W uroczystości otwarcia Uniwersytetu Ludowego udział wzięli m.in.: Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, Stanisław Lamczyk, senator, Mieczysław Gołuński, burmistrz Kartuz, Sylwia Biankowska, wiceburmistrz Kartuz, Łukasz Grzędzicki, wiceprezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.
W Kartuzach otwarto Uniwersytet Ludowy
Podobnie jak inne tego typu instytucje, kartuska placówka będzie oferowała różnorakie zajęcia dla dorosłych. Jak podkreśliła prowadząca spotkanie Danuta Rek, prezes Fundacji Kaszubskiej, radna Sejmiku Województwa Pomorskiego i współinicjatorka powołania uniwersytetu, będą to kursy języka kaszubskiego dla dorosłych, którzy chcieliby nauczyć się rodnej mowy od podstaw lub też usystematyzować znajomość języka, posiadając już wiedzę.
W ramach uniwersytetu odbywać się będą też:
- wykłady,
- panele dyskusyjne,
- a także zajęcia z edukacji ekologicznej i przyrodniczej.
Celem Uniwersytetu Ludowego w Kartuzach jest podnoszenie świadomości obywatelskiej w oparciu o wartości wolności, demokracji i wielokulturowości.
– Pierwszymi zajęciami, jakie już teraz się odbywają w ramach uniwersytetu, są zajęcia z języka polskiego dla sześćdziesięciorga Ukraińców, którzy się u nas schronili – podkreśliła Danuta Rek. – Dzisiaj natomiast rozpoczynają się zajęcia z języka kaszubskiego dla dorosłych pod nazwą „Kaszubski dla niewtajemniczonych”.
PRZECZYTAJ TEŻ: Arcybiskup z Buenos Aires na rodzinnych Kaszubach w Żukowie
Zdradziła, że pomysł powołania uniwersytetu pojawił się już kilka lat temu.
– Przez lata obserwowaliśmy, jak oferta edukacyjna dla osób dorosłych w regionie się kurczyła. Chcieliśmy temu przeciwdziałać, powołując instytucję edukacyjną odpowiadającą na potrzeby mieszkańców. Uniwersytet jest właśnie taką odpowiedzią – powiedziała Danuta Rek.
Na razie zajęcia odbywają się w pomieszczeniach Kartuskiego Centrum Kultury. W późniejszym czasie uniwersytet ma się jednak przenieść do własnej siedziby.
Bukiet kwiatów i życzenia twórcom uniwersytetu złożyli włodarze Kartuz, a Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego przekazał w darze herb województwa pomorskiego.
– W demokratycznym kraju liczą się nie tylko władze, ale i aktywność organizacji pozarządowych oraz organizacja społeczeństwa obywatelskiego. Dlatego gratuluję Wam tej inicjatywy – stwierdził Mieczysław Struk. – Bo ważne jest, w jaki sposób takie organizacje, jak wasza, chcą rozwiązywać swoje problemy, ale też zaspokajać potrzeby lokalnej społeczności. Wiem, że w Kartuzach jest bardzo silna grupa społeczników pracująca teraz na rzecz Ukraińców, którzy uciekli przed wojną. Dziękuję Wam za to i życzę znakomitych efektów funkcjonowania Uniwersytetu Ludowego – dodał Mieczysław Struk.
Wykład inauguracyjny wygłosił Mariusz Mówka, prezes zarządu Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego w Wieżycy.
Była także możliwość wysłuchania wykładu dr Karoliny Janczukowicz z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego i przewodniczącej Rady Programowej Fundacji Instytut Nowoczesnej Edukacji. Po nim odbył się panel dyskusyjny „Edukacja przez cale życie”. Uroczystość uświetniły występy kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Słunôszka” oraz Anny Wołczeckiej, pianistki i nauczycielki Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Kartuzach.
Napisz komentarz
Komentarze