Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Hotel, boiska? Co jeszcze powstanie przy Ergo Arenie?

Radni Gdańska przyjęli plan zagospodarowania przestrzennego dla najbliższego sąsiedztwa Ergo Areny. Jak podkreślono w przegłosowanej uchwale, głównym celem jest umożliwienie w tym miejscu rozwoju różnego rodzaju usług związanych z działalnością hali.
Ergo Arena

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Najbliższe sąsiedztwo największej trójmiejskiej hali widowisko-sportowej doczekało się wizji zagospodarowania. W tworzenie planu zaangażowani byli urzędnicy obu magistratów: sopockiego oraz gdańskiego. Porozumienie, na mocy którego utworzono międzygminny zespół interdyscyplinarny, podpisano w połowie 2019 r. Na ostatniej sesji Rady Miasta Gdańska radni przegłosowali część planu leżącą w granicach Gdańska. Chodzi o 5,8-hektarowy teren położony na południe od Ergo Areny.

PRZECZYTAJ TEŻ: Kasyno w Centrum Handlowym Oliwa? Zadecyduje minister finansów

– Koncepcja zakłada możliwość rozbudowy obecnego obiektu o funkcje sportowo-rekreacyjne i turystyczne. W najbliższym sąsiedztwie hali dopuszczona jest możliwość realizacji hotelu oraz zaplecza sportowego – mówiła na sesji Edyta Damszel-Turek, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska. – Natomiast w części południowej, częściowo na terenie Gdańska i Sopotu, dopuszcza się możliwość realizacji obiektów sportowo-rekreacyjno-turystycznych z ograniczonym zasobem usług biurowych. Bardzo ważnym elementem będzie przestrzeń ogólnodostępna. Chodzi o plac, na którym będą mogły znaleźć się obiekty zarówno sportowe, boiska, jak i plac o charakterze miejskim. W planie miejscowym znalazły się wymagania w zakresie usług, które będą stanowić obudowę tego placu.

Co powstanie przy Ergo Arenie? Radni przyjęli plan

Gdańską część planu dzieli niemal dokładnie na pół teren zabezpieczony pod przebieg tzw. Drogi Zielonej. Na północ od drogi zabudowa nie będzie mogła być wyższa od Ergo Areny, a więc 30 metrów. Zgodnie z informacją przekazaną przez dyrektor BRG, teren zabezpieczono pod usługi, w szczególności:

  • sport,
  • rekreację,
  • kulturę,
  • turystykę,
  • gastronomię
  • czy handel.

Z kolei na południe, w miejscu obecnego parkingu pod halą, budynki nie będą mogły przekraczać 20 metrów. Przyszłą zabudowę planuje się oddzielić od osiedla Wejhera zielenią urządzoną, która służyć ma do celów rekreacyjnych.

Ergo Arena, plan

O planach inwestycyjnych gdańsko-sopockiej spółki mówiła prezes Magdalena Sekuła.

- W gdańskiej części planu myślimy o realizacji hotelu, czy raczej budynku noclegowego. Na zapleczu Ergo Areny potrzeba obiektu 3-gwiazdkowego, który służyłby ekipom techników, drużynom sportowym, które, ze względów organizacyjnych, chciałyby przebywać w najbliższej odległości od hali. W tym zakresie będziemy opierać się na poszukiwaniu partnerów prywatnych. Ergo Arena wyrobiła sobie renomę, co gwarantuje nam zainteresowanie różnych inwestorów – tłumaczyła prezes zarządu spółki Hala Gdańsk-Sopot. – Kolejne części związane będą z budową obiektów wielofunkcyjnych, ale bardziej sportowo-rekreacyjnych. Naszą ambicją jest, by Ergo Arena rozwijała się w taki sam sposób, jak większość tego typu obiektów na świecie. Takie miejsca jak: gastronomia, fitness, ścianki wspinaczkowe, boiska, korty tenisowe, całoroczne lodowiska czy baseny, stanowią dobre praktyki zagospodarowania terenów wokół podobnych hal. W przypadku samej hali, jak i sali treningowej, mamy do czynienia z bardzo dużym obłożeniem i wręcz problemem pogodzenia wszystkich imprez.

PRZECZYTAJ TEŻ: Polska - Turcja 2:3, czyli pożegnanie z Ergo Areną

W trakcie procedowania planu, Rada Dzielnicy Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia złożyła wniosek o wygospodarowanie miejsca na boisko lekkoatletyczne, jednak, podobnie jak wnioski o obniżenie maksymalnej wysokości zabudowy czy zwiększenie wskaźnika powierzchni biologicznie czynnej, nie został on uwzględniony.

- W granicach planu, przy Ergo Arenie nie ma miejsca na taką realizację, ale podobne, o zbliżonej wielkości, jest dopuszczone w procedowanym planie zagospodarowania dla rejonu ul. Subisława - wyjaśniała dyrektor Damszel-Turek.

Znikną korki do Ergo Areny?

Ważnym elementem towarzyszącym planowi była analiza transportowa, niezbędna do określenia potrzeb w zakresie przyszłego skomunikowania hali i jej otoczenia. We wnioskach szczególnie podkreślono potrzebę budowy ul. Nowej Bursztynowej oraz połączenia jej z rozbudowanym do dwóch pasów Zielonym Bulwarem.

Wymaganą liczbę miejsc postojowych dla przyszłych funkcji całego obszaru wyliczono na 1750, w tym ok. 1350 dla samej hali.

- Na terenie Sopotu przewidziano miejsce na parking kubaturowy, wielopoziomowy. Miejsca do parkowania znajdą się również w nowych obiektach oraz na zapleczu hali, po stronie Sopotu - mówiła prezes Sekuła.

PRZECZYTAJ TEŻ: Zmiany w parkowaniu przy Ergo Arenie. Od 15 lutego będzie płatne!

– Wskazano również elementy, które należy poprawić w istniejącym układzie komunikacyjnym, chodzi m.in. o przebudowę skrzyżowań w ul. Gospody – dodawała dyrektor DRMG.

Uchwałę „w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego rejonu hali widowiskowo-sportowej przy Placu Dwóch Miast w mieście Gdańsku” przegłosowano przy 23 głosach „za”. Od głosu wstrzymał się klub Prawa i Sprawiedliwości.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama