– W zasobach Gdańskich Nieruchomości jest 71 budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej, które są w trakcie modernizacji. W ramach projektu rewitalizacji, do remontu przeznaczonych zostało 45 budynków, ponadto 26 nieruchomości przejdzie kompleksowe remonty. Ich zakres obejmuje, m.in.,: wykonanie izolacji, zmianę sposobu ogrzewania na ekologiczne, remonty dachów, elewacji, oraz wymianę lub odrestaurowanie stolarki. Wyremontowane zostaną też całe wnętrza. Dotyczy to zarówno klatek schodowych, jak i mieszkań. Dzięki temu w budynkach mieszkalnych powstaną funkcjonalne i ekologiczne mieszkania. Z kolei w budynkach użyteczności publicznej zastosowane zostaną nowoczesne systemy zmniejszające zapotrzebowanie na energię, co pozwoli ograniczyć koszty utrzymania – informują w gdańskim urzędzie.
Dla każdego z budynków opracowany został indywidualny projekt, który uwzględnia podniesienie efektywności energetycznej, ograniczenie niskiej emisji oraz zmniejszenie kosztów ich użytkowania. Nieekologiczne źródła ogrzewania mają być zastąpione nowym systemowym ogrzewaniem z miejskiej sieci ciepłowniczej.
Które budynki w Gdańsku zostaną wyremontowane?
Prace remontowe rozpoczęły się już w 6 budynkach na Dolnym Mieście przy ulicach:
- Wróbla,
- Łąkowej
- i Toruńskiej.
W kolejnych etapach remontowane będą m.in. budynki przy:
- Jaśkowej Dolinie,
- Pniewskiego,
- Gościnnej,
- Strajku Dokerów,
- Wilków Morskich,
- Wyzwolenia
- czy Partyzantów.
Koszt całej tej „operacji” miał wynieść około 40 mln zł, a połowę miało stanowić dofinansowanie z Unii Europejskiej. Teraz już wiadomo, że obecnie wartość całej inwestycji to już 74 mln zł.
– W tej sytuacji, pozostała kwota pochodzić będzie z budżetu miasta, ale będą podjęte starania, aby zwiększyć wysokość dofinansowania na ten projekt – zapewnia prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
PRZECZYTAJ TEŻ: Kiedy zakończenie remontu gdańskiego dworca?
Jak informuje Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, w całym województwie pomorskim zrewitalizowanych zostało ponad 800 budynków użyteczności publicznej i mieszkalnych. Koszt prac przekroczył 1 miliard 61 milionów złotych.
– Chcielibyśmy w najbliższych latach, także w Gdańsku, gdzie jest stara, ale piękna substancja mieszkaniowa, pełna przedwojennej architektury, zrealizować kolejne obiekty. Przeznaczamy na ten cel ponad 741 milionów złotych i chcielibyśmy, żebyśmy mogli w najbliższym czasie nie tylko się przygotować do konsumpcji tych pieniędzy, ale żeby te pieniądze w ogóle były dostępne. Ten udany projekt zrealizowany przez miasto Gdańsk może być znakomitym przykładem do kolejnych realizacji – dodaje Mieczysław Struk.
Napisz komentarz
Komentarze