– Trwa rekrutacja wolontariuszy Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości na nadchodzące edycje programów. Ten wyjątkowy wolontariat daje możliwość bycia częścią społeczności, w której możesz poczuć, że twoje działanie przekłada się na realną zmianę w życiu najbardziej potrzebujących, że masz wpływ na losy konkretnych ludzi z najbliższego otoczenia – informuje Agnieszka Grzechnik, dyrektorka operacyjna Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości.
Możesz zostać wolontariuszem Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości
Jako wolontariusz Szlachetnej Paczki:
- odwiedzasz potrzebujące rodziny w najbliższej okolicy,
- poznajesz ich potrzeby,
- współpracujesz z darczyńcami w przygotowaniu i przekazaniu paczek w Weekend Cudów,
- kontynuujesz pracę z rodziną.
Jako wolontariusz Akademii Przyszłości:
- podczas cotygodniowych, indywidualnych spotkań z konkretnym dzieckiem jako tutor-wolontariusz towarzyszysz mu w przezwyciężaniu trudności i budowaniu poczucia własnej wartości.
Zapisy wolontariuszy prowadzone są poprzez stronę: www.superw.pl, do końca września 2022 roku.
- Osoba, która ukończyła 18 lat, może zostać tzw. opiekunem rodziny lub dziecka. Podpisuje wtedy umowę wolontariacką.
- Za zgodą opiekuna, jako wolontariusz pomagać mogą również osoby między 16. a 18. rokiem życia – pełnią wtedy rolę wolontariusza wspomagającego, biorą udział w wywiadach z rodzinami i do czasu osiągnięcia pełnoletniości zdobywają doświadczenie.
- W dalszym ciągu trwa także rekrutacja liderów Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości. Liderzy wspierają innych wolontariuszy i organizującymi pracę swojego rejonu.
PRZECZYTAJ TEŻ: Szlachetna Paczka w Sztumie nadal czeka na darczyńców
Szlachetna Paczka powstała w 2001 r. w Krakowie, a Akademia Przyszłości została zapoczątkowana dwa lata później jako efekt pracy wolontariuszy Szlachetnej Paczki.
– […] podczas wywiadów z rodzinami zauważono problem, który dotyczył dzieci objętych pomocą. Okazało się, że czują się gorsze ze względu na trudne warunki panujące w ich domach, często chodziło o brak pieniędzy i niską samoocenę. Dzięki zdiagnozowaniu tego problemu na bazie doświadczeń powstało odrębne działanie, które ma niwelować deficyty edukacyjne dzieci, ale również pokazać, że „coś” znaczą, że mogą odkrywać i rozwijać swoje talenty oraz zainteresowania – tłumaczy specjalista ds. promocji projektów Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości w województwie pomorskim Artur Siedziński.
Szlachetna Paczka na Pomorzu w 2021 roku. Ilu osobom udało się pomóc?
- Szlachetna Paczka na Pomorzu w 2021 roku pomogła 1069 rodzinom.
- Zakres wsparcia był określany podczas wywiadów – przekazane paczki odpowiadały na indywidualne potrzeby każdej rodziny. Specjaliści akcji wycenili łączną wartość pomocy na blisko 4 mln 740 tys. złotych.
- Paczki w województwie pomorskim przekazało 57 517 darczyńców.
W dotarcie do rodzin, dostarczanie paczek, logistykę, promocję działań i koordynację przedsięwzięcia zaangażowanych było 900 osób, w tym również m.in. piłkarze Lechii Gdańsk czy siatkarze Trefla.
PRZECZYTAJ TEŻ: Szlachetna Paczka w Kwidzynie ze wsparciem Służby Więziennej
Sięgając po dane ogólnopolskie:
- w poprzedniej edycji Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości wzięło udział niemal 15 tys. wolontariuszy,
- ok. 13 tys. wolontariuszy Szlachetnej Paczki pomagało przy przekazaniu 17 tys. potrzebujących rodzin i osób samotnych pomocy materialnych o łącznej wartości ponad 68 mln zł,
- a wolontariuszom Akademii Przyszłości udało się pomóc 2 tys. dzieci.
Napisz komentarz
Komentarze