Patronat honorowy nad wydarzeniem co roku obejmuje para prezydencka, która wybiera tytuły spośród wielu propozycji przesłanych do Kancelarii Prezydenta. To już 11. edycja tego wydarzenia, zapoczątkowana jeszcze za prezydentury Bronisława Komorowskiego.
Narodowe Czytanie w Gniewie pokazało, że nie brakuje miłośników wartościowej literatury. Uczestniczyli w nim: sekretarz Miasta i Gminy Gniew Karolina Liebrecht, niezawodni seniorzy ze Stowarzyszenia Gniewski Uniwersytet III Wieku, reprezentacje ze: Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana III Sobieskiego w Gniewie, Szkoły Podstawowej nr 2 im. gen. Józefa Hallera w Gniewie, Szkoły Podstawowej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Piasecznie, Publicznej Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich z Oddziałem Przedszkolnym im. św. Dzieci z Fatimy, Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Polskim Gronowie oraz Zespołu Szkół im. Józefa Czyżewskiego w Opaleniu, a także przedstawiciele Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej oraz mieszkańcy.
Sceneria do czytania była przemyślana. Gniewski rynek zmienił się w stylową czytelnię, gdzie wyeksponowano wystawę archiwalnych wydań twórczości Mickiewicza. Nie lada gratką była też okazja zobaczenia ponadstuletniego obrazu przedstawiającego wieszcza. Stało się to możliwe dzięki gniewskiej poetce Bernadecie Gabrychowskiej.
Po zakończeniu uroczystości wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe zakładki i portrety polskiego wieszcza.
– Serdecznie dziękujemy delegacjom oraz wszystkim, którzy włączyli się w akcję Narodowego Czytania w Gniewie i towarzyszyli nam w tym pięknym dniu – mówi Anna Czyżewska, dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Gniewie. – Cieszymy się z tak licznej obecności naszych mieszkańców i czytelników. Do zobaczenia za rok!
Napisz komentarz
Komentarze