Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Undergdańsk, czyli rajd po wystawach i pracowniach

Undergdańsk to jedyny w swoim rodzaju rajd po undergroundowych galeriach, pracowniach i inicjatywach gdańskich. Już w ten weekend
Undergdańsk to jedyny w swoim rodzaju rajd po undergroundowych galeriach, pracowniach i inicjatywach gdańskich
Undergdańsk to jedyny w swoim rodzaju rajd po undergroundowych galeriach, pracowniach i inicjatywach gdańskich

Autor: Mat. prasowe

Jak mówią jego organizatorzy, każde z tych miejsc działa dzięki energii tworzących je zajawkowiczów, pasjonatek, świrów i freaków. Pytanie o przyszłość sceny niezależnej w Gdańsku – „i co dalej?” – potraktowali, jak twierdzą, luźno. Może samo połączenie sił jest odpowiedzią? - zastanawiają się.

- Wpadnijcie zobaczyć co robimy, a robimy skrajnie różne rzeczy – zapraszają – wpadnijcie pogadać, poznać się, może niedługo stworzymy coś wspólnie?

Po wystawach i pracowniach oprowadzi nas m.in. Alicja Jelińska, współzałożycielka Fundacji Artystów Kolonia Teraz, którą pytamy o szczegóły projektu 

Undergdańsk, czyli co? 

To grupa przedstawicieli i przedstawicielek niezależnego świata sztuki w Gdańsku, bo, należy podkreślić, w ramach swoich inicjatyw działamy poza jakimikolwiek instytucjami. Ludzie zakładają swoje galerie i robią coś, w co wierzą, na własną rękę. Środowisko to w Gdańsku od kilku lat mocno się rozwija. Zebraliśmy się już jakiś czas temu, by poznać się, spotkać i wspólnie coś zrobić…Choćby coś na kształt Warsaw Gallery Weekend, gdzie w jeden weekend otwierają się wszystkie warszawskie galerie sztuki i można przyjrzeć się sztuce innej niż tej prezentowanej w galeriach. Z tą różnicą, że my nie działamy komercyjnie. Tworząc Undergdańsk mieliśmy też w pamięci Gdańskie Dni Niezależnych, inicjatywę niezależnych miejsc sztuki z lat 90., która nie tylko tworzyła najciekawsze zjawiska w sztuce tamtego czasu w Polsce, ale również dzięki nim pojawiła się na mapie Gdańska na przykład CSW Łaźnia.

Co podczas oprowadzania w ramach Undergdańsk nas czeka? Każde z tych miejsc działa dzięki „energii tworzących je zajawkowiczów, pasjonatek, świrów i freaków” - czytamy w zapowiedzi.

Dla mieszkańców na pewno niezwykłe mogą być odkrycia, że w jakimś bloku, kamienicy, ogródku, niemal po sąsiedzku dzieją się rzeczy związane ze sztuką. Że sztuka jest na wyciągniecie ręki. Tuż za rogiem. Na przykład mieszkańcy Osowej będą mogli zwiedzić Instytut Cybernetyki Sztuki, a tym samym poznać działania alternatywne działających tam artystów. Ci, którzy działają już na polu sztuki, będą mogli podczas tego rajdu świetnie się zainspirować, może rozpocząć współpracę. Oprócz samych wystaw zobaczymy ludzi, którzy te projekty tworzą, będziemy mogli poznać ich, z nimi porozmawiać, to malarze, graficy czy introligatorzy. Będzie można też poznać Fundację Chmura, która zbiera i archiwizuje kulturę wizualną Gdańska. Może brzmi to dość poważnie, ale to niezwykłe, że ktoś od lat zbiera archiwa dźwiękowe albo archiwizuje druki ulotne, nawet te z lat 80., rzeczy które mają znaczenie dla naszej lokalnej sztuki, ale przecież też ogólnopolski wymiar. Bezpośredni kontakt z tego typu twórcami, kuratorkami to coś, czego instytucje sztuki raczej nie proponują. Kolejnym mocnym punktem programu będzie na pewno wizyta w galerii Pawlacz. Galeria, jak sama nazwa wskazuje, jest niewielkich rozmiarów. To równocześnie gościnna pracownia malarzy Sebastiana Choromańskiego i Julki Tymańskiej, którzy zapraszają do siebie też innych twórców, by mogli u nich wystawiać swoje prace. W ten weekend zobaczymy wystawę niezwykle płodnego i świeżego PONCHEE.193, związanego ze sztuka streetartu.

Spotkanie w ogrodzie: Alicja Jelińska w środku
Spotkanie w ogrodzie: Alicja Jelińska w środku

W galerii UL nazwiska twórców, których prac raczej tam nie zobaczymy, Matejko, Abakanowicz, Kobro. Co to za prowokacja?

