To było dla wszystkich niesamowite przeżycie. Muzyka, słowa, jakie wybrzmiały podczas koncertu pokazały, jak wykonawcy postrzegają trudną historię Pomorzan, ich walkę o powrót do Polski. To były ich autorskie teksty.
Wyemitowany na początku wydarzenia film pt. „Jak skała na morzu! O Polskości Pomorza” w reżyserii Michała Szymanowicza, pokazał historię Pomorza, od sytuacji Kociewiaków i Kaszubów pod zaborem pruskim, przez losy Polaków pod okupacją niemiecką (z symbolicznymi Piaśnicą, Szpęgawskiem i KL Stutthof) i organizacje konspiracyjne z Gryfem Pomorskim na czele, aż po bunty robotnicze w wyniku, których narodziła się „Solidarność”.
Koncertowi towarzyszyła wystawa wielkoformatowa. która poprzez archiwalne fotografie, obrazy i cytaty ze wspomnień opowiada o trudnej historii Kaszubów i innych Pomorzan oraz znaczeniu Pomorza dla naszego kraju. Byli oni aktywnie zaangażowani – np. na konferencję pokojową do Paryża działacze kaszubscy wysłali swoich przedstawicieli z żądaniem przyłączenia Pomorza do Polski.
Z wystawą będzie można się jeszcze zapoznać do połowy lipca przed dworcem PKP w Tczewie obok Galerii Kociewskiej. W następnych miesiącach wystawa będzie prezentowana jeszcze w kilku miejscowościach Pomorza min.: w Krokowej, Dębkach, Cetniewie, Wejherowie, Piaśnicy, Kościerzynie, Pelplinie i Starogardzie Gdańskim. Organizatorami wydarzenia byli: Fundacja OKO-LICE KULTURY, Towarzystwo Projektów Edukacyjnych oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie.
Zainteresowani mogą także obejrzeć wyświetlany podczas koncertu film https://www.youtube.com/watch?v=xBmX9T3eQi0&t=586s
Napisz komentarz
Komentarze