Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Operacje z użyciem robota ruszają w Gdyńskim Centrum Onkologii

W Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni otwarto Centrum Robotyczne. Symbolicznym „sercem” jednostki jest robot da Vinci do chirurgii małoinwazyjnej, który w sobotę, 3 września ma zostać wykorzystany do pierwszej operacji urologicznej w Gdyńskim Centrum Onkologii. To nowoczesne urządzenie kosztuje niebagatelną kwotę 8,5 mln zł, daje za to ogromne korzyści operowanym pacjentom.
robot da vinci, Gdyńskie Centrum Onkologii
(fot. Szpitale Pomorskie)

System do chirurgii małoinwazyjnej da Vinci został zakupiony przez Szpitale Pomorskie. W Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni z jego użyciem wykonywane będą w pierwszej kolejności zabiegi urologiczne, przeprowadzane przez specjalistów ze szpitali w Gdyni i w Wejherowie. To m.in.:

  • radykalne wycięcie gruczołu krokowego z powodu nowotworu,
  • radykalne wycięcie pęcherza moczowego z powodu nowotworu,
  • wyłuszczenie guza nerki,
  • także operacje rekonstrukcyjne i naprawcze.
Symboliczne przecięcie wstęgi Centrum Robotycznego (fot. Szpitale Pomorskie)

Ponadto z użyciem robota planowane są zabiegi z zakresu:

  • ginekologii onkologicznej,
  • otolaryngologii
  • oraz chirurgii kolorektalnej.

– Operacje wykonywane przez chirurgów za pomocą robota da Vinci to przede wszystkim wymierne korzyści dla pacjenta, m.in. narzędzia są wprowadzane przez 8-mm otwory, zamiast tradycyjnie przez wszystkie powłoki ciała. To także mniejsza utrata krwi, szybsze gojenie ran, a po zabiegu szybsza rekonwalescencja – mówi dr n. med. Dariusz Nałęcz, wiceprezes Szpitali Pomorskich.

(fot. Szpitale Pomorskie)

Szpitale Pomorskie są dziewiętnastym miejscem w kraju, gdzie wykonywane będą zabiegi chirurgii małoinwazyjnej z wykorzystaniem autoryzowanego systemu da Vinci. Na świecie w 69 krajach zainstalowanych jest już łącznie prawie 7 tys. systemów chirurgicznych da Vinci, a ok. 55 tys. chirurgów zostało przeszkolonych do pracy z wykorzystaniem tego robota. Dotychczas na całym świecie wykonano ponad 10 mln zabiegów z udziałem da Vinci.

Jak podaje Cezary Kozanecki, prezes Synektik, która dostarczyła nowoczesny sprzęt i będzie prowadzić jego serwisowanie:

– W Europie wykonano ponad milion procedur z wykorzystaniem systemu chirurgii robotycznej da Vinci. W Polsce tylko w 2021 roku – ponad 2 tysiące. Chirurgia robotyczna, podobnie jak kiedyś laparoskopia, jest nowością na polskim rynku, ale w wielu krajach na świecie jest już standardem.

Robot da Vinci o wartości 8,5 mln zł będzie wykorzystywany na bloku operacyjnym Gdyńskiego Centrum Onkologii (fot. Szpitale Pomorskie)

Szpitale Pomorskie zarządzają czterema podmiotami medycznymi:

  • Szpitalem Morskim im. PCK i Szpitalem św. Wincentego a Paulo w Gdyni,
  • Szpitalem Specjalistycznym im. F. Ceynowy w Wejherowie
  • oraz Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku.

W ramach szpitali funkcjonują dwa Szpitalne Oddziały Ratunkowe, dwie izby przyjęć, 51 oddziałów (w tym 20 zabiegowych), 49 poradni. W spółce pracuje ponad 3600 osób, w tym m.in. 870 lekarzy, 1100 pielęgniarek, 160 położnych i 140 ratowników medycznych. 

robot da Vinci, Gdyńskie Centrum Onkologii
(fot. Szpitale Pomorskie)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama