Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Aż 1411 uczestników Konkursu Wiedzy o Kaszubach Tatczëzna

W Muzeum Kaszubskim w Kartuzach w sobotę, 10 grudnia podsumowaliśmy Konkurs Wiedzy o Kaszubach Tatczëzna i nagrodziliśmy laureatów.
Aż 1411 uczestników Konkursu Wiedzy o Kaszubach Tatczëzna

Autor: Fot. Artur Socha

W uroczystości udział wzięli zwycięzcy trzech kategorii wiekowych, działacze kaszubscy, w tym Łukasz Grzędzicki, wiceprezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, samorządowcy, w tym Mieczysław Grzegorz Gołunski, burmistrz Kartuz, Barbara Kąkol, dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach i Mariusz Szmidka, redaktor naczelny „Zawsze Pomorze”. Organizatorami konkursu byli: Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie i redakcja „Zawsze Pomorze”, a patronem honorowym Jan Kleinszmidt, przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego.

– Tatczëzna to konkurs, którego celem jest umacnianie wśród dzieci i młodzieży z Kaszub poczucia identyfikacji z regionem i kształtowania ich tożsamości – powiedział Mariusz Szmidka, redaktor naczelny „Zawsze Pomorze”. – Jednocześnie promujemy Kaszuby, szerzymy wiedzę na temat naszej historii, tradycji i kultury wśród młodego pokolenia. Ważne, byście mieli świadomość, że Kaszuby różnią się od reszty kraju, nie tylko dziedzictwem kultury, pielęgnowanym od pokoleń językiem kaszubskim, specyficznymi obyczajami, strojami, kuchnią, ale też niezwykłą gościnnością, otwartością i pracowitością odwiecznych gospodarzy tych ziem – podkreślił Mariusz Szmidka.

W konkursie udział wzięła rekordowa liczba 1411 uczestników, w trzech kategoriach wiekowych z 62 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całych Kaszub – od Starzyna w gminie Puck po Nową Cerkiew w gminie Chojnice. W kategorii klas I-III szkół podstawowych napłynęło aż 676 prac, w kategorii klas IV-VI szkół podstawowych otrzymaliśmy 555 prac, natomiast w kategorii klas VII-VIII i szkół ponadpodstawowych – łącznie 180 prac. To absolutny rekord.

Burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński pogratulował organizatorom takiego odzewu i podziękował, że finał konkursu odbywa się w Kartuzach, które w przyszłym roku będą świętować 100-lecie miasta. Kartuzy będą też gospodarzem przyszłorocznego Zjazd Kaszubów.

– Takie konkursy są potrzebne, bo wzmacniają poczucie identyfikacji z Kaszubami i miejscem swojego zamieszkania – stwierdził burmistrz Kartuz.

Z kolei Łukasz Grzędzicki, wiceprezes ZKP podziękował uczestnikom za tak liczny udział, opowiedział o doborze pytań konkursowych i zachęcił do poznawania historii Kaszub.

Prace konkursowe oceniała komisja w składzie: Barbara Kąkol, dyrektorka Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach, Jolanta Czerwińska z oddziału ZKP w Kartuzach, Ludwika Czerwionka z oddziału ZKP w Kartuzach, Sylwia Wilma z Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach i Mariusz Szmidka, redaktor naczelny „Zawsze Pomorze”.

Szczególną uwagę jurorów przykuły estetyczne, pięknie wykonane prace uczestników kategorii klas I-III, którzy oprócz pytań z zakresu wiedzy o historii, geografii i literatury, mieli też zadanie wykonać pracę rysunkową. Jurorzy pochwalili kreatywność młodych uczestników, którzy swoje odpowiedzi przysłali w formie albumu z pięknymi rysunkami, kalendarza ze zdjęciami, zgadywanki, mapy, wydzieranki. Niemal wszystkie były poprawne i niezwykle starannie wykonane. Choć nie wszystkie wykonane samodzielnie, a na to komisja zwracała szczególną uwagę. Pogratulowano tym, którzy nadesłali swoje odpowiedzi w języku kaszubskim. Formy tych wypowiedzi były przeróżne od krótkich złotych myśli, przez ciekawe, bardzo osobiste i chwytające za serce deklaracje identyfikacji z Kaszubami.

Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane dzięki dotacji Gminy Kartuzy oraz Powiatu Kartuskiego, a także przez redakcję "Zawsze Pomorze" i przewodniczącego Sejmiku Województwa Pomorskiego.

Wręczali je: Barbara Kąkol, dyrektorka Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach, Mariusz Szmidka, redaktor naczelny „Zawsze Pomorze”, Mieczysław Gołuński, burmistrz Kartuz, Łukasz Grzędzicki, wiceprezes ZKP i Kazimierz Formela, prezes oddziału ZKP w Kartuzach.

Laureaci konkursu wiedzy o Kaszubach TATCZËZNA

I kategoria – klasy I-III szkoły podstawowej

  • I miejsce: Maria Wittbrodt, Zespół Szkół Katolickich w Gdyni
  • I miejsce: Małgorzata Damaszk, Szkoła Podstawowa Lisie Jamy
  • II miejsce: Maja Gawin, Szkoła Podstawowa w Sulęczynie
  • III miejsce: Aniela Zmuda-Trzebiatowska, Zespół Szkół im. Jana III Sobieskiego w Brzeźnie Szlacheckim, gm. Lipnica, pow. Bytowski

Wyróżnienia:

  • Damian Jereczek, Szkoła Podstawowa Lisie Jamy, część wsi Długi Kierz w gm. Sierakowice
  • Julianna Myszkowska, Szkoła Podstawowa w Tuchomiu (gmina Żukowo)
  • Paulina Wałaszkowska, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Św. Kazimierza w Kartuzach
  • Aleksandra Kulczewska, Szkoła Podstawowa w Nowej Cerkwi (gmina Chojnice) im. 18 Pułku Ułanów Pomorskich

II kategoria – klasy IV-VI szkoły podstawowej

  • I miejsce: Oliwia Narloch, Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Ostrowitem, gm. Chojnice
  • II miejsce: Lena Pietrzykowska, Zespół Szkół Katolickich w Gdyni
  • III miejsce: Michalina Marcińska, Szkoła Podstawowa w Chmielnie

Wyróżnienia:

  • Marta Krawczyk, Prywatna Szkoła Podstawowa „Prymus” w Kościerzynie
  • Jagoda Płotka, Szkoła Podstawowa im. W. Konefki w Starzynie, gm. Puck
  • Mikołaj Hinc, Szkoła Podstawowa im. Antoniego Abrahama w Sulęczynie

III kategoria – klasy VII-VIII szkoły podstawowej i szkoły ponadpodstawowe

  • I miejsce: Martyna Lubecka, Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Nakli (gm. Parchowo)
  • II miejsce: Milena Świątek-Brzezińska, I LO im. Bojowników o Wolność i Polskość Ziemi Bytowskiej w Bytowie – w jej imieniu nagrodę odbierze Aniela Zmuda-Trzebiatowska.
  • III miejsce: Aleksander Pek, Zespół Szkół Technicznych im. Floriana Ceynowy w Kartuzach

Wyróżnienia:

  • Dominika Walenciak, Prywatna Szkoła Podstawowa im. T. Halika w Redzie
  • Sandra Błaszkowska, Zespół Kształcenia i Wychowania w Dziemianach
  • Maja Barabasz, Szkoła Podstawowa w Kamienicy Królewskiej

Szkoły, z których wywodzi się najwięcej uczestników konkursu:

Kategoria klas I-III (27 szkół)

  • Szkoła Podstawowa w Nowej Cerkwi, gm. Chojnice - 78 uczestników
  • Szkoła Podstawowa nr 4 w Kościerzynie - 42 uczestników
  • Szkoła Podstawowa w Kamienicy Królewskiej - 30 uczestników

Kategoria klas IV-VI (16 szkół)

  • Szkoła Podstawowa w Egiertowie - 73 uczestników
  • Zespół Kształcenia i Wychowania w Dzierżążnie - 32 uczestników
  • Szkoła Podstawowa w Łebuni - 20 uczestników

Kategoria klas VII-VIII i ponadpodstawowe (19 szkół)

  • Szkoła Podstawowa w Egiertowie - 30 uczestników
  • Szkoła Podstawowa w Nakli, gm. Parchowo - 20 uczestników
  • Szkoła Podstawowa w Łebuni - 14 uczestników

Dla tych szkół organizatorzy przygotowali specjalne zestawy książek i atlasów dotyczących Kaszub, które zostaną im przekazane.

Licznie reprezentowane były też Zespół Kształcenia i Wychowania w Stężycy – 17 uczestników, ZKiW w Dzierżążnie – 17 uczestników, ZKiW w Szymbarku – 15 uczestników, Szkoła Podstawowa w Pruszczu Gdańskim – 13 uczestników.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, naszym partnerom, gospodarzom uroczystości finałowej, nauczycielom, opiekunom i rodzicom uczniów. I zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu w roku 2023.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama