Wśród instytucji, które postanowiły wykorzystać potencjał wspólnoty tak działań jak i miejsca są, niejako sąsiadujące ze sobą: Nadbałtyckie Centrum Kultury, dwa oddziały Muzeum Gdańska: Muzeum Bursztynu i Muzeum Nauki Gdańskiej, Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego, Oblackie Centrum Edukacji i Kultury, a także obchodzące w tym roku 65-lecie istnienia, jak określono „najbardziej gdańskie z gdańskich” Przedszkole im. Panienki z Okienka.
Wszystkie wymienione obiekty znajdują się na Starym Mieście, czyli w północnej części dzielnicy Śródmieście położonej nad zbudowanym przez Krzyżaków w XIV wieku Kanałem Raduni.
– To wyjątkowe dzieło hydrotechniki miało ogromny wpływ na rozwój gospodarczy Gdańska – przypomniał Lawrence Ugwu, dyrektor Nadbałtyckiego Centrum Kultury. – To tutaj powstał największy zakład produkcyjny średniowiecznej Europy – Wielki Młyn. Tutaj znajdują się również cenne zabytki: Ratusz Staromiejski, Kościół św. Katarzyny, Kościół, św. Józefa czy Dom Opatów Pelplińskich. Dziś, choć każdy z tych zabytków pełni inna rolę, to nad Kanałem Raduni nadal dużo się dzieje.
Współpraca zrzeszonych instytucji ma przyciągnąć w tę przestrzeń mieszkańców i turystów, ma zaktywizować Stare Miasto, może odkryć je na nowo?
Wśród planowanych wydarzeń kulturalnych w roku 2022 organizowanych już w ramach „RadUNII Kultury” znalazły się: jubileusz 65-lecia Przedszkola im. Panienki z Okienka (10 czerwca), Światowy Dzień Bursztynu (28 czerwca), Potańcówka Festiwal Dźwięki Północy (6 lipca), Kino Letnie Bałtyk Movie (6-27 lipca), Gdański Festiwal Carillonowy (1 lipca- 27 sierpnia), wydarzenia w ramach Jarmarku św. Dominika (23 lipca – 14 sierpnia), wystawa plenerowa „Kobiety w nauce” (4 sierpnia), Festiwal Klawesynowy (29 września).
– Nadbałtyckie Centrum Kultury w roku jubileuszowym, roku trzydziestolecia swojego istnienia postanowiło powrócić do swoich założeń i zainicjowało serię spotkań z sąsiadującymi instytucjami kultury, z tych wspólnych rozmów zrodziła się inicjatywa partnerska – dodał Lawrence Ugwu. – Jednak nie jest to inicjatywa zamknięta, jesteśmy otwarci na włączenie się kolejnych partnerów, znajdujących się w pobliżu redakcji czy galerii sztuki, każde z tych miejsc jest mile widziane w naszej sieci. NCK od dawna działa jako instytucja łączenia podmiotów kultury, stawia na współdziałanie.
List intencyjny podpisali: Waldemar Ossowski – dyrektor Muzeum Miasta Gdańska, Marta Szaszkiewicz – dyrektorka Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego, Ewa Słomińska – dyrektorka Przedszkola Niepublicznego im. Panienki z Okienka, o. Marcin Szafors OMI – dyrektor Oblackiego Centrum Edukacji i Kultury, Lawrence Ugwu - Dyrektor Nadbałtyckiego Centrum Kultury.
W części artystycznej zaprezentowały się dzieci z Przedszkola im. Panienki z Okienka. Ich koncert poświęcony dzwonom Gdańska nagrodzono wielkimi brawami.
Napisz komentarz
Komentarze