Aktulizacja | 27.05.2022 r.
godz. 12:00
Znana jest już trasa Trójmiejskiego Marszu Równości.
- Uczestnicy ok. godz. 14:00 wyruszą z ulicy Bogusławskiego (przy Teatrze Szekspirowskim).
- Następnie przejdą ulicami: Zbytki, Podwale Przedmiejskie, Okopowa, Wały Jagiellońskie, Podwale Grodzkie, Błędnik, Popiełuszki, Nowomiejska, Narzędziowców oraz Malarzy.
Zgłoszone zostały także dwa mniejsze zgromadzenia:
- na chodniku przy skrzyżowaniu ulicy Wały Jagiellońskie z ulicą Hucisko,
- w okolicy Hotelu Scandic przy Podwalu Grodzkim.
Manifestacje w Gdańsku. Będą utrudnienia w ruchu!
Nad bezpieczeństwem w ruchu drogowym, przestrzeni publicznej oraz odbywających się zgromadzeń publicznych czuwać będą funkcjonariusze policji. Ruchem drogowym w najbardziej newralgicznych punktach będzie kierowała policja. Nad obszarem planowanych manifestacji obowiązuje całkowity zakaz używania dronów.
Utrudnienia w funkcjonowaniu linii autobusowych i tramwajowych w centrum Gdańska mogą wystąpić w godzinach 13:00-17:00. Informacje o zmianach będą dostępne na stronie internetowej ZTM w zakładce „Bieżąca Sytuacja Komunikacyjna” oraz na tablicach elektronicznych na przystankach.
Wcześniej
Marsz Równości w sobotę, 28 maja po raz kolejny przejdzie ulicami Gdańska w ramach VII Trójmiejskich Dni Równości. Składają się na nie wydarzenia artystyczne, edukacyjne i rozrywkowe, podczas których poruszana jest tematyka seksualności, różnorodności, widzialności i tolerancji wobec osób należących do społeczności queer.
– Od pierwszego Marszu Równości hasła są dla nas ważne. To początek dyskusji o tym, jak chcemy, żeby marsz wyglądał, na czym się skupiał i jaki ma mieć przekaz. W tym roku padło na: „Mamy tę moc”. Nie jest to przypadkowe, ale szeroko dyskutowane przez nas hasło. Dla mnie jest ono pokazaniem, że mamy moc do zmiany rzeczywistości, że tylko wspólnie możemy pokazać siłę. Pokazać, że jesteśmy, istniejemy i funkcjonujemy. Mamy moc do zmiany postaw, do tego, żeby zawładnąć światem, a oprócz tego, odwagę, żeby być sobą i żyć w zgodzie ze sobą – mówi Marta Magott, koordynująca VII Trójmiejski Marsz Równości.
PRZECZYTAJ TEŻ: Trójmiejski Marsz Równości odbędzie się 28 maja. Organizatorzy proszą o wsparcie marszu
Przed głównym wydarzeniem, o godzinie 11:00 w Europejskim Centrum Solidarności zostanie przeprowadzona debata tęczowych kół naukowych „Jesteśmy! Sytuacja osób LGBT+ na uniwersytetach w Polsce”.
– W naszej debacie biorą udział koła TęczUJ z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Społeczność LGBT+ UAM z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Queer UP z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz URequal z Uniwersytetu Rzeszowskiego – mówi Karolina Kozakiewicz, wiceprzewodnicząca Tęczowego Portu UG, koła organizującego debatę. – Działania, takie jak nasza debata, naszym zdaniem otwierają oczy osób na uczelni na problemy i wyzwania, z jakimi mierzą się każdego dnia studenci należący do społeczności queer. Podczas trwania debaty zwrócimy uwagę na nasze potrzeby. Jak wskazuje sam jej tytuł, podkreślimy, że jesteśmy, że nie da się nas wymazać z przestrzeni uniwersytetu – dodaje dziewczyna.
VII Trójmiejski Marsz Równości w Gdańsku. Trasa i wydarzenia towarzyszące
Marsz Równości ruszy w sobotę, 28 maja o godzinie 14:00 ze Śródmieścia Gdańska. Jak zapowiadają organizatorzy, szczegółowe informacje dotyczące miejsca startu zostaną podane do wiadomości dzień przed marszem.
Bezpośrednio po marszu w 100czni odbędą się:
- debata z udziałem osób biorących udział w kampanii społecznej miasta Gdańska „Gdańsk Miastem Równości: Nie ma miejsca na „ale” w kwestii praw człowieka”,
- a także piknik.
Marta Magott mówi o tym, jak z roku na rok Gdańsk coraz bardziej wspiera Dni Równości i sam marsz.
– Tak jak przed kilku laty, mamy zarówno nad marszem, jak i Dniami Równości, patronat prezydent Gdańska. I w tym roku, tak jak przez 4 ostatnie marsze, prezydent otworzy Marsz Równości oraz pójdzie z nami. W tym wypadku nic się nie zmienia, ale widzimy, że zaangażowanie miasta rośnie. Gdańsk pokazuje nam, że jesteśmy u siebie – mówi Marta Magott.
Marsz Równości solidarny z Ukrainą
– Rzeczą, która będzie wyróżniać tegoroczny marsz, jest platforma wspierająca Ukrainę, wszystkie osoby walczące o swój kraj. Marsz Równości z zasady jest po prostu dla wszystkich. Skupiamy się oczywiście na osobach LGBTQA+, ale mówimy o równości wszędzie i dla każdego. Zdecydowanie solidaryzujemy się z Ukrainą, z osobami, które dzielnie walczą o siebie, o swój kraj. O życie – dodaje Marta Magott.
Napisz komentarz
Komentarze