UL jest tworzona przez „pszczoły”, bo jej funkcjonowanie oparte jest na działaniu kolektywnym. Ale forma ta jest ważna we wszystkich działaniach zrzeszonych pod hasłem Undergdańsk. Wystawa, którą tu zaprezentujemy nie będzie typową ekspozycją, bogatą w okazałe dzieła, mimo nazwisk jednoznacznie kojarzących się z dobrze wykonaną pracą. Nie pocieszy ona żadnego konesera sztuki, wręcz przeciwnie. Ukazuje ona rozkład przedmiotów powszechnie uważanych za wyjątkowe. Od lat zbierane przez kuratora, „pszczołę matkę” - Piotra Tadeusza Mosura i jego przyjaciół - odkruszone, ułamane, odtrącone od reprezentatywnej całości kawałki dzieł sztuki. Jak sam mówi „zamiatane po wernisażach są gorzkim świadectwem niezdarnych muzealników, nieuważnych odwiedzających i może przede wszystkim bezlitosnego czasu”.

Też jesteś „pszczołą”?

Tak, czuję się pszczołą, jak inne pszczoły angażuję się w przedsięwzięcia, wspieramy się wzajemnie na polu sztuki. To praca na różnych płaszczyznach, pomoc w pozyskiwaniu środków na wystawę, w pomalowaniu ściany przed wernisażem czy umyciu podłogi po... Takie miejsca tworzą się dzięki kolektywnemu działaniu, które buduje oddolna energia.

Kolektyw Pogoda zaprasza na „Cukier”...

To projekt Mariusza Warasa, Jerzego Bohdana Szumczyka, Daniela Sobańskiego i Tonia Ugwu, który zobaczymy w jednej z hal stoczni gdańskiej. Tego wieczora kolektyw będzie gościł kilka instalacji artystycznych. Warto też wspomnieć o inicjatywie Wolne Pokoje. Tworzą ją dwie artystki Marta Koniarska i Basia Nawrocka, które wychodzą z założenia, że do stworzenia wystawy wcale nie jest potrzebna biała sala z czterema ścianami. Można wystawę zrobić wszędzie, nawet w mieszkaniu babci. I tak też uczyniły. Od wielu lat prezentują swoją sztukę w nieoczywistych przestrzeniach. Do współpracy zapraszają wszystkich, którzy chcieliby się przyłączyć. I zgłasza się na ten ich open call po kilkaset ludzi! To często dla wielu z nich pierwszy moment, by sprawdzić się w czymś takim jak wystawa.

PROGRAM IMPREZY:

PIĄTEK 16.09.2022
Inauguracja przeglądu

◼︎ 19:30 Instytut Cybernetyki Sztuki
Finisaż wystawy „FOAM – struktury brzegowe”: Marek Rogulski
Działania performatywne „AFTER FOAM” steerage / koncert: Mikołaj Dobies, Marek Rogulski, Wojtek Sosnowski, Karolina Kociołkowska

SOBOTA 17.09.2022
Wystawy czynne w godz. 14.00 -20.00

RAJD – oprowadzają Alicja Jelińska i Aleksandra Grzonkowska:
Startujemy o godz. 14:00 z PA3, pozostałe godziny orientacyjne.

◼︎ 14:00 Pracownia Artystyczna PA3
Wystawa „PA3 – ekspozycja stała”: Hanna Kur, Kara Lewandowska, Tomasz Szabłowski

◼︎ 14:45 Fundacja Kultury Wizualnej CHMURA
„Starożytny las / Liście głaszczą świata brzuch / Nagle warkot pił”: Szymon Szyszko
„Drums meet Longboardharp”: Krzysztof Topolski & Florian Tuercke

◼︎ 15:45 Fundacja Artystów Kolonia Teraz
Spotkanie w ogrodzie

◼︎ 16:35 Galeria Pawlacz
Wystawa „Już za późno”: PONCHEE.193

◼︎ 17:10 UL
Wernisaż „Ale jak to?”: J. Matejko, M. Abakanowicz, M. Abramović & Ulay, R. Stańczak, J. Bereś, J. Janiszewski, M. Bałka, K. Kobro

◼︎ 18:30 Kolektyw Pogoda + Wolne Pokoje
„Cukier”: Mariusz Waras
„Gościnność”: ​​Duet FRiKO (Marta Frej, Tomasz Kosiński)
„Inscription Project: Victoria”: Stefan Kornacki
„Teotextura”: Theosone
„Winkiel, czyli co czai się za rogiem”: wystawa zbiorowa / Wolne Pokoje

◼︎ 19:00 ESKAEM
Wystawa „Żebyś ty tak sprzątała, jak te literki robisz”: Aga Kotowska

Kończymy powrotem do Pogody i wspólną zabawą na Stoczni.

16-17 września 2022. Mapa z adresami galerii na:  https://fb.me/e/3CI89LbVw


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama