W ostatnim czasie nauczycielom przyszło zmagać się z ogromnymi wyzwaniami: z jednej strony z realizacją kształcenia zdalnego, a z drugiej z napływem do szkół dzieci i młodzieży z ogarniętej wojną Ukrainy. Pedagodzy muszą sprostać nowym wymaganiom i realizować zadania, z którymi wcześniej nie mieli do czynienia. Znakomitą okazją do uhonorowania ich trudu jest organizowany od sześciu lat przez marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka Konkurs „Nauczyciel Pomorza”. Już za kilka dni poznamy jego tegorocznych laureatów, w tym Nauczyciela Pomorza 2022 r.
To już siódma edycja konkursu. Jego przeprowadzeniem od 2016 roku zajmuje się w imieniu marszałka Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku, doceniani są wybitni nauczyciele z pomorskich przedszkoli, szkół i innych placówek oświatowych.
W tym roku do nagrody zgłoszono 15 nauczycieli, z których powołana przez marszałka komisja konkursowa wytypowała finałową 10. Ostatecznie wyłonionych z niej zostanie pięciu laureatów. Jeden z nich otrzyma tytuł Nauczyciela Pomorza Roku 2022 oraz statuetkę, pozostali – wyróżnienia.
- Konkurs „Nauczyciel Pomorza” to wyjątkowe wydarzenie. Jego wyjątkowość polega na tym, że kandydat do tytułu musi wykazać się jako pedagog, który nie tylko doskonale uczy, ale też angażuje uczniów w różne aktywności, działania o charakterze społecznym, inspiruje i zachęca do włączenia się w życie społeczności lokalnej, dzieli się swoim doświadczeniem z innymi nauczycielami, a ponadto sam, swoim przykładem pokazuje, jak można pozytywnie wpływać na otoczenie - mówi Małgorzata Kłos, dyrektor Pomorskiej Biblioteki Pedagogicznej w Gdańsku. - Dużą wartością tego konkursu jest to, że nie ma on charakteru plebiscytu, badającego popularność danego nauczyciela, jak ma to miejsce w przypadku wielu innych organizowanych konkursów, lecz jego założeniem jest wybór wybitnego pedagoga na podstawie przyjętych, określonych kryteriów. Znalezienie się w dziesiątce nominowanych w Konkursie „Nauczyciel Pomorza”, świadczy o bardzo wysokich kompetencjach nauczyciela i jego wyjątkowości. Skład komisji oceniającej przesłane wnioski kandydatów też jest wyjątkowy, gdyż składa się nie tylko z przedstawicieli marszałka, ale też Sejmiku Województwa Pomorskiego, Pomorskiej Rady Oświatowej, Pomorskiego Kuratora Oświaty, nauczycielskich związków zawodowych, rodziców, uczniów, środowiska akademickiego, organizacji pracodawców, a także mediów. Dzięki zaangażowaniu w organizację Konkursu „Nauczyciel Pomorza”, w tym w przygotowanie uroczystej gali, podczas której są wręczane nagrody, pracownicy Pomorskiej Biblioteki Pedagogicznej w Gdańsku mają możliwość poznania wspaniałych nauczycieli pracujących w szkołach i placówkach oświatowych na terenie województwa pomorskiego. Takich nauczycieli jest naprawdę wielu, a ich praca zasługuje nie tyko na wyróżnienie nagrodą, ale również na to, by tych wspaniałych nauczycieli poznali wszyscy mieszkańcy województwa pomorskiego.
Dzięki zaangażowaniu w organizację Konkursu „Nauczyciel Pomorza”, w tym w przygotowanie uroczystej gali, podczas której są wręczane nagrody, pracownicy Pomorskiej Biblioteki Pedagogicznej w Gdańsku mają możliwość poznania wspaniałych nauczycieli pracujących w szkołach i placówkach oświatowych na terenie województwa pomorskiego. Takich nauczycieli jest naprawdę wielu, a ich praca zasługuje nie tyko na wyróżnienie nagrodą, ale również na to, by tych wspaniałych nauczycieli poznali wszyscy mieszkańcy województwa pomorskiego.
Małgorzata Kłos / dyrektor Pomorskiej Biblioteki Pedagogicznej w Gdańsku
W 2021 r. tytuł Nauczyciela Pomorza przypadł Zdzisławie Głowience, nauczycielce edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej nr 14 w Gdańsku. Czy opłaca się być nauczycielem?
- Nigdy nie żałowałam wyboru, uważam, że wykonuję najpiękniejszy zawód na świecie – podkreśla, laureatka tytułu Nauczyciel Pomorza 2021. - Każdego dnia wiem, że znowu nauczę dzieci czegoś, co im się w życiu przyda. Nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej ma łatwiej, bo „pani” dla dzieci z klas I-III jest bardzo ważna, jest dla nich autorytetem.
Pani Zdzisławie przez lata pracy wciąż udaje się utrzymać pasję. Mimo wielu problemów, jakie pojawiają się w oświacie, nigdy nie przyszła jej do głowy myśl: „Mam dosyć, rzucam nauczanie”. - Bywają bardzo trudne dni – przyznaje - kiedy pracy jest tak dużo, że doba wydaje się za krótka, projekt goni projekt. Ale wtedy np. któreś dziecko podchodzi w czasie przerwy i mówi: „Przy pani czuję się jak w domu” – mówi z uśmiechem. - Jak nie utrzymać pasji, gdy co roku we wrześniu przychodzą do mnie uczniowie, którzy dawno skończyli podstawówkę, ale co roku pamiętają o nauczycielce z pierwszej klasy? Kiedyś odwiedziła mnie uczennica, na powitanie przytuliła się do mnie i powiedziała: „Pachnie pani tak samo, jak kiedyś”.
W oświacie jest wciąż dużo zawirowań. Ważą się losy podwyżek pensji, zmieniają podstawy programowe i sposoby pracy z uczniami. Co dzisiaj myślą nauczyciele?
- Myślę, że skupiają się na swojej pracy – mówi Zdzisława Głowienka. - Ludzie wszystkich zawodów powinni zarabiać tyle, aby godnie żyć, nauczyciele też, choć do szkoły nie przychodzą ludzie, którzy chcą się dorobić.
Nigdy nie żałowałam wyboru, uważam, że wykonuję najpiękniejszy zawód na świecie. Każdego dnia wiem, że znowu nauczę dzieci czegoś, co im się w życiu przyda. Nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej ma łatwiej, bo „pani” dla dzieci z klas I-III jest bardzo ważna, jest dla nich autorytetem.
Zdzisława Głowienka / Nauczyciel Pomorza 2021, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej nr 14 w Gdańsku
Coraz częściej się jednak słyszy, że nauczyciele się przebranżawiają i rozgoryczeni odchodzą z zawodu. Niełatwo nim być w dzisiejszych czasach. - Z przykrością muszę stwierdzić, że zawód nauczyciela nie jest szanowanym zawodem w Polsce – uważa była już nauczycielka, która po 10 latach pracy w szkole postanowiła zmienić pracę na zupełnie inną branżę, niezwiązaną z edukacją. - Nie wiem, co na to wpływa, być może utarty schemat, że nauczyciele mają wakacje, ferie, pracują 18 godzin w tygodniu. Na pewno jesteśmy w większości osobami, które absolutnie przekraczają te wszystkie limity…
Tymczasem, jak wynika z najnowszych danych przygotowanych na Dzień Edukacji Narodowej przez Główny Urząd Statystyczny dla województwa pomorskiego za rok szkolny/akademicki 2021/2022, w naszym województwie mamy 38 008 nauczycieli, łącznie z akademickimi. Zdecydowana większość to kobiety (77,2%), mężczyźni – 22,8%.
Największa grupa nauczycieli pracuje w szkołach podstawowych – 46,3% (nauczyciele pełnozatrudnieni i niepełnozatrudnieni w przeliczeniu na pełne etaty), następnie w szkołach ponadpodstawowych – 19,7%, w placówkach wychowania przedszkolnego – 17,3%, uczelniach – 16% i szkołach policealnych – 0,7%.
W miastach pracuje 22 748 nauczycieli (nauczyciele pełnozatrudnieni i niepełnozatrudnieni w przeliczeniu na pełne etaty, bez nauczycieli akademickich), na wsiach – 9172. Ponad połowa z nich to nauczyciele dyplomowani: 53,5% (miasta), 54% (wieś).
Nauczyciela Pomorza 2022 poznamy we wtorek, 25 października podczas uroczystości połączonej z posiedzeniem Pomorskiej Rady Oświatowej w auli dawnego Gimnazjum Polskiego w Gdańsku „Niebo Polskie” (ul. Augustyńskiego 1). Spotkanie rozpocznie się o godz. 11.
Nominowani w Konkursie Nauczyciel Pomorza Roku 2022 (w kolejności alfabetycznej)
- Małgorzata Błaszak – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, oligofrenopedagog ze Szkoły Podstawowej w Sztutowie
- Michał Łukasz Budzich – nauczyciel WF, etyki, muzyki, edukacji dla bezpieczeństwa, pedagog szkolny, oligofrenopedagog uczący w Zespole Szkół w Gogolewie
- Daria Krystyna Dunajska - nauczyciel wspomagający ze Szkoły Podstawowej nr 44 w Gdańsku
- Milena Ginko – nauczycielka przedmiotów: plastyka, przedmiotów zawodowych takich jak: podstawy technologii i konstrukcje mechaniczne, rysunek techniczny, podstawy budowy i obsługi maszyn i urządzeń, ucząca w Zespole Szkół Mechanicznych i Logistycznych w Słupsku
- Dorota Anna Kłos – nauczycielka języka polskiego, etyki, religii, filozofii z II Liceum Ogólnokształcące w Słupsku
- Karolina Maria Kolińska – nauczycielka przedmiotów zawodowych, ekonomicznych z Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Kościerzynie
- Aneta Agnieszka Kołodziej – nauczycielka edukacji przedszkolnej, logopeda z Przedszkola Miejskiego nr 12 w Słupsku
- Magdalena Dorota Kurylak – nauczycielka języka angielskiego ze Szkoły Podstawowej nr 44 w Gdańsku
- Katarzyna Malinowska-Rezk – nauczycielka WF ze Specjalnego Ośrodeka Szkolno-Wychowawczego nr 2 dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Wejherowie
- Barbara Nowak-Rąpca - nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej ze Szkoły Podstawowej w Darżlubiu
Główni laureaci sześciu edycji
Konkursu Nauczyciel Pomorza
- Rok 2016 - Piotr Sikorski - nauczyciel geografii w Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 4 im. Orła Białego w Słupsku
- Rok 2017 – Maria Gajewska - nauczycielka języka polskiego ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Czersku
- Rok 2018 - Małgorzata Klasa - nauczycielka rachunkowości finansowej, pracująca w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach
- Rok 2019 - Robert Maciej Cyrta – nauczyciel historii, religii, wiedzy o teatrze XX LO w Gdańsku
- Rok 2020 - Maria Dorota Seibert – nauczycielka muzyki z I Liceum Ogólnokształcące w Malborku
- Rok 2021 – Zdzisława Głowienka – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej ze Szkoły Podstawowej nr 14 im. Ks. Grzegorza Piramowicza w Gdańsku
Napisz komentarz
Komentarze