NesoBus, bo tak nazywa się ten autokar, ma być idealnym rozwiązaniem dla miast, gdyż nie tylko likwiduje emisję trujących substancji, ale też będzie oczyszczać powietrze. Nazwa NesoBus wzięła się od pierwszych liter – nie emituję spalin, oczyszczam. Autobus jest w pełni ekologiczny, ma silnik elektryczny i posiada własną, małą „elektrownię”. Jak tłumaczą eksperci, w autobusie wodór ze zbiornika łączy się z tlenem pobranym z powietrza i wytwarzana jest energia elektryczna zasilająca silnik. Nie występuje więc proces spalania, a w wyniku połączenia wodoru z tlenem z rury wydechowej wydobywa się para wodna, która jest w pełni destylowana. Pobierane powietrze zostaje w pełni oczyszczone przez specjalne filtry, by ogniwo paliwowe otrzymało tylko czysty tlen.
Co ciekawe, autobus ten można zatankować w 15 minut i ma on zasięg 450 km. NesoBus zużywa średnio około 8 kg wodoru na 100 km.
Od 15 czerwca pasażerowie naszej komunikacji miejskiej sami będą mogli ocenić, jak wygląda jazda takim nowoczesnym pojazdem napędzanym paliwem przyszłości. Jeżeli testy wypadną pomyślnie, to jestem przekonany, że w kolejnych miesiącach i latach takie autobusy na stałe zawitają do naszego miasta
Piotr Borawski / zastępca prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu
- Inwestycje w zieloną energię to nie tylko sadzenie drzew. Świat się zmienia i chcemy, jako miasto Gdańsk, dostosowywać się do tych zmian. W ubiegłym tygodniu Parlament Europejski przegłosował przepisy mówiące o tym, że zaprzestaniemy produkcji pojazdów spalinowych w 2035. Dlatego wspólnie z polskim producentem prezentujemy autobus, który przez najbliższe dni będzie testowany na ulicach Gdańska. Szukamy rozwiązań, które pozwolą w ekologiczny, nieemitujący spalin sposób podróżować po naszym mieście - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Testy autobusu rozpoczną się w środę 15 czerwca i potrwają tydzień. Pojazd będzie kursował na sześciu popularnych liniach obsługujących duże gdańskie osiedla oraz centralne części Gdańska, a mianowicie będzie dostępny na liniach: 111, 115, 130, 175, 189 i 199.
- Od środy pasażerowie naszej komunikacji miejskiej sami będą mogli ocenić, jak wygląda jazda takim nowoczesnym pojazdem napędzanym paliwem przyszłości. Jeżeli testy wypadną pomyślnie, to jestem przekonany, że w kolejnych miesiącach i latach takie autobusy na stałe zawitają do naszego miasta - mówi Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, który dodaje, że trwają rozmowy, by w Gdańsku w najbliższych miesiącach powstała stacja wodorowa, w której będą mogły tankować zarówno takie autobusy, jak i wiele pojazdów użytkowych.
W kwietniu 2022 roku NesoBus otrzymał europejską homologację.
Napisz komentarz
Komentarze