Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

„Lady Baba Jaga” [nl] w gdańskim Muzeum Bursztynu

Tym razem w gdańskim Muzeum Bursztynu to nie bursztyn był najważniejszy. Ale ona – Jaga Hupało, „Lady Baba Jaga” – jak nazwała ją Kazimiera Szczuka. Kreatorka wizerunku indywidualnego, scenicznego i artystycznego, która ze strzyżenia uczyniła sztukę.
Jaga Hupało

Autor: Robert Rozmus | Zawsze Pomorze

O tym, dlaczego Hupało jest kreatorką, mogliśmy się przekonać podczas piątkowego (14 października) wydarzenia w Muzeum Bursztynu, nazwanego Jaga Hupało Persistence. Ten właściwie spektakl, połączony z wystawą artystów różnych dziedzin sztuki, był wstępem do rozpoczynających się w Gdańsku, w sobotę, 15 października Targów Fryzjersko-Kosmetycznych Uroda 2022.

Podczas tego wydarzenia aktor Olgierd Łukaszewicz czytał fragmenty biografii Hupało pt. „Lady Baba Jaga”, a sama bohaterka zaprezentowała pierwszą na świecie perukę, która łączy włosy z bursztynem (zostanie ona w Muzeum Bursztynu na stałe). Tę perukę prezentowała na swojej głowie Natalia Przybysz, która widowiskowo zjechała do gości muzealną windą. Po ściągnięciu peruki z głowy wokalistka została następnie bardzo króciutko ostrzyżona. Ten akt obcięcia włosów był formą solidaryzowania się z kobietami irańskimi, które teraz obcinają włosy na znak protestu po tragicznej śmierci Mahsy Amini.

Natalia Przybysz

Był też odczytany Manifest, który dla kreatorki fryzur napisała Agnieszka Szpila.

Po tym wydarzeniu Jaga Hupało udzieliła nam wywiadu, w którym opowiada m.in. o tym, jaki jest świat widziany przez pryzmat włosów, jaką klientką jest Katarzyna Figura, której kreatorka wymyślała wiele razy fryzurę do filmu i prywatnie, a także o tym, jak bursztyn nie tylko zdobi, ale także poprawia nastrój i leczy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama