Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Jest konkurs na koncepcję placu Czerwonych Gitar [nl] w Gdańsku. Co [nl] z bezdomnymi?

Ogłoszono konkurs architektoniczno-urbanistyczny na koncepcję zagospodarowania placu Czerwonych Gitar we Wrzeszczu Górnym w Gdańsku. W grudniu powinien być już znany najlepszy projekt, który ma być pierwszym krokiem do uporządkowania tej przestrzeni miejskiej. Tymczasem, nie brakuje opinii, że wspomniany plac zdominowali bezdomni oraz osoby nadużywające alkoholu, dlatego pojawiła się nawet złośliwa nieco nazwa: „plac czerwonych nosów”. Interpelację w tej sprawie złożył radny Przemysław Majewski. Z odpowiedzi, jaką otrzymał, wynika, że do Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego… nie dotarły żadne wnioski dotyczące placu Czerwonych Gitar.
plac Czerwonych Gitar w Gdańsku

Autor: Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

Plac między aleją Grunwaldzką a ulicą Klonową od lutego 2021 r. nosi nazwę Czerwonych Gitar. Znajduje się w centrum Wrzeszcza, prowadzi nim jedna z dróg z dworca kolejowego i pętli autobusowej do al. Grunwaldzkiej. Miejsce nader uczęszczane, nic więc dziwnego, że powinno przyciągać zagospodarowaną przestrzenią.

Jest konkurs na koncepcję placu Czerwonych Gitar w Gdańsku

Stąd pomysł konkursu architektoniczno-urbanistycznego w formule otwartej i krajowej. Mogą do niego przystąpić osoby, instytucje oraz biura zajmujące się architekturą, w szczególności architekturą krajobrazu. Rezultatem powinna być wielopłaszczyznowa koncepcja zagospodarowania placu, która stanie się główną wytyczną architektoniczną dla opracowania dokumentacji projektowej.

Jak informują władze Gdańska, konkursowe prace powinny zawierać:

  • koncepcję zagospodarowania wraz z rozwiązaniami funkcjonalno-przestrzennymi, w tym małą architekturą i zielenią,
  • projekt powinien brać pod uwagę planowane poprowadzenie linii tramwajowej na ul. Klonowej,
  • ponadto w pracy powinny się znaleźć wizualizacje przestrzeni placu, projekt nawierzchni i oświetlenia, oraz opis techniczny przyjętych rozwiązań,
  • możliwe jest dołączenie koncepcji rozwiązania dla elewacji budynków zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie placu.
plac Czerwonych Gitar w Gdańsku

Teren objęty konkursem to obszar od skrzyżowania ulic Lendziona i Dmowskiego, poprzez ul. Klonową, plac przy Cristalu oraz fragment al. Grunwaldzkiej, do granicy Parku de Gaulle’a.

plac Czerwonych Gitar w Gdańsku

Prace mogą wpływać do 2 grudnia. W II połowie tego miesiąca powinien być znany werdykt komisji konkursowej. Dla autorów trzech najlepszych koncepcji przewidziano nagrody o łącznej wartości 70 tys. złotych.

plac Czerwonych Gitar w Gdańsku

Plac Czerwonych Gitar czy plac czerwonych nosów?

Plac Czerwonych Gitar w Gdańsku często pojawiał się na portalach społecznościowych, gdzie zamieszczano nawet zdjęcia nietrzeźwych osób leżących na ziemi. Od razu nasuwa się wyświechtane powiedzenie o „kiepskiej wizytówce miasta”. Radny Przemysław Majewski skierował w tej sprawie interpelację – 15 września wpłynęła do Rady Miasta Gdańska, sześć dni później – do prezydenta miasta. Pytał w niej m.in., czy do władz miasta docierają sygnały o potrzebie zadbania o estetykę placu Czerwonych Gitar? Jakie działania zamierza podjąć miasto, by nie dochodziło do kolejnych sytuacji ze śpiącymi i nietrzeźwymi osobami na ww. placu? W jaki sposób plac ma zostać zrewitalizowany i czy proces ten jest uzgodniony z Radą Dzielnicy Wrzeszcz Górny? Czy miasto Gdańsk posiada kompleksowy program przeciwdziałania bezdomności i rozwiązywania problemów alkoholowych?

Odpowiedź na interpelację wpłynęła we wtorek, 4 października. Podpisała ją wiceprezydent Gdańska Monika Chabior. Pismo jest obszerne, warto jednak przytoczyć kilka fragmentów.

– Z analizy interwencji, wpływających do Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, nie wynika, by zgłaszane były wnioski dotyczące Placu Czerwonych Gitar – czytamy w piśmie. – W bazie zgłoszeń Gdańskiego Centrum Kontaktu znajduje się jedno zgłoszenie dotyczące osób nietrzeźwych przebywających na tym placu, przekazane do GCK 7 września 2022 r. Zgłoszenie to zostało przekazane do Straży Miejskiej. (...) Natomiast 9 listopada 2021 r., podczas spaceru dzielnicowego Prezydent Aleksandry Dulkiewicz z udziałem przedstawicieli Rady Dzielnicy Wrzeszcz Górny, podniesione zostały następujące kwestie dotyczące Placu Czerwonych Gitar: 

a) niedostateczne oświetlenie Placu (...),

b) nielegalne spożywanie alkoholu – do tej sprawy odnieśli się przedstawiciele Straży Miejskiej w Gdańsku – z ich obserwacji i analiz wynika, że, pomimo podejmowanych działań, problem spożywania alkoholu w okolicach Placu pozostaje na podobnym poziomie, gdyż w momencie intensyfikowania działań w obrębie Placu, osoby pijące przenoszą się w jego okolice, wyszukując w pobliżu nowych miejsc do spożywania alkoholu. Jednak cały czas podejmowane są interwencje (...).

– Straż Miejska w Gdańsku po zgłoszeniu patologicznych zachowań w rejonie Placu Czerwonych Gitar w dniach 22-27 września 2022 r. wystawiła stały patrol. Obecnie prowadzi codzienne kontrole oraz reaguje na wszelkiego rodzaju wykroczenia zgłaszane przez operatorów monitoringu miejskiego. (...) Dodatkowo w dniu 21 września 2022 r. odbyło się spotkanie kierownika Referatu Dzielnicowego III Straży Miejskiej w Gdańsku z komendantem Komisariatu III Policji w Gdańsku. Podczas spotkania omówiono zasady wzajemnej współpracy w rozwiązywaniu nieprawidłowości na Placu Czerwonych Gitar. W dniu 28 września 2022 r. wysłano pismo do Komisariatu III Policji w Gdańsku z prośbą o zwiększenie częstotliwości patrolowania w/w rejonu – napisano.

– Również pracownicy socjalni Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku wielokrotnie podejmowali interwencje w sytuacji spożywania alkoholu przez osoby doświadczające bezdomności w okolicy Placu – czytamy w piśmie.

To tylko część informacji przekazanych radnemu w odpowiedzi na jego interpelację. Czy na placu Czerwonych Gitar przestaną się pojawiać „czerwone nosy”, by trzymać się tego ironicznego określenia?


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama