezentuje Niezależny Tygodnik „Zawsze Pomorze”. Mamy niedosyt, proponujemy cykliczne spotkania. Zainteresowanie jest duże, co może świadczyć o potrzebie obcowania z rzetelnym i niezależnym pismem – dodała.
Mile nas zaskoczył Jerzy Szafirowicz, autor fantastycznych wierszy, pisząc po spotkaniu na naszego redakcyjnego maila:
- Serdecznie dziękuję za spotkanie w dawnym Pałacu Ślubów (nomen omen). Dawno oczekiwałem takiej okazji niosącej możliwość poznania wspaniałych ludzi, nawiązania współpracy, podzielenia się refleksjami. [jeden z jego wierszy publikujemy obok, kolejny za tydzień].
W Tczewie na szkolenie zgłosiło się ponad 20 uczestniczek. Jak się okazało, same panie, ale bardzo aktywne w dyskusji.
- Bardzo przydało mi się to szkolenie, bo ja mój telefon traktuję jako urządzenie do wykonywania zdjęć – przyznała jedna z uczestniczek spotkania w Tczewie, Maryja Montegu, Ukrainka, która wyemigrowała z kraju – konkretnie z Lwowa – tuż po rozpoczęciu wojny w Ukrainie i świetnie zintegrowała się z grupą seniorów prowadzoną przez Annę Sikorską. – Jak wyszłam z Ukrainy, stałam się wcześniej babcią, bardzo polubiłam fotografować i rysować. Nie robiłam tego wcześniej. Bardzo mnie zainteresowały te warsztaty, bo ja właśnie bawię się z tym światłem, o jakim mówił pan Olek, i kompozycją zdjęć.
Z propozycji spotkania z dziennikarzami „Zawsze Pomorze” skorzystało też blisko 30 mieszkańców Kartuz, uczestniczących w codziennych zajęciach w ramach Klubu Seniora działającego przy Centrum Wsparcia Społecznego w pięknie zrewitalizowanym Kaszubskim Dworze przy ul. Gdańskiej. Punkt powstał w ramach rewitalizacji tej części miasta i jak przyznali seniorzy, jest on bardzo potrzebny.
- Nasza placówka świadczy usługi społeczne w celu integracji i aktywizacji seniorów. Dodatkowo służy zaspokajaniu potrzeb kulturalno-oświatowych i opiekuńczych osób starszych. Tym bardziej dziękuję redakcji „Zawsze Pomorze” za zorganizowanie tych ciekawych warsztatów dziennikarsko-fotograficznych – powiedziała Mirosława Gruba, kierowniczka Centrum Wsparcia Społecznego w Kartuzach.
Warsztaty dziennikarsko-fotograficzne w Kartuzach poprowadzili dziennikarze Mariusz Szmidka, redaktor naczelny „Zawsze Pomorze” i Olek Knitter.
Mariusz Szmidka wprowadził seniorów w świat mediów, opowiedział też o historii powstania tygodnika i portalu „Zawsze Pomorze”. I zaprosił kartuskich seniorów do współpracy i opisywania własnych inicjatyw oraz wydarzeń w tygodniku „Zawsze Pomorze”.
- Wy wszyscy Państwo, nasi seniorzy jesteście mistrzami w swoich dziedzinach i możecie stać się mentorami wprowadzającymi młodych do zawodu. Dlatego poprzez warsztaty chcemy Was zachęcać do aktywności w życiu społecznym, ale też realizowania własnych pasji i marzeń – powiedział Mariusz Szmidka. – Zapraszam do współpracy i przesyłania nam wspomnień na 100-lecia miasta, które obchodzić będziemy w roku przyszłym. Może macie Państwo archiwalne zdjęcia Kartuz sprzed lat, które moglibyśmy opublikować i ocalić od zapomnienia.
Zebrani z zainteresowaniem wysłuchali historii powstania „Zawsze Pomorze”, samej nazwy, roli mediów we współczesnym świecie i podstawowych zasadach dziennikarskich. Żywiołowo reagowali na historię fotografii i zasady robienia zdjęć przedstawionych przez Olka Knittera.
Terapeutka zajęciowa Marlena Jeziorska wraz z grupą seniorów obiecała przygotować relację z jednego wydarzenia organizowanego w ramach Klubu Seniora do publikacji w „Zawsze Pomorze”. Z kolei seniorki Eugenia Juszczak i Urszula Sumionka podkreślały, że takie spotkania z dziennikarzami są potrzebne, bo pomagają im w dotarciu do mediów ze sprawami dla nich ważnymi.
Seniorzy rozmawiali nie tylko o jubileuszu miasta, ale też zaplanowanym na przyszły rok Zjeździe Kaszubów w Kartuzach.
Napisz komentarz
Komentarze