Plejada gwiazd, jakie wystąpiły podczas Dni Starogardu Gdańskiego, skupiła grono nie tylko mieszkańców królewskiego miasta, ale też gości z Kociewia i z województwa warmińsko-mazurskiego. Podczas koncertów słychać było śmiechy, okrzyki radości i entuzjazmu, a na twarzach ludzi pod sceną pojawiły się łzy szczęścia. W dobrej zabawie mieszkańcom nie przeszkodził lejący się z nieba piątkowy (1.07.) deszcz. Starogard Gdański świętował, zapraszając wszystkich do wspólnej zabawy w Parku Nowe Oblicze, na rynku, stadionie miejskim i w parku miejskim.
Jak się można było spodziewać, w sobotni (2.07.) wieczór pod sceną na stadionie miejskim szalały rzesze miłośników Dawida Kwiatkowskiego. Bohater muzyczny młodego pokolenia dał fanom potężna dawkę dobrej muzyki i wspaniałe show.
Dla widzów starszego pokolenia swoje największe przeboje zaśpiewał Krzysztof Cugowski z Zespołem Mistrzów. A cały sobotni koncert rozpoczął znany już starogardzianom wokalista Maciej Smoliński, który zabrał publikę w muzyczną podróż po Ameryce.
– Dla takich gwiazd warto było przyjść – powiedziała nam Alicja Karbowska. – Taka okazja pewnie więcej się nie powtórzy dlatego, mimo deszczu, jesteśmy. Zabawa wspaniała, atmosfera gorąca. Czego chcieć więcej – dodała.
Podobne odczucia towarzyszyły wszystkim uczestnikom starogardzkich, urodzinowych koncertów.
W dobry nastrój wprowadzili już w piątek, 1 lipca Pedro Santana, Claydee, No Mercy i Gromee. Kiedy lunął rzęsisty deszcz, można było przypuszczać, że to już koniec atrakcji, ale starogardzianie wrócili na stadion i bawili się dalej.
Oba koncertowe wieczory, choć tak różne w stylu, zapewniły wiele wrażeń. Nie wiadomo, czy było ich więcej w piątek, czy w sobotę. Atmosferę wspólnej zabawy znakomicie podsycali niezawodni prowadzący Monika Kiełpin z OSiR i Maciej Smoliński, wokalista i znany prezenter Polo TV.
Oficjalnie Dni Starogardu Gdańskiego prezydent otworzył w piątek, 1 lipca przed wieczornymi koncertami na stadionie miejskim, chociaż sama impreza zaczęła się już wcześniej „O! Polem dźwięków” w Parku Nowe Oblicze.
– Jesteśmy tutaj, by wam podziękować za to, co robicie każdego dnia dla swojego miasta, za waszą pracę, za naukę, za to, że włączacie się w życie społeczne Starogardu Gdańskiego – mówił Janusz Stankowiak, prezydent Starogardu Gdańskiego. – Dziękuję za to, że pomagacie naszym gościom z Ukrainy, którzy zmuszeni byli opuścić swój kraj nie ze swojej winy. Pięknie się nimi zaopiekowaliście. Jesteście fantastyczni. Starogard Gdański, Kociewie to wspaniałe miejsce na ziemi. Bawcie się, świętujcie i korzystajcie z tego, co dla was przygotowaliśmy. To wszystko jest dla was – dodał włodarz.
Jak co roku, ważnym punktem trzydniowego święta, pokazującym, jak wielki potencjał tkwi w mieszkańcach, był barwny korowód. Przy akompaniamencie orkiestry dętej Starogardzkiego Centrum Kultury przeszedł ulicami Starogardu Gdańskiego z parku miejskiego na rynek. Wszyscy byli w strojach bądź przebraniach. Liczyły się bowiem oryginalność, inwencja i kreatywność. Nie zabrakło bajkowych postaci, transparentów, haseł i przyśpiewek.
Ostatecznie przechodni Puchar Prezydenta Miasta i nagrodę w wysokości 2000 zł za zaangażowane i pomysłowość zdobył:
- klub tańca Esta Fiesta.
Wyróżnienia przypadły:
- Środowiskowemu Domu Samopomocy
- oraz klubowi Moto Kociewie.
Tradycją stało się już, że na czas trwania święta Starogardu Gdańskiego prezydent przekazał swoje rządy braciom Kurkowego Bractwa Strzeleckiego. Symboliczny klucz do miasta w sobotę, 2 lipca na rynku odebrał nowo wybrany 28. król Bractwa Mirosław Sonnefeld, który chwilę wcześniej został intronizowany. Nowy król przyjął insygnia królewskie i złożył przysięgę, przyjmując przydomek Króla Stanowczego II.
Miłośnicy czterech oraz dwóch kółek mieli okazję podziwiać supermaszyny z klubu Aurochs.
Święto miasta stało się także okazją do zbiórki krwi dla poszkodowanych w wypadkach, i datków na ratowanie zdrowia Kingi Wojtczak.
Były też studio TV OSiR na żywo i wielkie gotowanie z czterech stron świata pod czujnym okiem Mariusza Gachewicza, szefa kuchni na Zamku w Gniewie.
W tym samym czasie na stadionie miejskim od wczesnych godzin rannych dzieci szalały na dmuchańcach i karuzelach lunaparku Keller. Co odważniejsi próbowali zjazdu na tyrolce przez rzekę Wierzyca, i wspinaczki na ściance.
Nie zabrakło dobrego jedzenia. Za sprawą Festiwalu Food Trucków uczestnicy wielkiego święta miasta mieli okazję skosztować dań z wielu regionów Polski i całego świata. Miłośnicy tradycyjnej kuchni kociewskiej znaleźli dla siebie propozycje na stoisku Koła Gospodyń Wiejskich w Jabłowie.
Wielką popularnością wśród uczestników dni miasta cieszył się lot balonem na uwięzi. Można było zobaczyć cały stadion z góry i poczuć się przez chwilę, jak bohater filmowej podróży „W 80 dni dookoła świata”, a przy okazji wesprzeć cegiełką leczenie Tobiasza Rolbieckiego.
Dni Starogardu Gdańskiego zakończyły się niedzielnym (3.07.) rodzinnym Piknikiem z Wierzyczanką w parku miejskim. Gry i zabawy przygotowane przez Muzeum Ziemi Kociewskiej, Miejską Bibliotekę Publiczną, Środowiskowy Domu Samopomocy, Nadleśnictwo Starogard Gdański oraz Klub Motocykli Dawnych gromadziły wielu najmłodszych uczestników świętowania. Były warsztaty taneczne, malarskie, wioska smerfów, historia na kołach czy stare modele aut i motocykli, a także indiański namiot, w którym można było dowiedzieć się ciekawostek z życia i kultury Indian.
Niewątpliwą atrakcją była przejażdżka kajakiem po rzece Wierzyca, a to dzięki uprzejmości kajaki.stg.pl.
Przypomnijmy, organizatorami tegorocznych Dni Starogardu Gdańskiego byli Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Miasto Starogard Gdański. Święto współorganizowali: Starogardzkie Centrum Kultury, Muzeum Ziemi Kociewskiej oraz Miejska Biblioteka Publiczna.
Napisz komentarz
Komentarze