Plac między aleją Grunwaldzką a ulicą Klonową od lutego 2021 r. nosi nazwę Czerwonych Gitar. Znajduje się w centrum Wrzeszcza, prowadzi nim jedna z dróg z dworca kolejowego i pętli autobusowej do al. Grunwaldzkiej. Miejsce nader uczęszczane, nic więc dziwnego, że powinno przyciągać zagospodarowaną przestrzenią.
Jest konkurs na koncepcję placu Czerwonych Gitar w Gdańsku
Stąd pomysł konkursu architektoniczno-urbanistycznego w formule otwartej i krajowej. Mogą do niego przystąpić osoby, instytucje oraz biura zajmujące się architekturą, w szczególności architekturą krajobrazu. Rezultatem powinna być wielopłaszczyznowa koncepcja zagospodarowania placu, która stanie się główną wytyczną architektoniczną dla opracowania dokumentacji projektowej.
Jak informują władze Gdańska, konkursowe prace powinny zawierać:
- koncepcję zagospodarowania wraz z rozwiązaniami funkcjonalno-przestrzennymi, w tym małą architekturą i zielenią,
- projekt powinien brać pod uwagę planowane poprowadzenie linii tramwajowej na ul. Klonowej,
- ponadto w pracy powinny się znaleźć wizualizacje przestrzeni placu, projekt nawierzchni i oświetlenia, oraz opis techniczny przyjętych rozwiązań,
- możliwe jest dołączenie koncepcji rozwiązania dla elewacji budynków zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie placu.
Teren objęty konkursem to obszar od skrzyżowania ulic Lendziona i Dmowskiego, poprzez ul. Klonową, plac przy Cristalu oraz fragment al. Grunwaldzkiej, do granicy Parku de Gaulle’a.
Prace mogą wpływać do 2 grudnia. W II połowie tego miesiąca powinien być znany werdykt komisji konkursowej. Dla autorów trzech najlepszych koncepcji przewidziano nagrody o łącznej wartości 70 tys. złotych.
Plac Czerwonych Gitar czy plac czerwonych nosów?
Plac Czerwonych Gitar w Gdańsku często pojawiał się na portalach społecznościowych, gdzie zamieszczano nawet zdjęcia nietrzeźwych osób leżących na ziemi. Od razu nasuwa się wyświechtane powiedzenie o „kiepskiej wizytówce miasta”. Radny Przemysław Majewski skierował w tej sprawie interpelację – 15 września wpłynęła do Rady Miasta Gdańska, sześć dni później – do prezydenta miasta. Pytał w niej m.in., czy do władz miasta docierają sygnały o potrzebie zadbania o estetykę placu Czerwonych Gitar? Jakie działania zamierza podjąć miasto, by nie dochodziło do kolejnych sytuacji ze śpiącymi i nietrzeźwymi osobami na ww. placu? W jaki sposób plac ma zostać zrewitalizowany i czy proces ten jest uzgodniony z Radą Dzielnicy Wrzeszcz Górny? Czy miasto Gdańsk posiada kompleksowy program przeciwdziałania bezdomności i rozwiązywania problemów alkoholowych?
Odpowiedź na interpelację wpłynęła we wtorek, 4 października. Podpisała ją wiceprezydent Gdańska Monika Chabior. Pismo jest obszerne, warto jednak przytoczyć kilka fragmentów.
– Z analizy interwencji, wpływających do Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, nie wynika, by zgłaszane były wnioski dotyczące Placu Czerwonych Gitar – czytamy w piśmie. – W bazie zgłoszeń Gdańskiego Centrum Kontaktu znajduje się jedno zgłoszenie dotyczące osób nietrzeźwych przebywających na tym placu, przekazane do GCK 7 września 2022 r. Zgłoszenie to zostało przekazane do Straży Miejskiej. (...) Natomiast 9 listopada 2021 r., podczas spaceru dzielnicowego Prezydent Aleksandry Dulkiewicz z udziałem przedstawicieli Rady Dzielnicy Wrzeszcz Górny, podniesione zostały następujące kwestie dotyczące Placu Czerwonych Gitar:
a) niedostateczne oświetlenie Placu (...),
b) nielegalne spożywanie alkoholu – do tej sprawy odnieśli się przedstawiciele Straży Miejskiej w Gdańsku – z ich obserwacji i analiz wynika, że, pomimo podejmowanych działań, problem spożywania alkoholu w okolicach Placu pozostaje na podobnym poziomie, gdyż w momencie intensyfikowania działań w obrębie Placu, osoby pijące przenoszą się w jego okolice, wyszukując w pobliżu nowych miejsc do spożywania alkoholu. Jednak cały czas podejmowane są interwencje (...).
– Straż Miejska w Gdańsku po zgłoszeniu patologicznych zachowań w rejonie Placu Czerwonych Gitar w dniach 22-27 września 2022 r. wystawiła stały patrol. Obecnie prowadzi codzienne kontrole oraz reaguje na wszelkiego rodzaju wykroczenia zgłaszane przez operatorów monitoringu miejskiego. (...) Dodatkowo w dniu 21 września 2022 r. odbyło się spotkanie kierownika Referatu Dzielnicowego III Straży Miejskiej w Gdańsku z komendantem Komisariatu III Policji w Gdańsku. Podczas spotkania omówiono zasady wzajemnej współpracy w rozwiązywaniu nieprawidłowości na Placu Czerwonych Gitar. W dniu 28 września 2022 r. wysłano pismo do Komisariatu III Policji w Gdańsku z prośbą o zwiększenie częstotliwości patrolowania w/w rejonu – napisano.
– Również pracownicy socjalni Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku wielokrotnie podejmowali interwencje w sytuacji spożywania alkoholu przez osoby doświadczające bezdomności w okolicy Placu – czytamy w piśmie.
To tylko część informacji przekazanych radnemu w odpowiedzi na jego interpelację. Czy na placu Czerwonych Gitar przestaną się pojawiać „czerwone nosy”, by trzymać się tego ironicznego określenia?
Napisz komentarz
Komentarze