Gdańsk
O godz. 4.45 z wieży kościoła św. Katarzyny w Gdańsku zabrzmi dzwon Pax et Reconcilatio, czyli Pokój i Pojednanie. W piątek, 2 września w Galerii Palowej Ratusza Głównego Miasta zainaugurowana zostanie wystawa „Wolę o tym nie mówić. Tożsamość gdańszczan a powojenna rzeczywistość”.
- Chylimy nisko głowy, by oddać hołd obrońcom Westerplatte, obrońcom Poczty Polskiej, więźniom Victoriaschule, przymusowym robotnikom Stoczni Gdańskiej... – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Czynimy tak na znak pamięci o wszystkich ofiarach żołnierskich i cywilnych tej wojny. Pamiętamy o tych, którzy ginęli z bronią w ręku pod biało-czerwonym sztandarem, i o tych, których zamęczono w obozach i więzieniach. A także o tych, którym wojna zamieniła codzienne życie w piekło. Cześć ich pamięci W powojennej historii Polski wojna nigdy nie była tak blisko nas, jak jest dziś. Pamiętajmy o przesłaniu, które widnieje na Westerplatte, a dziś jest tak aktualne: nigdy więcej wojny!
Już w środę, 31 sierpnia, o godz. 16 w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku, gdzie znajduje się urna z prochami majora Henryka Sucharskiego, hołd zmarłemu odda Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
1 września o godz. 4.45 przy Pomniku Obrońców Wybrzeża na Westerplatte rozpoczną się obchody upamiętniające 83. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej organizowane przez Wojsko Polskie. W uroczystościach udział weźmie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
Na poranne obchody będzie można dojechać bezpłatną komunikacją miejską. Uczestnicy mogą skorzystać z 10 specjalnych linii autobusowych przygotowanych przez miasto.
WIĘCEJ NA TEN TEMAT PRZECZYTASZ W ARTYKULE: Uroczystości na Westerplatte w Gdańsku. Sprawdź, jak dojechać
Zgodnie z gdańską tradycją o godzinie 4.45 zabrzmi dzwon wieży kościoła św. Katarzyny Pax et Reconcilatio, czyli Pokój i Pojednanie.
W czwartek, o godz. 9, rozpoczną się uroczystości pod tablicą upamiętniającą harcmistrza Jana Ożdżyńskiego, która znajduje się na budynku Dyrekcji Kolei przy ul. Dyrekcyjnej 2-4. Pod tablicą zostaną złożone wieńce i zapalone znicze.
Godzinę później, zostaną złożone wieńce pod Victoriaschule, przy tablicy upamiętniającej Polaków torturowanych i zamęczonych w pierwszych dniach II Wojny Światowej. Dziś to budynek Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Kładki 24.
O godz. 12.00, pod Pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej odbędzie się oficjalna uroczystość z udziałem kompanii reprezentacyjnej i orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej. W programie zaplanowano wystąpienia oficjalne, odczytany zostanie apel pamięci oraz oddana salwa honorowa. Na zakończenie wydarzenia nastąpi oddanie hołdu poległym Pocztowcom oraz złożenie wieńców i zapalenie zniczy. W uroczystości weźmie udział Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
O godz. 13.30, po zakończeniu oficjalnych uroczystości, odbędzie się uroczysta msza św. w intencji poległych bohaterskich obrońców Poczty Polskiej. Po jej zakończeniu zaplanowano poczęstunek z kuchni polowej.
1 września o godzinie 17 właśnie w tym miejscu na Zaspie zostaną złożone wieńce. Zaplanowano także modlitwę międzywyznaniową i oficjalne przemówienia. Na zakończenie Cappella Gedanensis wykona pieśni patriotyczne.
Transmisje wydarzeń o godzinie, 9.00, 12.00 i 17.00 będą dostępne na www.gdansk.pl.
W piątek, 2 września, o godz. 17 w Galerii Palowej Ratusza Głównego Miasta zostanie otwarta wystawa, poświęcona losom mieszkańców Wolnego Miasta Gdańska, którzy po 1945 roku pozostali w mieście. Wystawa „Wolę o tym nie mówić. Tożsamość gdańszczan a powojenna rzeczywistość” to także opowieść o pamięci – tej obowiązującej, kanonicznej, państwowej i tej czasem nieznanej, lokalnej lub po prostu bardzo trudnej do akceptacji.
Więcej o wystawie i wydarzeniach towarzyszących można przeczytać na wirtualnym biurze prasowym Muzeum Gdańska.
Gdańskie obchody 83. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej są częścią Święta Wolności.
Gdynia
Także Gdynia pamięta o bohaterach tamtych dni i swoich obrońcach. Uroczystości upamiętniające 83. rocznicę agresji niemieckiej na Polskę rozpoczną się w czwartek, 1 września o godz. 12 przed pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Cmentarzu Wojennym w Redłowie. Uczestnicy uroczystości złożą wieńce i wiązanki kwiatów przed pomnikiem. Nie zabraknie też okolicznościowych przemówień i wspólnej modlitwy. Uroczystości odbędą się z udziałem honorowej asysty wojskowej.
Od 1 września na skwerze Kościuszki będzie można oglądać wystawę „Byli sąsiadami. Ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady”. To ekspozycja przygotowana przez United States Holocaust Memorial Museum.
Mobilna wersja ekspozycji została przetłumaczona na 10 języków. W Polsce po raz pierwszy pojawiła się w styczniu 2022 roku w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Do tej pory była także prezentowana w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie czy Łodzi.
Wystawę będzie można oglądać w przestrzeni miasta do 30 września.
Sopot
1 września w Sopocie rocznica wybuchu II wojny światowej będzie obchodzona pod pomnikiem Martyrologii Mieszkańców. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 10.00. Kilka godzin później, o 14.00, na nowe maszty ustawione przy granicy z Gdynią, uroczyście wciągnięte zostaną flagi.
Uroczystości związane z 83. rocznicą wybuchu II wojny światowej i agresji Niemiec hitlerowskich na Polskę odbędą się w Sopocie 1 września pod pomnikiem Martyrologii Mieszkańców Sopotu przy ul. Kościuszki. Początek o godz. 10. Sopockie obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej uświetni wojskowa asysta honorowa garnizonu Gdynia.
Tego samego dnia o godz. 14 na granicy z Gdynią, przy al. Niepodległości, na nowo postawione maszty flagowe zostaną wciągnięte flagi: Polski, Unii Europejskiej, a także sopocka i gdyńska. Uroczystość odbędzie się w asyście Marynarki Wojennej RP, przy udziale prezydentów obu miast.
Napisz komentarz
Komentarze