Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Covid wyciszony, pozostają konsekwencje

Był to rok podnoszenia się po pandemii, okupiony ogromnym wysiłkiem nie tylko pracowników służby zdrowia, ale także mieszkańców województwa pomorskiego - pisze Jerzy Karpiński, dyrektor Wydziału Zdrowia UW, pomorski lekarz wojewódzki.
Covid wyciszony, pozostają konsekwencje
- To, czego można podjąć się w ramach województwa, robimy - mówi Jerzy Karpiński. - Problem, że wiele zadań realizowanych jest centralnie

Autor: Fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Tegoroczny spadek zachorowań na Covid-19 był spowodowany dużą wyszczepialnością mieszkańców naszego województwa oraz dostosowaniem do zaleceń inspekcji sanitarnej. Równocześnie poświęcenie ze strony personelu medycznego przyczyniło się do wyciszenia pandemii i uratowania wielu istnień ludzkich. Zasługi należy oddać także instytucjom – szpitalom resortowym (7. Szpital Marynarki Wojennej, Szpital MSWiA, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne) oraz placówkom zarządzanym przez samorządy. Trzeba podkreślić doskonałą współpracę z samorządami lokalnymi, w tym z samorządem województwa pomorskiego, powiatowymi, otwartymi na pomoc oraz z dyrektorami szpitali.

W tym roku mogliśmy mówić już o całkowitym wyciszeniu choroby spowodowanej przez SARS-CoV-2. Pozostały jednak bardzo duże konsekwencje, dotyczące układu neurologicznego, kardiologicznego, pneumologicznego. Osoba, która wyszła z covidu ma często obniżoną wydolność krążeniowo-oddechową, łatwiej się męczy, często pojawiają się u niej infekcje. Nigdy służba zdrowia spotkała się z takim zjawiskiem na tak dużą skalę. Było to spore wyzwanie. Mając tego świadomość uruchomiono w pomorskich szpitalach rehabilitację tych pacjentów.

Dodatkowym problemem jest dług zdrowotny, wynikający z faktu, że wiele osób nie zgłaszało się w ostatnich dwóch latach do lekarzy z różnymi dolegliwościami. Z opinii specjalistów wynika, że dopiero wiosną – latem 2024 powinniśmy na bieżąco zacząć realizować potrzeby chorych.

W tym roku zapadły dwie istotne dla Pomorza decyzje: o otwarciu dużego centrum pediatrycznego w UCK oraz pierwszego w Polsce Centrum Leczenia Chorób Mózgu w Gdańsku. W tym pierwszym przypadku zostanie rozwiązany problem dzieci, które trafiając do szpitala wymagają bardzo szerokich konsultacji specjalistycznych. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne, gdzie zatrudnionych jest wielu specjalistów i mamy dostęp do wszystkich metod diagnostycznych. Urząd Marszałkowski planuje także rozbudowanie placówek pediatrycznych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama