Od siedmiu miesięcy w Zakładzie Utylizacyjnym w Szadółkach realizowany jest program REDU, mający na celu redukcję „zapachów” z Szadółek.
– W tym czasie naprawiliśmy system odgazowania, wyremontowaliśmy łącznie ponad 50 studni i położyliśmy ponad 7 km nowych rur, zmodernizowaliśmy gospodarkę wodno-ściekową, wymieniliśmy złoże biofiltra oraz zatrudniliśmy technologa czuwającego nad procesem kompostowania, jak również specjalistę odpowiedzialnego za monitoring zapachowy – informują w Zakładzie Utylizacyjnym w Szadółkach.
Mniej skarg na uciążliwe zapachy z Zakładu Utylizacyjnego w Szadółkach. Czuć różnicę?
Pomimo zaostrzenia systemu zbierania zgłoszeń, w 2022 roku otrzymano mniej skarg dotyczących uciążliwości zapachowych niż w 2021 roku. Aktualnie na terenie zakładu regularnie prowadzone są pomiary olfaktometryczne, za które odpowiada zatrudniony specjalista. Dodatkowo analizowane są dane od... „czujek”, czyli pracowników zakładu mieszkających w różnych częściach miasta.
Niebawem mieszkańcy Gdańska będą mogli zgłaszać uciążliwości zapachowe poprzez specjalną aplikację, a zebrane dane zakład wykorzysta do ich analizy.
Wszystkie wprowadzone dotychczas rozwiązania pozwoliły zmniejszyć techniczne ryzyko awarii w zakładzie oraz poprawiły efektywność technologiczną.
– Prowadzone przez nas działania redukują emisję gazu do atmosfery. Odzyskany gaz jest również dla nas tanim źródłem energii, co jest szczególnie ważne w obecnej sytuacji energetycznej – mówi Grzegorz Orzeszko, prezes Zakładu Utylizacyjnego w Szadółkach.
– Przed nami również długotrwały proces zamykania kwatery. Rozpocznie się on jeszcze w tym roku i także przyczyni się do zmniejszenia uciążliwości zapachowych, ponieważ składowane odpady zostaną docelowo przykryte szczelną membraną, warstwą ziemi oraz obsiane trawą i obsadzone krzewami – informują w Szadółkach.
Napisz komentarz
Komentarze