Czym Gdańskie Targi Książki różnią się od innych tego typu imprez organizowanych w kraju?
– Myślę, że wyróżniają się na plus kameralnością – mówi Przemysław Czaja, koordynator wydarzeń literackich i rzecznik prasowy Gdańskich Targów Książki 2022. – Nie są to potężne targi międzynarodowe. Zależy nam przede wszystkim na krajowych, czy wręcz lokalnych wystawcach, choć, nie tracąc swojej kameralności, z roku na rok nasza impreza przyciąga coraz większą liczbę odbiorców, jak i wystawców. Tych ostatnich w tym roku jest ponad 60. Zaproszenie jest otwarte dla wszystkich, ale przede wszystkim kierujemy je do wydawców lokalnych, niszowych, takich, którzy na co dzień nie mają przestrzeni, żeby zaprezentować swoje wydawnictwa.
Z drugiej strony w Europejskim Centrum Solidarności w dniach 16-18 września pojawią się też największe krajowe wydawnictwa, z największą liczbą publikacji, i te, które mogą przygotować na targi książkowe premiery.
– Jako pierwsi zaprezentujemy najnowszą książkę Marcina Wichy „Nic drobniej nie będzie”, wydaną przez Karakter – zapowiada Przemysław Czaja. – Swoje premiery będą też miały: druga powieść pochodzącego z Gdańska Pawła Radziszewskiego – „Niepowinność” oraz trzeci tom „Historii męskości”, wydawnictwa słowo/obraz terytoria z Gdańska. Warto też odnotować obecność ważnego gościa zagranicznego: Jānisa Joņevsa z Łotwy. Specjalnie na te targi przygotowana jest premiera polskiego wydania jego głośnej debiutanckiej powieści z 2013 roku „Jelgava ’94”.
W tym roku targi są organizowane w Europejskim Centrum Solidarności. To rezultat doświadczeń z lat poprzednich. Kiedy po dwóch edycjach, które miały miejsce w budynku Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance, w 2021 imprezę przeniesiono do Amber Expo, wielu odbiorców sugerowało organizatorom, by powrócić do organizacji targów bliżej centrum miasta, gdzie można przyjechać komunikacją miejską, bądź przyjść pieszo.
– Z tego powodu nawiązaliśmy współpracę z ECS i mamy nadzieję, że ta przestrzeń rzeczywiście będzie dobra dla tego typu imprezy – wyjaśnia Przemysław Czaja.
Pierwszy dzień targów, piątek, z założenia przeznaczony jest na spotkania branżowe, zawieranie umów, podpisywanie kontraktów, nawiązywanie współpracy etc. Tego dnia organizatorzy zapraszają też dzieci ze szkół podstawowych oraz ich nauczycieli. Dla uczniów przygotowano sześć spotkań autorskich, a dla bibliotekarzy i nauczycieli kreatywne warsztaty „Literatura w akcji!”, które odpowiedzą na pytanie, jak ciekawie korzystać z książek podczas lekcji i promować je w bibliotece.
Sobota i niedziela należeć za to będą niemal wyłącznie do autorów i czytelników.
Gdańskie Targi Książki odbywają się w Tygodniu Demokracji. To wydarzenie, które ma na celu kształtowanie takich wartości jak wolność, solidarność, prawa człowieka, ale także promowanie zdobywania wiedzy przez młodych ludzi.
dr Jakub Kufel / kierownik Wydziału Naukowego ECS
– Zachęcamy do przybycia rodziców z dziećmi – zaprasza współodpowiedzialny za wydarzenie z ramienia ECS dr Jakub Kufel, kierownik Wydziału Naukowego ECS. – Gdańskowi, który pretenduje do tytułu Miasta Literatury, szczególnie zależy na tym, aby miłość do książek stawała się udziałem czytelników w każdym wieku, również tych najmłodszych. Takie duże eventy jak targi książki są okazją, żeby przypomnieć o roli i znaczeniu książki w rozwoju młodych ludzi. Warto wspomnieć, że nie bez przyczyny Gdańskie Targi Książki odbywają się w Tygodniu Demokracji. To wydarzenie przygotowywane przez Miast Gdańsk wraz z Europejskim Centrum Solidarności, które ma na celu kształtowanie takich wartości jak wolność, solidarność, prawa człowieka, ale także promowanie zdobywania wiedzy przez młodych ludzi.
W ideę Tygodnia Demokracji doskonale wpisuje się spotkanie z prawnikiem, byłym rzecznikiem praw obywatelskich, Adamem Bodnarem, bohaterem właśnie opublikowanego wywiadu rzeki „Nigdy nie odpuszczę”. W programie targów jest również spotkanie z gwiazdą estońskiej literatury, po raz pierwszy goszczącym w Polsce – Andrusem Kivirähkiem oraz projekcja filmu „Listopad”, opartego na jego prozie.
Spośród kilkudziesięciu autorów z pewnością uwagę przyciągną nazwiska osób znanych, których książki otrzymują nagrody literackie, są czytane i wygrywają w rankingach popularności, jak np. Radek Rak, Sylwia Chutnik, Ryszard „Tymon” Tymański (którego „Sclavus” wydany w gdańskim wydawnictwie Części Proste zyskał nominację do nagrody Nike), Wit Szostak, Tamara Duda, Ivan Čolović, Dorota Kotas, Marek Krajewski czy Michał Witkowski. Gośćmi targów będą również tłumacze autorów zagranicznych.
Organizatorem Gdańskich Targów Książki 2022 jest Sztuka Wyboru, a współorganizatorami są miasto Gdańsk, ECS i AmberExpo.
Napisz komentarz
Komentarze