Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Obchody 83. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej w Gdańsku, Gdyni i Sopocie

W tym roku mijają 83 lata od wybuchu II wojny światowej. W Gdańsku uroczystości odbywać się będą, m.in. na Westerplatte, przy Victoriaschule, na placu Obrońców Poczty Polskiej czy na cmentarzu Ofiar Terroru Hitlerowskiego. Gdyńskie uroczystości upamiętniające 83. rocznicę agresji niemieckiej na Polskę rozpoczną się w czwartek, 1 września o godz. 12.00 przed pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Cmentarzu Wojennym w Redłowie, a w Sopocie obchody odbędą się pod pomnikiem Martyrologii Mieszkańców.
Westerplatte

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Gdańsk

O godz. 4.45 z wieży kościoła św. Katarzyny w Gdańsku zabrzmi dzwon Pax et Reconcilatio, czyli Pokój i Pojednanie. W piątek, 2 września w Galerii Palowej Ratusza Głównego Miasta zainaugurowana zostanie wystawa „Wolę o tym nie mówić. Tożsamość gdańszczan a powojenna rzeczywistość”.

- Chylimy nisko głowy, by oddać hołd obrońcom Westerplatte, obrońcom Poczty Polskiej, więźniom Victoriaschule, przymusowym robotnikom Stoczni Gdańskiej... – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Czynimy tak na znak pamięci o wszystkich ofiarach żołnierskich i cywilnych tej wojny. Pamiętamy o tych, którzy ginęli z bronią w ręku pod biało-czerwonym sztandarem, i o tych, których zamęczono w obozach i więzieniach. A także o tych, którym wojna zamieniła codzienne życie w piekło. Cześć ich pamięci W powojennej historii Polski wojna nigdy nie była tak blisko nas, jak jest dziś. Pamiętajmy o przesłaniu, które widnieje na Westerplatte, a dziś jest tak aktualne: nigdy więcej wojny!

Już w środę, 31 sierpnia, o godz. 16 w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku, gdzie znajduje się urna z prochami majora Henryka Sucharskiego, hołd zmarłemu odda Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

1 września o godz. 4.45 przy Pomniku Obrońców Wybrzeża na Westerplatte rozpoczną się obchody upamiętniające 83. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej organizowane przez Wojsko Polskie. W uroczystościach udział weźmie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. 

Na poranne obchody będzie można dojechać bezpłatną komunikacją miejską. Uczestnicy mogą skorzystać z 10 specjalnych linii autobusowych przygotowanych przez miasto.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT PRZECZYTASZ W ARTYKULE: Uroczystości na Westerplatte w Gdańsku. Sprawdź, jak dojechać

(fot. Mikołaj Bujek | IPN)

Zgodnie z gdańską tradycją o godzinie 4.45 zabrzmi dzwon wieży kościoła św. Katarzyny Pax et Reconcilatio, czyli Pokój i Pojednanie.

W czwartek, o godz. 9, rozpoczną się uroczystości pod tablicą upamiętniającą harcmistrza Jana Ożdżyńskiego, która znajduje się na budynku Dyrekcji Kolei przy ul. Dyrekcyjnej 2-4. Pod tablicą zostaną złożone wieńce i zapalone znicze.

Godzinę później, zostaną złożone wieńce pod Victoriaschule, przy tablicy upamiętniającej Polaków torturowanych i zamęczonych w pierwszych dniach II Wojny Światowej. Dziś to budynek Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Kładki 24.

O godz. 12.00, pod Pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej odbędzie się oficjalna uroczystość z udziałem kompanii reprezentacyjnej i orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej. W programie zaplanowano wystąpienia oficjalne, odczytany zostanie apel pamięci oraz oddana salwa honorowa. Na zakończenie wydarzenia nastąpi oddanie hołdu poległym Pocztowcom oraz złożenie wieńców i zapalenie zniczy. W uroczystości weźmie udział Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

O godz. 13.30, po zakończeniu oficjalnych uroczystości, odbędzie się uroczysta msza św. w intencji poległych bohaterskich obrońców Poczty Polskiej. Po jej zakończeniu zaplanowano poczęstunek z kuchni polowej.

1 września o godzinie 17 właśnie w tym miejscu na Zaspie zostaną złożone wieńce. Zaplanowano także modlitwę międzywyznaniową i oficjalne przemówienia. Na zakończenie Cappella Gedanensis wykona pieśni patriotyczne.

Transmisje wydarzeń o godzinie, 9.00, 12.00 i 17.00 będą dostępne na www.gdansk.pl

W piątek, 2 września, o godz. 17 w Galerii Palowej Ratusza Głównego Miasta zostanie otwarta wystawa, poświęcona losom mieszkańców Wolnego Miasta Gdańska, którzy po 1945 roku pozostali w mieście. Wystawa „Wolę o tym nie mówić. Tożsamość gdańszczan a powojenna rzeczywistość” to także opowieść o pamięci – tej obowiązującej, kanonicznej, państwowej i tej czasem nieznanej, lokalnej lub po prostu bardzo trudnej do akceptacji.

Więcej o wystawie i wydarzeniach towarzyszących można przeczytać na wirtualnym biurze prasowym Muzeum Gdańska.

Gdańskie obchody 83. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej są częścią Święta Wolności.

Gdynia

Także Gdynia pamięta o bohaterach tamtych dni i swoich obrońcach. Uroczystości upamiętniające 83. rocznicę agresji niemieckiej na Polskę rozpoczną się w czwartek, 1 września o godz. 12 przed pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Cmentarzu Wojennym w Redłowie. Uczestnicy uroczystości złożą wieńce i wiązanki kwiatów przed pomnikiem. Nie zabraknie też okolicznościowych przemówień i wspólnej modlitwy. Uroczystości odbędą się z udziałem honorowej asysty wojskowej.

Tak w 2021 roku obchodzono 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej (fot. Przemysław Kozłowski/gdynia.pl)

Od 1 września na skwerze Kościuszki będzie można oglądać wystawę „Byli sąsiadami. Ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady”. To ekspozycja przygotowana przez United States Holocaust Memorial Museum.

Mobilna wersja ekspozycji została przetłumaczona na 10 języków. W Polsce po raz pierwszy pojawiła się w styczniu 2022 roku w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Do tej pory była także prezentowana w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie czy Łodzi.

Wystawę będzie można oglądać w przestrzeni miasta do 30 września.

Sopot

1 września w Sopocie rocznica wybuchu II wojny światowej będzie obchodzona pod pomnikiem Martyrologii Mieszkańców. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 10.00. Kilka godzin później, o 14.00, na nowe maszty ustawione przy granicy z Gdynią, uroczyście wciągnięte zostaną flagi.

Uroczystości związane z 83. rocznicą wybuchu II wojny światowej i agresji Niemiec hitlerowskich na Polskę odbędą się w Sopocie 1 września pod pomnikiem Martyrologii Mieszkańców Sopotu przy ul. Kościuszki. Początek o godz. 10. Sopockie obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej uświetni wojskowa asysta honorowa garnizonu Gdynia. 

Tego samego dnia o godz. 14 na granicy z Gdynią, przy al. Niepodległości, na nowo postawione maszty flagowe zostaną wciągnięte flagi: Polski, Unii Europejskiej, a także sopocka i gdyńska. Uroczystość odbędzie się w asyście Marynarki Wojennej RP, przy udziale prezydentów obu miast.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama